طلا در کنار کدام حزب آمریکا ایستاده است؟

انتخابات ریاست جمهوری ایالات متحده نقشی عظیم در شکل گیری اقتصاد جهانی خواهد داشت و انتظار می رود طلا به عنوان سرمایه امن در بازارهای جهانی به این رویداد سیاسی واکنش نشان دهد.

نگارعلی_ در اینکه در اواخر روز انتخابات ریاست جمهوری آمریکا بازارهای سهام نوسانات شدیدی را تجربه خواهند کرد شکی نیست و هر چه نتایج انتخاباتی این دو کاندید ریاست جمهوری به یکدیگر نزدیک تر باشد نوسانات بازار سهام شدیدتر خواهد شد و سهامداران به سمت پناهگاه های امن سنتی روی می آورند.

اگر تجربه گذشته نشانه ای باشد دولت دوم ترامپ به نوبه خود نوسانات و عدم اطمینان را به بازارهای مالی باز خواهد گرداند اما در این میان در صورتی که اعضا کنگره تقسیم شوند پتانسیل سیاست های رادیکال دولت ترامپ کاهش پیدا می کند و اما پیروزی بایدن در انتخابات به معنای روی کار آمدن یک دولت متعارف تر است که در نتیجه نوسانات بازارهای مالی و تنش های سیاسی و بین المللی را به حداقل خواهد رساند.

در این میان اما تجربه ثابت کرده است که طلا در آستانه انتخابات حزبی عمل نمی‌کند و عملکرد آن باید به عنوان یک محافظ در برابر نااطمینانی‌ها سنجیده شود و چه برنده انتخابات رهبر حزب دموکرات‌ها باشد و چه ترامپ در انتخابات پیروز شود طلا روند افزایشی را از سرخواهد گرفت.

کارشناسان امور بین الملل بر این عقیده اند که انتخابات پیش روی ایالت متحده آمریکا بدون شک یکی از بحث برانگیز ترین انتخابات تاریخ این کشور خواهد بود و درصد آن که مشروعیت نتیجه انتخابات در محافل به چالش کشیده شود بسیار بالا است و در این میان یک انتخابات تنگاتنگ و پرتنش به نااطمینانی ها در بازار دامن خواهد زد و در حالی که طلا طی چند ماه اخیر در نتیجه شرایط بد اقتصادی روند صعودی را در پیش گرفته است انتخابات آمریکا می تواند به افزایش قیمت این فلز گران بها شتاب بیشتری دهد.

کارشناسان بر این باورند که پس از اتمام رای گیری تا زمان اعلام نتایج قیمت طلا می تواند تا هزار و ۹۴۰ دلار در هر اونس بالا رود و این اتفاق در حالی می افتاد که طلا طی یک سال اخیر در نتیجه بحران های اقتصادی به وجود آمده در اثر پاندمی کرونا افزایش ۲۵ درصدی قیمت را تجربه کرده است.

سایر فلزهای گران قیمت بازار نیز از این افزایش قیمت ها در امان نمانده اند به گونه ای که هر اونس نقره ۱.۱ درصد افزایش قیمت داشته است و هر اونس پلاتین نیز ۱.۴ درصد افزایش قیمت را طی چند روز اخیر تجربه کرده است.

قیمت طلا تا سال ۲۰۲۱ پایین می‌آید؟

قیمت طلا در سال جاری در نتیجه کاهش نرخ بهره و تزریق نقدینگی توسط بانک‌های مرکزی برای جبران صدمات ناشی از پاندمی کرونا هر لحظه افزایش یافته است و در این میان نه تنها طلا رشد چشمگیری را در سال جاری به ثبت رسانده است بلکه قیمت نقره طی این مدت دو برابر شده است و مس نیز ۴۰ درصد افزایش قیمت را تجربه کرده است.

هر چه تنش‌های بین المللی در نتیجه جنگ تجاری بیشتر می‌شود و تزریق نقدینگی بانک های مرکزی سرعت می‌گیرد بازدهی طلا برای سرمایه گذاران بیشتر می شود به گونه ای که بنابر آمارها سهامداران اس اند پی در حالی طی دو سال اخیر ۱۱.۳ درصد سود کردند که سهامداران طلا طی این مدت سود ۵۵ درصدی را تجربه کردند.

براساس گزارش اخیر منتشر شده توسط بانک مرکزی آمریکا پیش بینی ها حاکی از آن است که قیمت طلا تا سال ۲۰۲۱ به ۳ هزار دلار در هر اونس برسد و در حال حاضر هر اونس طلا هزار و ۸۶۰ دلار قیمت دارد.

۲۲۳۲۲۷

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 1450912

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 5 =