چین به عنوان کشوری بزرگ با جمعیت ۱.۴ میلیارد نفری در طول پنج سال گذشته توجه و سرمایه گذاری بی سابقه ای در مسیر حفاظت اکولوژیکی و زیست محیطی اعمال کرده است.

به گزارش خبرآنلاین به نقل از سایت رادیو بین‌المللی چین، در طول پنج سال آینده انتشار کلی آلاینده های اصلی در چین همچنان روند کاهشی خواهد داشت؛ به طوری که انتشار کربن در چین تا سال ۲۰۳۵ میلادی بعد از یک دوره کاهش پایدار به کمترین میزانش خواهد رسید و متعاقب آن شرایط زیست محیطی به گونه ای اساسی بهبود پیدا خواهد کرد و هدف ساخت یک چین زیبا اساسا محقق خواهد شد. در اهدافی که در چشم انداز تعریف شده در نشست کمیته مرکزی حزب کمونیست با محور توسعه آینده چین تعیین شده است، حفاظت از شرایط زیست محیطی و تنوع زیستی و توسعه سبز دارای اهمیت فوق العاده ای است. جامعه بین الملل به راحتی می تواند شاهد عزم و اطمینان راسخ و تزلزل ناپذیر چین در مسیر توسعه سبز باشد.

چین به عنوان کشوری بزرگ با جمعیت ۱.۴ میلیارد نفری در طول پنج سال گذشته توجه و سرمایه گذاری بی سابقه ای در مسیر حفاظت اکولوژیکی و زیست محیطی اعمال کرده است.

داده های رسمی حاکی از آن است که چین در راستای اجرای سیزدهمین الگوی پنج ساله توسعه خود توانسته انتشار گاز دی اکسید کربن در هر واحد تولید ناخالص داخلی را در مسیری رو به کاهش حفظ کند به طوری که انرژی غیرفسیلی چین معادل ۱۵.۳ درصد از کل انرژی مصرفی این کشور را تشکیل داده است.

در حال حاضر تداوم حرکت تزلزل ناپذیر چین در مسیر توسعه سبز به یکی از مفاهیم محوری حزب حاکم و هدایت کننده این کشور تبدیل شده است.

بر اساس براورد آژانس های مربوطه انتظار می رود ارزش خروجی اقتصاد سبز چین تا سال ۲۰۲۵ میلادی به رقمی معادل ۱۲ تریلیون یوان برسد که این رقم برابر با ۸ درصد از تولید ناخاصل داخلی است. انتظار می رود این فاکتور تا سال ۲۰۳۵ معادل بیش از ۱۰ درصد از تولید ناخالص داخلی چین شود.

چین به عنوان یک کشور بزرگ مسئولیت پذیر همواره به شیوه ای فعالانه در مسیر مدیریت شرایط زیست محیطی جهان مشارکت داشته است. چین در طول پنج سال اخیر در زمینه صدور و تعیین طرح ملی چین در مسیر اجرای دستور کار توسعه کار ۲۰۳۰ با هدف اجرای قوانین توافق پاریس و رسیدن به هدف کاهش انتشار کربن در سال ۲۰۲۰ و جلوتر از جدول برنامه ریزی شده در جایگاه برتر جهان قرار گرفته است.

مدت زمان زیادی از اظهارات «شی جین پینگ» رئیس جمهور چین نگذشته که گفت چین در مسیر رسیدن به اوج کاهش انتشار دی اکسید کربن تا قبل از سال ۲۰۳۰ و تلاش برای خنثی سازی انتشار کربن تا ۲۰۶۰ تلاش خواهد کرد.

«مارک لوین» از محققان سیاست گذاری حوزه انرژی که پیشتر در آزمایشگاه ملی برکلی آمریکا فعال بوده، بر این باور است هدف چین در مسیر خنثی سازی انتشار کربن احتمالا کشورهای دیگر را نیز برای اینکه اقدامات فعالانه تری نسبت به گذشته در این مسیر اتخاذ کنند، تشویق خواهد کرد.

چین با تحول جامع سبز و اراده ای که در مسیر توسعه و پیشرفت اجتماعی و اقتصادی دارد همچنان به اولویت حفظ شرایط زیست محیطی پایبند خواهد بود و فعالانه در مسیر هدایت و حفظ تنوع زیستی جهان تلاش خواهد کرد و درایت و توان بیشتری را برای ایجاد جامعه بشری توسعه محور به کار خواهد بست.

۲۳۵۲۳۵

کد خبر 1450476

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 6 =