۰ نفر
۱ آبان ۱۳۹۹ - ۱۲:۵۵
 خودکشی نوجوانان و مسئولیت رسانه

موضوع خودکشی نوجوانان از ابعاد مختلف حائزاهمیت است. بررسی دلایل این خودکشی ها از یکسو و ضرورت اتخاذ تدابیرو سیاست گذاری برای کنترل و کاهش خودکشی بویژه خودکشی نوجوانان بدون شک باید مد نظر باشد.

اما در این یادداشت کوتاه آنچه مورد تاکید است موضوع نحوه انعکاس و انتشار اخبار مربوط به خودکشی نوجوانان است. واقعیت این است که مطالعات متعددی تاکید کرده اند که نحوه پوشش رسانه ای افرادی که خودکشی کرده اند می تواند بر افزایش یا کاهش نرخ خودکشی تاثیرگذارباشد.
در برخی کشورها توصیه ها و پروتکل هایی به عنوان راهنما برای گزارش دهی پیرامون خودکشی برای کلیه افراد ذی نغع و ذی ربط ( روزنامه نگاران ، سیاست گذاران ، محققان ) تهیه شده است . برای نمونه انجمن کانادایی پیشگیری از خودکشی (CASP) با همکاری خود خبرنگاران بیش از 40 توصیه در این خصوص تدوین کرده است و در گزارشی از پایبندی 65 تا 95 درصدی مقالات منتشر شده به آن توصیه ها خبر می دهد .
این توصیه ها شامل استفاده از زبان مناسب ، تلاش برای کاهش لکه ننگ در مورد اختلالات روانی و ارائه اطلاعات در مورد گزینه های جایگزین خودکشی است. همچنین توصیه می شود از پوشش برجسته یا انتشار عکسهای برجسته متوفی یا اقوام وی ، تجلیل از اقدام به خودکشی ، انتشار محتوای یادداشت های شخصی و یا جزییات زندگی متوفی خودداری شود .
استفاده از عبارت تلاش موفق یا ناموفق، بکارگیری واژگانی نظیر سرایت ، افزایش ، همه گیری خودکشی ، قهرمان جلوه دادن متوفی یا اقدام به خودکشی ، بیان حدس و گمان در مورد دلایل خودکشی ، رمانتیک کردن ، ساده یا شکوهمند جلوه دادن خودکشی ، بیان جزییات مربوط به خودکشی و انعکاس آن به عنوان یک راهکار از جمله موارد دیگری هستند که باید از آنها اجتناب کرد.
نکته آخر اینکه مناسب است دستگاه ها و نهادهای ذیربط با همراهی با متخصصان و کارشناسان و اهل رسانه می توانند دستوراعمل و پروتکلی در خصوص نحوه انعکاس اخبار و گفت و گوی عمومی پیرامون موضوع خودکشی بویژه خودکشی نوجوانان تهیه و منتشر نمایند تا راهنمایی استاندارد برای همگان باشد .

*پژوهشگر سیاست اجتماعی

47231

کد خبر 1446297

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 14 =