آتش زیر خاکستر خون به پا خواهد کرد؟!/۵سناریویی که ایالات متحده را بی‌ثبات می‌کند

ادامه رقابت های انتخاباتی ریاست جمهوری آمریکا با برگزاری گردهمایی جو بایدن و دونالد ترامپ در ایالت فلوریدا همراه بود.

به گزارش خبرآنلاین، در فاصله کمتر از 4 روز تا پایان رقابت های انتخاباتی ریاست جمهوری آمریکا جو بایدن نامزد دموکرات ها در نظرسنجی ها پیشتاز است. تارنمای ریل کلیر پالتیکس، بر اساس نظرسنجی ها میزان محبوبیت بایدن را ۵۱% و ترامپ را ۴۳% اعلام کرده است.

همچنین میانگین ۱۰ نظرسنجی اخیر منتشر شده نیز حاکی از برتری بایدن است که جدول زیر با ارئه ریز جزئیات آن را نشان می دهد.

به گزارش پایگاه هیل، در نظرسنجی های مهم دیگر جو بایدن نامزد حزب دموکرات در سه ایالت کلیدی فلوریدا، پنسیلوانیا و کارولینای شمالی پیشتاز است، کارشناسان جبران این فاصله  درمدت زمان کوتاه باقی مانده تا انتخابات را برای ترامپ بعید می دانند. با توجه به اینکه تنها کم تر از یک هفته تا زمان برگزاری انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۲۰ زمان باقی است،  نتایج این نظرسنجی می توان زنگ خطری برای دونالد ترامپ باشد که در انتخابات سال ۲۰۱۶ میلادی دراین سه ایالت پیروز شده بود. گفتنی است تا کنون بیش از ۸۲ میلیون آمریکایی آرای خود را به صندوق ها ریخته اند.

از آنجایی که آرای الکترال سهم بسزایی در پیروزی هر یک از نامزدها، جمهوری خواه و یا دموکرات ایفا می کند. نتایج یک نظرسنجی نشان می دهد که اکثریت مردم آمریکا با این نوع سیستم رأی گیری مخالف هستند. این نظرسنجی را که پایگاه تحلیلی استاتیستا به نقل از موسسه گالوپ منتشر کرده است نشان می دهد که ۶۱% از رأی دهندگان حامی حذف آرای الکترال از قانون اساسی ایالات متحده آمریکا هستند. رأی دهندگان خواستار آن هستند که برنده اصلی انتخابات توسط آرای مردمی تعیین شود. در این راستا جمهوری خواهان بیشتر مخالفت را برای حذف این سیستم رأی دهی نسبت به دموکرات ها و رأی دهندگان مستقل نشان داده اند. در همین حال دموکرات ها با ۶۸% و رأی دهندگان مستقل با ۸۹%  نسبت به جمهوری خواهان با ۲۲% معتقدند که آرای الکترال باید منسوخ شود.

اینفوگرافیک زیر به بیشتر به این جزئیات پرداخته است:

تشدید جدال ها در روزهای پایانی انتخابات

در روزهای مانده به پایان رقابت های انتخاباتی دو نامزد در ایالت فلوریدا گردهمایی برگزار کردند. ترامپ که قرار بود به کارولینای شمالی برود وزش شدید باد برنامه او را لغو کرد. وی سپس به ایالت فلوریدا و شهر تامپا رفت تا بار دیگر به سیاست های اوباما حمله ور شود. ترامپ در این گردهمایی مدعی شد که نتایج سیاست های اقتصادی رئیس جمهور پیشین آمریکا حتی بدتر از دوره "رکود بزرگ" است. ترامپ سپس ادعا کرد که تنها چیزی که بایدن دارد صحبت از همه گیری بیماری کرونا است. رئیس جمهور آمریکا در ادامه از قیاس آمریکا با کشورهای اروپایی انتقاد کرد و وضعیت آنها را بسیار بد دانست. وی به هودارانش گفت که ببینید در آنجا (کشورهای اروپایی) چه خبر است؛ آنها تعطیلی و قرنطینه اعمال می کنند اما من هرگز کشور را تعطیل نخواهم کرد. ترامپ همچنین گفت آمریکایِ بایدن در واقع یک ونزوئلای بسیار بسیار بزرگ خواهد بود. وی در ادامه بایدن را به "خیانت" به آمریکایی‌های اسپانیایی تبار به مدت ۴۷ سال متهم کرد و گفت عملکرد معاون رئیس جمهور سابق آمریکا برای آمریکایی‌های اسپانیایی تبار بسیار بد بوده و چیزی که می‌تواند در کشور اتفاق بیافتد؛ یک ونزوئلای بسیار بسیار بزرگ است. ترامپ خطاب به طرفدارانش گفت: اگر جو خواب آلود رئیس جمهور شما شود، شما شاهد یک رکود فلج کننده خواهید بود، رکودی که تاکنون شاهد آن نبوده اید. 

حملات ترامپ به بایدن تنها به گردهمایی فلوریدا معطوف نشد وی در توئیت هایی بار دیگر به نامزد دموکرات تاخت و نوشت: برای سال‌ها شما رئیس جمهوری داشتید که از آمریکا عذرخواهی کرد - اکنون شما رئیس جمهوری دارید که برای آمریکا ایستاده است؛ بنابراین دوستان خود، خانواده خود و همسایگان خود را جمع کنید و بیرون بیایید و رأی دهید. در تاریخ سوم نوامبر ما باید کار را تمام کنیم و یکبار برای همیشه باتلاق را خشک کنیم (از فساد رهایی یابیم). ترامپ همچنین مدعی شد که تولید ناخالص داخلی آمریکا به بهترین میزان خود در تاریخ آمریکا رسیده است. او درصد آن را در سه ماه سوم سال ۳۳.۱% اعلام کرد. ترامپ سپس با تمجید از سیاست های مهاجرتی خود نوشت که طرح بایدن باعث افزایش ۷۰۰ درصدی ورود آوارگان به مینه سوتا، میشیگان و پنسیلوانیا می‌شود و درها را به روی تروریسم افراطی اسلامی باز می‌کند. ترامپ همچنین ادعا کرد که بایدن دادگاه دیوان عالی آمریکا را نابود خواهد کرد و از مردم خواست تا مانع از این کار شوند.

اما در آن سو جو بایدن که با حفظ فاصله اجتماعی با هواداران خود صحبت می کرد وعده داد که ویروس کرونا را از بین ببرد و کشور هم تعطیل نشود. بایدن همچنین ترامپ را به تخریب دستاوردهای اقتصادی دوران ریاست جمهوری اوباما متهم کرد و گفت او همه چیز را خراب می کند. نامزد دموکرات ها اظهار داشت ترامپ نه تنها شیوع کووید – ۱۹ را گسترش می‌دهد بلکه  به تفرقه و اختلاف نیز دامن می زند. جو بایدن نیز به دلیل سیاست‌های ترامپ در قبال کوبا و ونزوئلا به وی حمله کرد و گفت رئیس جمهور آمریکا در حالی که بسیاری از حاکمان خودکامه را در سراسر جهان پذیرفته است؛ نمی‌تواند دموکراسی و حقوق بشر را در این دو کشور تقویت کند. وی افزود: اعمال مجدد تحریم‌ها علیه کوبا نتیجه‌ای ندارد و این کشور امروز نسبت به چهار سال پیش به آزادی و دموکراسی نزدیک‌تر نشده است.
بایدن در ادامه سخنرانی انتخاباتی خود با اشاره به موضوع پیروزی قطعی خود در انتخابات گفت اگر فلوریدا آبی شود، کار تمام است.

هزاران برگه رأی در پنسیلوانیا گم شد

شبکه خبری سی بی اس در خبر گزارش داد شمار نامعلومی از برگه های آرای پستی مربوط به رای دهندگان منطقه «باتلر» در ایالت پنسیلوانیا توسط خدمات پستی ناپدید شده است. در همین راستا سرویس خدمات پستی آمریکا نیز در پی انتشار این خبر با صدور بیانیه ای اعلام کرد که از گم شدن برگه های آرای رای دهندگان منطقه بالتر بی خبر است. هم اکنون تحقیقات فدرال در این زمینه که چه بر سر برگه های رای گیری آمده را آغاز کرده است. کمیسونر انتخابات پنسیلوانیا از مردمش خواست یا شخصا به پای صندوق های رای رفته و یا برگه های پستی مربوط به خود را مجدداً از طریق پست دریافت کنند. در همین راستا بسیاری از ساکنان منطقه باتلر که درخواست دریافت برگه پستی آرا را داده بودند، در این باره به رسانه های ملی گفته اند که تاکنون چنین برگه ای از طریق پست دریافت نکرده اند.

احتمال باخت ترامپ و اعتصاب اتحادیه های مختلف در آمریکا

روزنامه انگلیسی گاردین در گزارشی نوشته است که اتحادیه‌های مختلف در آمریکا در نظر دارند در صورت باخت رئیس جمهور این کشور در انتخابات و عدم انتقال مسالمت‌آمیز قدرت دست اعتصاب گسترده بزنند. در این راستا فدراسیون کارگری منطقه روچستر در نیویورک اولین اتحادیه‌ای است که در این خصوص اعلام آمادگی کرده است. پس از آن نیز اتحادیه‌های سیاتل و غرب ماساچوست نیز از چنین اقدامی اعلام حمایت کردند. اگر این اعتصاب سراسری روی دهد، در تاریخ معاصر آمریکا بی‌سابقه خواهد بود، چراکه آخرین اعتصاب کارگری که در این کشور انجام شد، در سال ۱۹۴۶ بود که البته محدود به اوکلند بزرگترین شهر ایالت کالیفرنیا بود.

«دن ملونی» رئیس اتحادیه کارگری روچستر گفته است که ۱۰۰ هزار نفر از اعضای این اتحادیه در حال مذاکره با چیزی حدود ۱۲.۵ میلیون نفر هستند. ملونی در ادامه گفت، دموکراسی از سوی فردی دیکتاتور در معرض خطر قرار گرفته است و اکنون زمان آن رسیده که اگر بخواهد برخلاف خواسته مردم عمل کند از دفترش بیرون انداخته شود.

فدراسیون کارگری و کنگره سازمان‌های صنعتی آمریکا نیز که بزرگترین فدراسیون اتحادیه‌های کارگری این کشور است، ضمن حمایت خود از بایدن و درخواست از اعضای این اتحادیه برای رای دادن به او، اعلام کرده که به چنین اعتصابی می‌پیوندد.

آتش زیر خاکستر؛ بی‌ثباتی سراسر آمریکا را فراخواهد گرفت؟

نشریه فارن پالیسی در گزارشی به احتمال بی ثباتی ها و اقدامات مسلحانه در پساانتخابات پرداخته است. در این مطلب آمده است: آمریکا که انتظار داشت خشونت های پس از انتخابات در دیگر کشورها رخ دهد حالا این معضل گرییان خودشان را گرفته است. مطلب می افزاید: خطر وقوع حملات خونین تر، به ویژه از سوی افراط گرایان سفیدپوست و ضد دولت، علیه جوامع اقلیت و سیاستمداران وابسته به حزب دموکرات وجود دارد. شکست دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا در نظرسنجی‌ها و تلاش برای غیر قانونی جلوه دادن نتایج انتخابات، خطر مرتبط با خشونت‌ها را ممکن است افزایش دهد.

طی دو دهه گذشته، آمریکا بر این باور بوده است که مقابله با تروریسم چیزی است که در خارج از کشور علیه گروه‌های سلفی-جهادی همانند القاعده و داعش اتفاق می‌افتد. در اینجا چند رویداد مهم در خاک آمریکا روی داده که توسط افراط گرایان خشونت طلب داخلی انجام شده است، همانند بمب گذاری در ماراتن بوستون، حملات در سن برناردینو و کشتار در یک باشگاه شبانه در اورلاندو.

با توجه به نبود فهرست تروریستی در داخل آمریکا و پیچیدگی‌های سیاسی که اغلب خشونت سیاسی داخلی به همراه دارد، آمریکا توانایی کافی برای کنترل آن را ندارد. افراط گرایان در هر دو طیف وجود دارند و تهدیدهای ناشی از گروه راست افراطی بسیار خطرناک‌تر از چپ گرایان افراطی ارزیابی می‌شود. برتری طلبان خشونت طلب سفید پوست و نئونازی‌ها مخوف‌ترین مظهر این تهدید هستند، اما گروه‌هایی همانند اوث کیپرز Oath Keepers, بوگالو بویز Boogaloo Bois و طیفی از گروه‌های کمتر شناخته شده‌تر که در عین حال فعالیت‌های جدی را در پیش می‌گیرند همانند شبه نظامیان ضد دولتی که در همه ۵۰ ایالت آمریکا هستند نیز وجود دارند. بیشتر این شبه نظامیان از طرفداران سرسخت اصلاحیه دوم قانون اساسی هستند، به شدت مسلحند، به طور منظم آموزش می‌بینند و در تلاش برای جذب اعضای فعال از میان مأموران مجری قانون و دارای تجربه نظامی هستند.

بر اساس توطئه اخیر برای ربودن گرتچن ویتمر فرماندار میشیگان، آن‌ها اهداف جاه طلبانه‌ای را دنبال می‌کنند و تمایل دارند خطرات جدی همانند آدم ربایی و آسیب رساندن به یک شخصیت مهم سیاسی در آمریکا را به جان بخرند.

اینکه بگوییم لفاظی‌های رئیس جمهور مبتنی بر دمدمی مزاجی اوست، مسئله‌ای قابل تأمل محسوب می‌شود. او مرتباً اعلام کرده است که با گروه‌هایی همانند کیو اِی نون QAnon، پراود بویز Proud Boys و سایر منابع بالقوه خشونت ابراز همدردی می‌کند تا این که بخواهد بگوید تلاش روسیه را برای تضعیف انتخابات متوقف می‌کند.

در این بین می توان این سناریوها را متصور بود:

۱. نخست این که می‌توان حملاتی هماهنگ علیه حوزه‌های اخذ رأی انجام داد که توسط شبکه‌های کوچک تروریست‌های سازمان یافته انجام می‌شود.

۲. احتمال وقوع حملات ناهماهنگ وجود دارد که بر اساس آن افراد افراطی که عمدتا مستقل عمل می‌کنند

۳.روز انتخابات همچنین می‌تواند سبب انجام شدن حملات بیشتری علیه رهبران سیاسی، همانند توطئه ادعایی علیه فرماندار میشیگان توسط شبه نظامیان راست گرای افراطی شود.

۴. حملات تروریستی می‌تواند علیه مکان‌های مرتبط با تئوری توطئه ارائه شده توسط گروه کیوای نون انجام شود. دامنه اهداف در اینجا متنوع است

۵. روز انتخابات ممکن است تظاهرات خشونت آمیز و درگیری میان طرفداران ترامپ و جو بایدن معاون رئیس جمهور سابق را به همراه داشته باشد و همچنین برخی حوادث فیزیکی نیز روی دهد. این تنش ملموس است و در حالی که دو طرف تا حدی که قبلا در سیاست داخلی آمریکا غیرقابل تصور بود عزم خود را جزم کرده اند، این اتفاق می‌تواند در کشوری با ۳۳۰ میلیون نفر جمعیت رخ دهد و می‌توان شاهد یک تقابل بود.

بیشتر بخوانید:

جمهوری‌خواهان برای کاهش مشارکت به چه حربه‌ای متوسل شده‌اند؟
جمهوری‌خواهانی که مخفیانه زیر پای ترامپ را خالی ‌می‌کنند
وقتی همپیمانان ترامپ به پیروزی بایدن چشم دارند

۳۱۰۳۱۱

کد خبر 1449070

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 2 =

نظرات

  • نظرات منتشر شده: 1
  • نظرات در صف انتشار: 0
  • نظرات غیرقابل انتشار: 0
  • ناشناس US ۲۱:۳۵ - ۱۳۹۹/۰۸/۰۹
    0 0
    خبی انلاین شما که اطلاعت درستی از الکترال وبه دلیل ارزش قایل شدن کلیه ایالت ها در سهیم بودن انها هست وبهترین نوع انتخابات هست ویهچ خونی هم ریخته نمیشه این ذات انتخابات در امریکا هست.