به دلیل ایجاد گرمخانه ها و آموزش به معتادان، روند مرگ و میر بر اثر اعتیاد کاهش یافته است

مدیر کل حوزه ریاست سازمان پزشکی قانونی، در کافه خبر آمار رسمی متوفیات ناشی از سوء مصرف مواد مخدر را اعلام کرد.

به گفته محمدرضا قدیرزاده، در سال 88، معتادانی که بر اثر سوء مصرف مواد مخدر، جان خود را از دست داده اند 3798 بوده اند.

آمار نشان می دهد در سال 84 این تعداد 4740، بوده است. سال 85، کشته شدگان مواد به 4484 رسیده اند و در سال 86 با افزایش چشمگیری به 4713 رسیده است. این آمار در 87 ، تعداد 4403 بوده است ولی در سال 88، تلفات کاهش یافته.

وی دلیل این امر را همکاری سازمانهایی مانند بهزیستی و شهرداری در ایجاد گرمخانه ها عنوان کرد که باعث شد از مرگ و میر معتادان کارتنخواب در شبهای سرد، جلوگیری شود. همچنین ارائه آموزشهای لازم به برخی معتادان برای اینکه از روشهای تزریقی به روشهای تدخینی (دود کردن مواد مخدر) رو بیاورند، در کاهش مرگ و میرها موثر بوده است.

این مسئول افزود: "در سال 88 نسبت به هر 100 هزار نفر، بیشترین فوتی نسبت به جمعیت را همدان، بعد کرمانشاه و بعد لرستان داشته ایم. یعنی استانهای غرب درگیرتر در موضوع فوتیها بودند، در حالی که تصور می شد استانهای شرق بیشترین فوتی را داشته باشند. همچنین آذربایجان غربی کمترین فوتی را داشته، پس از آن خراسان جنوبی و استانهای مازندران و  قم دارای کمترین میزان مرگ و میر بوده اند."

با وجودی که پزشکی قانونی به عنوان مرجع رسمی قضایی در صدور جواز دفن در کشور به شمار می رود، این مقام مسئول می گوید هنوز تحقیقات کاملی درباره تفکیک دلایل فوت معتادان و همچنین نوع مصرف آنها نشده است، زیرا این کار نیاز به بودجه پژوهشی عظیمی دارد که برای آزمایشات تخصصی اجساد باید صرف شود.

با این وجود، عنوان می شود مرگ و میر بر اثر ابتلای به بیماری اعتیاد، ناشی از علل مختلفی است، از جمله وجود ناخالصیهای سمی و زیان آور در مواد مصرفی، استفاده بیش از حد از این مواد (over dose)، سوء تغذیه و ضعف عمومی بدن و همچنین بیماریهای پیامد اعتیاد از جمله ایدز و افسردگیهایی که به خودکشی منجر می شود از علل اصلی مرگ و میر معتادان ذکر می شود.

42/133

کد خبر 144744

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 10 =