نشانی ۶۰ هزار کودک بازمانده از تحصیل مشخص نیست

ایرنا نوشت: معاون رفاه اجتماعی وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: از بین ۱۴۰ هزار کودک بازمانده از تحصیل نمی‌توانیم آدرس حدود ۶۰ هزار کودک را پیدا کنیم تا بفهمیم علت اینکه از تحصیل بازمانده اند چیست که بتوانیم تا حدامکان آنها را به مدرسه بازگردانیم.

احمد میدری روز سه شنبه در نشست دوم کارگاه سیاستگزاری کودکان افزود: از ۱۴۰ هزار کودکی که در مقطع ابتدایی از مدرسه بازمانده‌اند، ۳۰ هزار کودک شماره تماس نداشتند، ۳۵ هزار کودک دارای معلولیت ذهنی هستند و نمی توانند مدرسه بروند. تعداد کودکانی نیز که به علت فقر شناسایی شدند حدود ۱۰ هزار نفر است که با کمک نهادهای حمایتی در حال بازگرداندن آنها به مدرسه هستیم.

وی ادامه داد: تلاش می کنیم کودکان ابتدایی را به مدرسه بازگردانیم اما یک خلاء‌ در سیاستگذاری و امور اداری کشور وجود دارد که باید آن را اصلاح کنیم و آن بحث محل سکونت این کودکان و کلا همه ساکنان کشور است.

معاون وزیر کار گفت: در جلسه‌ای با معاون رئیس جمهوری در امور زنان و خانواده، این موضوع مطرح شد و برای آنها هم تعجب‌آور بود و تاکید شد اقدامات لازم برای رفع این مسائل به عمل آید.

میدری افزود: محل دقیق و آدرس افراد در ایران را نمی‌دانیم؛ کودکانی را که در مدرسه نیستند، از طریق تطبیق اطلاعات آموزش و پرورش و ثبت احوال شناسایی کردیم اما وقتی می‌خواهیم بررسی کنیم چرا مدرسه نمی‌روند با آدرس غلط مراجعه می شویم و آن کودکان در آن محل زندگی نمی‌کنند چون آدرس‌ها بروزرسانی نمی‌شود.

وی با بیان اینکه قانون به مردم گفته است که آدرس را خودشان اطلاعات بدهند، اضافه کرد: هنگامیکه آموزش و پرورش می خواهد از کودکان ثبت نام کند باید از آنها آدرسی را بخواهد که در ثبت‌احوال ثبت شده است و مردم باید قادر باشند اطلاعات خود از طریق تلفن یا سایت خیلی ساده در ثبت‌احوال ثبت کنند اما در ثبت‌نام آموزش و پرورش، آدرس را بر اساس شفاهی یا قبض برق اخذ می شود.

معاون وزیر کار گفت: بنابراین هنگامیکه کدملی در پایگاه رفاه ایرانیان می‌زنیم با کمال تعجب می بینیم پنج آدرس برای یک خانواده ثبت شده و جالبتر آن است که حتی یک آدرس آنها هم درست نیست. هنگامیکه از دادگاه بازمی گردید که چکی وصول نشده است می گویند آدرس فرد کجاست گویا افراد موظف هستند آدرس پیدا کند و این مساله سیستم قضایی، تامین اجتماعی و آموزش و پرورش را ناکارآمد کرده است.

میدری افزود: اما این مشکل قابل رفع است و در ایران نیز نقل و انتقال و سکونت افراد باید با اجازه شهرداری باشد و آدرس‌ها ثبت شود.

وضعیت مبهم تحصیل مجازی کودکان نیازمند

معاون وزیر کار در ادامه به شرایط گروه‌های کم درآمد در شرایط کرونایی اشاره کرد و گفت: لازمه آموزش غیرحضوری، هزینه اینترنت و تبلت است اما گروه قابل توجهی از کودکان دسترسی به گوشی هوشمند ندارند.

میدری افزود: اینکه این کودکان در وضعیت کنونی چکار می کنند و آیا ترک تحصیل کرده اند یا آموزش نیمه‌حضوری دارند، معلوم نیست و این پرسش مطرح می‌شود که چه راه‌حلی وجود دارد که در این شرایط سخت، آسیب کمتری به خانواده ها وارد شود.

۲۳۵۲۳۱
برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 1450544

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 7 =