۰ نفر
۹ آبان ۱۳۹۹ - ۱۲:۵۸
«گاو آمریکایی» به دور از جریان رایج

مواجهه نخست و بی قضاوتم با فیلم کوتاه «گاو آمریکایی» ساخته آسمان طوسی، شامل یک سر خوشی بصری و روایی بود.

«گاو آمریکایی» برای نگارنده، اثری به‌غایت لطیف و متمایز با جریان رایج فیلم‌های کوتاه این روزگار است. جغرافیای بکر، ایده مرکزی متفاوت و بازی‌های یک دست، این فیلم کوتاه را برای من تا مرز یک اثر استاندارد و قابل تحلیل بالا می‌برد. 

شاید به دلیل همین ایده مرکزی و یا جغرافیای اثر بود که سکانس‌های این فیلم برایم یادآور برخی آثار امیر نادری، از جمله «سازدهنی» و «دونده» بود. 

فیلمنامه‌نویس در همین زمان اندک به خوبی از پس شخصیت‌پردازی کاراکتر اصلی خود بر می‌آید و با کارگردانی درست، به خوبی فضا و محیط را برای بیننده باورپذیر می‌سازد. 

البته فیلم خالی از اشکال هم نیست. برای مثال به نسبت یک فیلمنامه کوتاه، ایده محرک دیر اتفاق می‌افتد و تدوین هم در این نقیصه نه تنها به کمکش نیامده است، بلکه مشکل را دوچندان می‌کند. پایان بندی به اندازه کافی قانع کننده نیست و البته میزانسن‌ها در سکانس‌ها به ویژه در سکانس مواجهه ۲ پسر نوجوان با هم و یا تنهایی قهرمان داستان با گاو آمریکایی در آن طویله می‌توانست به مراتب بهتر و پخته‌تر باشد اما با همه این نقایص، «گاو آمریکایی» همچنان فیلم سر پا و گرمی است؛ به گونه‌ای که پس از اتمام آن مشتاقانه منتظر دیدن اثر بعدی سازنده‌اش هستید.

۵۷۲۴۵

کد خبر 1449119

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 3 =