توسعه گلخانه‌های خوزستان برای افزایش تولید محصول

برنامه توسعه گلخانه‌های امسال در استان خوزستان ۲۰۰ هکتار است که تا کنون ۱۶۳ پروانه ساخت معادل ۱۱۷ هکتار صادر شده است.

مدیر باغبانی سازمان جهاد کشاورزی خوزستان با اشاره به لزوم ایجاد تشکل فراگیر گلخانه داران در استان گفت: در حال حاضر ۹ تشکل گلخانه‌ای در استان فعال هستند همچنین اتحادیه گلخانه داران چندین سال است که در استان فعالیت دارد، ولی این تشکل‌ها فرا گیر نیستند.

حسنی نسب افزود : روند رو به رشد جمعیت کمبود منابع طبیعی و تغییر شیوه مصرف باعث شده بخشی از بستر سبزی و صیفی از فضای باز به گلخانه تغییر یابد و خوزستان با توجه به شرایط اقلیمی یکی از استان‌های هدف است .

وی با اشاره به امکان تولید محصول خارج از فصل در استان با هزینه و انرژی بسیار کمتر ، مراکز تحقیقاتی و تاثیر مثبت آن بر تنظیم بازار کشور با توسعه گلخانه ها گفت : در حال حاضر باید اهتمام بیشتری بخصوص در تامین اعتبار و پرداخت تسهیلات صورت بگیرد.

حسنی نسب سطح گلخانه‌های استان در سال ۹۸ را ۶۹۸ هکتار عنوان کرد و افزود: ۸۷ هزار و ۵۰۰ تن محصولات گلخانه‌ای و قارچ خوراکی و ۱۲۸ میلیون شاخه گل و گیاهان زینتی در گلخانه‌های استان تولید شد که نسبت به سال گذشته‌ی آن۱۰۶ درصد رشد داشت.

وی از احداث ۱۱ مجتمع و شهرک گلخانه‌ای نیز خبر داد و گفت: از ابتدای سال ۵۲ طرح اجرا شده و یک هزار و ۳۴۹ میلیارد ریال تسهیلات نیز در این مدت پرداخت شده است.
 
مدیر باغبانی سازمان جهاد کشاورزی خوزستان ، ابلاغ نشدن یارانه تبصره ۱۸ توسعه گلخانه و گیاهان دارویی ،تورم و بالا رفتن هزینه‌ها ، به موقع تامین نشدن نهاده‌ها ، اجرا نشدن الگوی کشت ، نبود پایانه‌های صادراتی در استان از جمله مشکلات توسعه گلخانه ها در استان است .

46

کد خبر 1448651

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 4 =