سخنگوی وزارت بهداشت یمن: حال 500 هزار کودک یمنی به علت سوء تعذیه وخیم است

اسلام تایمز نوشت: سخنگوی وزارت بهداشت یمن با اشاره به اینکه در حال حاضر 2/5 میلیون کودک یمنی دچار سوء تغذیه شده اند و حال 500 هزار کودک به علت همین مشکل وخیم است، تصریح کرد: خود سازمان ملل متحد عامل اصلی قطع مشتقات نفتی در یمن است چراکه این نهاد بین المللی با هرگونه اقدامی که به منظور کاستن از وضعیت تاسف بار یمنی ها در پیش گرفته می شود، مخالفت می کند.

مردم یمن این روزها در حالی بدترین شرایط زندگی را با توجه به بحران سوختِ حاصل دسیسه ی غربی - عربی، می گذرانند، که تقریبا موسسات و نهادهای بین المللی در سکوت کامل به سر می برند و رسانه های غربی و عربی هم که اکثرشان جیره خوار سران حکومتی شان هستند، اخبار مربوط به مردم بیگناه و کودکان مظلوم یمنی را در بایکوت کامل خبری قرار داده اند. ائتلاف متجاوز به فرماندهی عربستان با بمباران های روزانه اش در مناطق مختلف یمن سبب کشته شدن بیش از یکصد هزار نفر به طور مستقیم و غیرمستقیم و زخمی شدن دهها هزار نفر و آوارگی بیش از سه میلیون نفر و همچنین از بین رفتن بیش از 80 درصد از زیرساخت های یمنی به خصوص در حوزه بهداشت و درمان شده است.

در حال حاضر بیش از چهار هزار بیمار مبتلا به نارسایی کلیه به دلیل عدم دسترسی به مراکز دیالیز و یا توقف کار این مراکز تحت تاثیر این مشکلات قرار گرفته ‌اند؛ مشکلاتی که ناشی از بحران سوخت است که به دلیل جلوگیری از ورود کشتی‌های سوخت رسانی به یمن به بار آمده است.از حدود تقریبا شش ماهی که از توقیف نفتکش ها می گذرد تاکنون فقط به 5 نفتکش اجازه ی ورود و تخلیه در بندر «الحدیده» داده شد، این درحالی است که ذخایر شرکت نفت یمن از حدود 45 روز پیش تمام شده و طی هفته‌های اخیر کمتر از 10 درصد احتیاجات مهم‌ترین بخش‌ها از طریق گذرگاه‌های زمینی مانند عدن و المکلا تامین شده، و اخیرا انتقال سوخت به استان‌های مستقل متوقف شده است.

 «یوسف الحاضری» سخنگوی وزارت بهداشت یمن گفت: بطور طبیعی سوخت شریان کار و حرکت در بخش بهداشتی به شمار می  آید، چراکه آن، منبع برق، منبع حرکت و منبع خنک کننده و منبع کمک های اورژانسی است، در نتیجه نبود آن به معنی تقریبا فلج شدن خدمات بهداشتی است و بیمارستان ها تنها به مراکز بهداشتی که ارائه دهنده ی کمک های اولیه هستند، تبدیل خواهند شد و در اولین ساعت های قطع برق یکهزار تن جان خود را از دست خواهند داد، به عنوان مثال کسانی که تحت عمل جراحی هستند و یا مبتلا به دیابت اند و یا خانم هایی که در حین عمل سزارین قرار دارند؛ بی تردید با گذشت لحظات و ساعت ها شمار مرگ و میرهای ناشدی از قطعی برق بیشتر خواهد شد.

 «یوسف الحاضری» عضو پیشین کمیته ملی مستندسازی جنایت‌های اشغالگران و هماهنگی اقدامات برای امدادرسانی در پاسخ به این پرسش که آیا سازمان ملل متحد نمی تواند در راستای کمک های انسان دوستانه برای حل بحران سوخت دریمن دست اقدمی بزند تا مراکز بهداشتی و بیمارستانی آسیب نبینند؟ تصریح کرد: سازمان ملل متحد در این بحران انسانی و در قطع مشتقات نفتی نقش اصلی را دارد، این سازمان همان طرفی است که بعد از آنکه شورای عالی سیاسی در یمن نیمی از حقوق کارمندان 

به علت حملات شیمیایی آل سعود به یمن، موارد سقط جنین افزایش یافته و شمار تولد کودکان با نقص مادرزای نیز زیاد شده است.

را خرج کرد، اجرای توطئه ی قطع مشتقات نفتی را به کشورهای متجاوز اشاره کرد، چراکه این مسئله سازمان ملل متحد را آزرد زیرا این نهاد بین المللی هدفش مخالفت با هرگونه تحرکی است که منجر به کاهش وضعیت تاسف بار یمنی ها می شود.

سخنگوی وزارت بهداشت یمن تاکیدکرد: سازمان ملل متحد از همه ی اصول و مبادی مکتوبش که تنها نوشته ای بر روی کاغذ است،دست برداشته و در فاجعه ی یمن رسوایی زیادی به بار آورده است و نقش حقیقی اش که زمینه سازی برای کشورهای مستکبر جهانی به منظور اشغال و سرقت ثروت های جهان است، برملا شد.

وی در ادامه افزود: سازمان ملل متحد دو بار اقدام به خارج نمودن نام عربستان از فهرست سیاه کشتار کودکان یمنی کرده است یکی در تاریخ 2016/6 و دیگری 2020/6 و این در حالی است که بیشتر از 3000 کودکان یمنی با حملات مستقیم هوایی این  رژیم کشته و صدها کودک دیگر هم در نتیجه ی محاصره بسیار ضعیف و لاغر شده اند.خبرنگار «اسلام تایمز» در ادامه ی این مصاحبه با اشاره به استفاده ی متجاوزان یمن از سلاح های شیمیایی و ممنوعه از تاثیرات مخرب این سلاح های غیر متعارف که علیه مردم مظلوم یمن و بیگناه استفاده شده و اینکه چه تعداد از مردم یمن قربانی این سلاح ها شده اند؟ پرسید، دکتر «یوسف الحاضری» هم در پاسخ تصریح کرد: «می توان برای تاثیرات سلاح های شیمیایی دو سطح نزدیک و دور را در نظر گرفت، در سطح نزدیک موارد سقط جنین افزایش یافته و شمار تولد کودکان با نقص مادرزای نیز زیاد است. به 

بیش از 80 هزار کودک یمنی به علت صدای انفجارهایی که موشک های ائتلاف متجاوز به وجود می آورد،به بیماری های روحی مختلف مبتلا هستند.

علت وضع بد مالی که در نتیجه ی تجاوز و محاصره به وجود آمده است، موارد بسیار زیادی از سقط جنین ها که در نهایت هم منجر به مرگ می شود، در سکوتی کامل در منزل به وقوع می پیوندد و به همین علت هیچ سندی در این زمینه وجود ندارد اما به صورت اجمالی می توانیم بگوییم که موارد سقط جنین تا 15 درصد و نقص مادرزادی تا 2 درصد افزایش یافته است.»

این مقام مسئول وزارت بهداشت یمن در ادامه خاطر نشان کرد: «به علت اینکه ائتلاف متجاوز به سمت رشته کوههای یمن بسیار زیاد شلیک می کند، این کوهها پر شده است از سلاح ها(ی عمل نکرده) و به محض برخورد کودکان، این سلاح ها منفجر شده و در نتیجه موارد زیادی از مجروحیت به این منوال را شاهد هستیم که اکثر دچار قطعی دست و پا می شوند.»

سخنگوی وزارت بهداشت یمن در ادامه، وضعیت و شرایطی را که نبود امکانات در یمن برای مردم این کشور و به ویژه کودکان یمنی که این روزها در گرسنگی به سر می برند به وجود آورده، اینگونه تشریح کرد: 48 در از کودکان کمتراز 5 سال، یعنی از مجموع 5/5 میلیون کودک 2/5 کودک مبتلا به سوء تغذیه هستند که حال  500 هزار تن از این کودکان بسیار وخیم و حاد است.

این مقام مسئول در وزارت بهداشت یمن افزود: بیش از 80 هزار کودک یمنی به علت صدای انفجارهایی که موشک های ائتلاف متجاوز به وجود می آورد،به بیماری های روحی مختلف مبتلا هستند.

همچنین دهها هزار کودک، به بیماری های مزمن دیگر مبتلا هستند که به علت بسته بودن فرودگاه صنعاء از آگوست 2016 تا به امروز از رفتن به خارج برای درمان محرومند. 

از کشورهای عربی و اسلامی که ماموریت آمریکا و رژیم صهیونیستی را انجام می دهند، برای کمک به حل بحران انسانی در یمن چه انتظاری می توان داشت؟

امروز از رفتن به خارج برای درمان محرومند. به صورت اجمالی وضعیت کودکی خارج از وضعیت عمومی یمنی ها نیست اما سخت تر، بی رحمانه تر و فراگیر تر است.

«یوسف الحاضری» در پاسخ به این پرسش که به عنوان یک مقام بلندپایه ی وزارت بهداشت یمن از کشورهای اسلامی و آزادگان جهان چه انتظاری دارید؟ گفت: «بعد از گذشت دو هزار و 30 روز چه کاری کردند؟ تا از آنان انتظار داشته باشیم، آیا سازمان های اسلامی پویا و فعال، واقعی، قوی و با ایمان اصلا وجود دارد؟، که از آنان چیزی انتظار داشته باشیم، اما کشور ایران و برخی از جنبش های مقاومت را در اینجا و آنجا مستثنی می کنیم، کشورهای عربی و اسلامی ماموریت آمریکا و رژیم صهیونیستی را انجام می دهند و به اجرا درمی آورند و خون فرزندانشان را برای حمایت از خون ارتش امریکا و رژیم صهیونیستی فدا می کنند ما از اینها هیچ چیزی، به جز همه نوع شر و بدی را انتظار داریم و کشوری که آنها را رهبری می کند همان شاخ شیطان نجدی سعودی است.

گفتنی است، عربستان با همراهی امارات متحده عربی، بحرین، سودان و آمریکا در ششم فروردین سال ۱۳۹۴ با تشکیل به اصطلاح ائتلاف عربی-آمریکایی، تجاوز خود به کشور یمن را آغاز کرد، اما ظرف بیش از پنج سال گذشته به استثنای امارات و آمریکا، سایر همپیمانان سعودی از این ائتلاف خارج شدند و ابوظبی نیز هم‌اکنون از یک همپیمان قدیمی به یک رقیب رو در روی ریاض در جنوب یمن تبدیل شده است.  

23311

کد خبر 1448919

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 9 =