معاملات متوقف شد/آخرین قیمت دلار و سکه پیش از ۱۵ آبان

دنیای‌اقتصاد نوشت: همزمان با اعلام ابتدایی نتایج انتخابات آمریکا، فضای بازار ارز و سکه مه‌آلود شد. کمتر معامله‌گری حاضر به اعلام قیمت بود و حتی کانال‌های اعلام نرخ از درج قیمت‌های لحظه‌ای برای اولین بار در ماه‌های اخیر خودداری می‌کردند.

فضای انتخاباتی تا حدی بر بازار سایه انداخته بود که در ابتدای روز با افزایش شانس ترامپ برای ماندن در کاخ سفید، نرخ فروش دلار و سکه به کانال‌های بالاتر رفت و از اواسط روز که شانس بایدن کمی بیشتر شد، هر دو دارایی کمی از سقف‌های صبح عقب نشستند. به‌نظر می‌رسد این جو سردرگمی و عدم قطعیت تا زمانی که پیروز انتخابات آمریکا مشخص شود، در بازار ارز و سکه وجود خواهد داشت.

به‌طور خلاصه، دیروز حداقل دو برداشت متفاوت از انتخابات آمریکا و برنده آن، در ساعت‌های مختلف میان معامله‌گران وجود داشت. برداشت اول معامله‌گران برد ترامپ بود و برداشت دوم پیروزی بایدن. هر کدام از این برداشت‌ها، نوسانات متفاوتی را در بازارها رقم زدند.

اقبال افزایشی‌ها به برد ترامپ

 در ابتدای روز که اعلام شد ترامپ در برخی ایالت‌های کلیدی مانند فلوریدا، تگزاس و اوهایو پیروز شده است، برخی از معامله‌گران خود را برای افزایش شدید قیمت آماده کردند. با این حال، روز چهارشنبه افزایش قیمت دلار در بیشترین حالت هم کمتر از میزان رشد روز دوشنبه بود. سقف قیمت دلار در روز پنجم هفته در اوایل روز در مرز ۳۰ هزار تومانی قرار گرفت که نزدیک به ۸۰۰ تومان بیشتر از روز دوشنبه بود. این در حالی بود که در دوازدهمین روز آبان، اسکناس آمریکایی هزار و ۵۰۰ تومان افزایش پیدا کرده بود. کاهش سرعت رشد دلار می‌توانست ناشی از دو موضوع باشد؛ اول اینکه قیمت دلار در روزهای قبل بخشی از احتمال برد ترامپ را پیش‌خور کرده باشد و دوم اینکه، بازار اطمینانی قطعی از برد ترامپ نداشت، در نتیجه معامله‌گران در میزان خرید خود بی‌محابا عمل نمی‌کردند.

بازار سکه هم دیروز مانند دلار دو نیمه متفاوت را تجربه کرد. در نیمه اول، افزایشی‌ها با قدرت دست بالا را در دست گرفته بودند و حتی توانستند این فلز گرانبها را تا سقف ۱۵ میلیون و ۲۰۰ هزار تومان هم بالا ببرند. با این حال همان‌طور که قیمت دلار با افزایش شانس بایدن با تعدیل قیمت مواجه شد، سکه هم راه نزولی را در پیش گرفت و حدود ساعت ۴ بعدازظهر با قیمت ۱۴ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان معامله شد. این قیمت حدودا ۴۰۰ هزار تومان از سقف روز پایین‌تر بود، ولی فاصله ۳۰۰ هزار تومانی با قیمت روز دوشنبه داشت. در همین ساعت (حدود ۴ بعدازظهر) برخی معامله‌گران قیمت فروش دلار خود را ۲۹ هزار و ۶۰۰ تومان عنوان می‌کردند که ۴۰۰ تومان بیشتر از روز دوشنبه بود.

احتمال دارد با اعلام نتایج جدید از انتخابات آمریکا، قیمت دلار و سکه در ساعات انتهایی روز دچار تغییرات جدی‌تری هم شود. ولی به‌نظر می‌رسد تا زمانی که برنده انتخابات با احتمال بالای ۸۰ درصد مشخص نشود، فضای سردرگمی در بازار ارز و سکه ادامه خواهد یافت.

حدود ساعت ۶ بعدازظهر فضای بازار ارز و سکه نسبت به ساعت ۴ بعدازظهر هم تا حدی تغییر کرده بود. ساعت ۴ بعدازظهر بازار به‌صورت رسمی بسته می‌شود، ولی در معاملات پشت خطی قیمت سکه و دلار با توجه به نزدیک شدن بایدن به ترامپ در ایالت میشیگان در مسیر نزولی قرار گرفته بود. سکه حتی تا کانال ۱۴ میلیون و ۳۰۰ هزار تومان پایین رفته بود و اسکناس آمریکایی به سوی ابتدای کانال ۲۹ هزار تومانی حرکت می‌کرد.

احتیاط با بالا رفتن شانس بایدن

در ابتدای روز، عملکرد دونالد ترامپ در انتخابات برای بسیاری از معامله‌گران شگفت‌آور بود ولی زمانی که وضعیت بایدن در ایالت‌های میشیگان و ویسکانسین بهبود پیدا کرد، احتیاط خریداران در بازار ارز و سکه بیشتر شد. به‌نظر می‌رسد معامله‌گران بازار داخلی باور دارند در صورتی که بایدن ریاست‌جمهوری آمریکا را به عهده بگیرد، فشارهای اقتصادی بر ایران کاهش پیدا خواهد کرد و همین خوش‌بینی موجب شده است که حضور این نامزد دموکرات در کاخ سفید برابر با کاهش قیمت دلار و سکه در نظر گرفته شود.

در آن سو، ترامپ در سال‌های اخیر سیاست فشار حداکثری را بر ایران اعمال کرده است که نتیجه آن کاهش شدید ارزش ریال و کوچک شدن اقتصاد کشور بوده است. فعالان باور دارند ادامه حضور ترامپ به منزله ادامه سیاست فشار حداکثری است که اقتصاد ایران را در سال‌های اخیر در تنگنا قرار داده بود. با این حال، عده زیادی از تحلیلگران هم باور دارند اقتصاد ایران بیشتر به‌دلیل سیاست‌های اشتباه داخلی دچار بحران شد و نه فشارهای آمریکا. از نگاه این گروه، اگر سیاست‌های اقتصادی داخلی تصحیح شوند، فارغ از ماندن ترامپ در کاخ سفید، وضعیت بازار ارز و سکه آرام‌تر می‌شود.

آینده دلار در دو سناریو

برخی از معامله‌گران باور دارند، فارغ از آنکه چه کسی به کاخ سفید خواهد رفت، قیمت دلار طی هفته‌های آتی ظرفیت رشد بالایی نخواهد داشت. از نگاه این گروه، قیمت این ارز در ماه‌های گذشته رشد زیادی را تجربه کرده است و طبیعی است که پس از عبور از جو انتخاباتی آمریکا، کم کم با افزایش فروش توسط کسانی مواجه شود که در قیمت‌های پایین‌تر اقدام به خرید کرده‌اند. البته این گروه باور دارند، برد ترامپ حتی می‌تواند منجر به بازگشت دلار به کانال ۳۰ هزار تومان و آزمون سقف‌های بالاتر شود. با این حال، پس از افزایش، از نگاه آنها بازار در مسیر نزولی قرار می‌گیرد. در مقابل گروه دیگری هم در بازار حضور دارند که معتقدند، با ماندن ترامپ در کاخ سفید انتظارات معامله‌گران به‌صورت میان‌مدت تغییر خواهد کرد و این موضوع می‌تواند زمینه‌ساز افزایش قیمت به سوی سقف‌های جدیدتر شود و شانس کاهش قیمت هم بسیار پایین خواهد بود.

گروه سومی هم معتقدند، ‌در صورت برد ترامپ، در ابتدا ممکن است قیمت دلار و سکه افزایشی شود،‌ ولی نوسان بعدی قیمت‌ها بعد از گذر از این هیجان، به تصمیمات اقتصادی داخلی و سیاست‌های کلان بستگی خواهد داشت. از نگاه آنها اگر قرار باشد نقدینگی با همین سرعت فعلی رشد کند و تورم هم بالا باقی بماند، رشد بیشتر قیمت‌ها دور از ذهن نخواهد بود.

رشد قیمت صرافی‌های بانکی

صرافی‌های بانکی در ابتدای روز در واکنش به افزایش قیمت دلار در بازار آزاد، نرخ فروش دلار خود را بالا آوردند.

نرخ دلار در روز چهارشنبه نهایتا به ۲۸ هزار و ۹۳۰ تومان و قیمت یورو نیز به قیمتی معادل ۳۳ هزار و ۵۰۰ تومان رسید.

قیمت دلار در روز چهارشنبه ابتدا ۲۰۰ تومان و سپس با افزایشی ۳۴۰ تومانی مواجه شد. در مرحله آخر بازار با یک رشد دیگر به مرز ۲۹ هزار تومان نزدیک شد.

قیمت دلار در روز دوشنبه معادل ۲۸ هزار و ۲۴۰ تومان بود. قیمت یورو صرافی ملی نیز در روز دوشنبه رقمی معادل ۳۲ هزار و ۶۴۰ تومان بود.

۲۲۳۲۲۳
کد خبر 1451717

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 7 =