نظرسنجی‌ها می‌توانند ملاکی برای شکست ترامپ باشند؟

کارشناس مسائل آمریکا در گفتگویی به بررسی نظرسنجی های منتشر شده و میزان اعتبار آنها درخصوص رقابت های ریاست جمهوری آمریکا پرداخت.

به گزارش خبرآنلاین، اسفندیار خدایی گفت: در نظرسنجی هایی که بی طرف منتشر می شوند، بایدن عقب نیافتاده است هرچند که فاصله دو کاندیدا کمی کمتر از گذشته باشد. در آمریکا نظرسنجی ها به دست گروه های مختلفی انجام می شود که هرکدام از آنها ممکن است دیدگاه های سیاسی خود را دخیل کنند. ترامپ به هرحال هم اکنون رئیس جمهور آمریکاست و قدرت بیشتری برای جوسازی دارد. پیشبینی می شد که در روزهای منتهی به انتخابات کمی تغییر در نظرسنجی ها را شاهد باشیم. با توجه به شناخت من از آمریکا به نظرم می رسد که آمریکای واقعی کشوری نیست که ترامپ بخواهد دوباره نمایندگی اش کند. اغلب مردم این کشور از وضعیت ناراضی هستند. آشکار است که سیاست های ترامپ به ویژه در شرایط کرونا و عدم کارآمدی دولت در این زمان، به بن بست کشیده شده. در داخل و خارج از آمریکا نیروهایی علیه ترامپ متحد شده اند و ترامپ بعید است که بتواند نماینده آمریکا برای چهارسال دوم باشد.

این کارشناس در پاسخ به اشتباهات کلامی بایدن و سرزنش شدنش نسبت به این موضوع و اینکه گزینه مناسبی برای حزب دموکرات به شمار نمی آید گفت: پیدا کردن اشتباهاتی از این دست در کلام سیاستمداران در آمریکا امری عادی است. به ویژه اینکه تیم جمهوری خواه هنوز نتوانسته ایراد عمده ای را از بایدن که دهه ها در سیاست ایالات متحده نقش اساسی داشته پیدا کند و حالا ناچار است به اشتباهات او در حین سخنرانی یا مصاحبه ها حمله کند یا سن و سالش را هدف بگیرد. واضح است که اگر بایدن جوان بود، آنها همین را هدف قرار می دادند و اگر خانم بود باز بهانه دیگری سوار می کردند. البته این بایدن است که باید در مورد اشتباهاتش جواب بدهد و در مورد وضعیت سلامتی اش به آمریکایی ها اطمینان بدهد. اگر بایدن شکست بخورد مشخص می شود که دموکرات ها در انتخاب کاندیدایی قوی و تاثیرگزار کوتاهی کرده اند. اما این صحبت را الان نمی شود در آمریکا کرد چرا که وضعیت حساس است. شاید بعد از انتخابات لازم باشد که این حزب در مورد نحوه انتخابش جواب بدهد. به هرحال فعلا مغزها و تحصیل کرده های آمریکا پشت بایدن ایستاده اند و ترامپ به راحتی نمی تواند این وضعیت را به نفع خودش تغییر دهد.

مشروح این گفتگو را اینجا بخوانید.
 

311311

کد خبر 1450327

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 1 =