صدام و اعطای نشان شجاعت برای عقب‌نشینی/ نیویورک تایمز حالت صدام را ترسیم کرد

ایسنا نوشت: صدام در ششمین روز از عملیات محرم، بر خلاف دفعات قبل که از پیروزی و قدرت برتر ارتش عراق سخن می گفت، در این مراسم افراد ارتش خود را به مقاومت در پایداری و حتی عقب نشینی با برنامه‌ریزی قبلی فراخواند.

پس از گذشت ۶ روز از انجام عملیات «محرم» و پایان یافتن مرحله سوم این عملیات که با موفقیت چشمگیری به نفع ایران پایان یافت، امروز صدام حسین در بازدید از جبهه های جنگ به تعدادی از افسران ارتش عراق مدال شجاعت اعطا کرد.

او بر خلاف دفعات قبل که از پیروزی و قدرت برتر ارتش عراق سخن می گفت، در این مراسم افراد ارتش خود را به مقاومت در پایداری و حتی عقب نشینی با برنامه‌ریزی قبلی فراخواند.

به گزارش رادیو صوت‌الجماهیر صدام با اشاره به اهمیت پایداری و ثبات مواضع دفاعی که دشمن در عبور از خطوط دفاعی دارد تاکید کرد: تلفات هر واحدی که پایداری کند و در برابر دشمن استقامت به خرج دهد بسیار کمتر از آن یگان خواهد بود که مواضع دفاعی خود را ترک و عقب نشینی کرده است؛ به ویژه اگر این عقب نشینی بدون برنامه ریزی قبلی انجام شود.

وی همچنین گفت: ما برای این ساخته شده ایم که عراق قیام کند و به قیام خود سربلند باشد و قامتش به یاری خداوند متعال هرگز خمیده نشود و باید برای دشمنان روشن باشد که ما در عراق به وجود آمدهایم تا ثابت کنیم اگر تمامی طوفانها متحد شوند نخواهند توانست ما را به یاری باری تعالی را تکان دهند و بدانند که تلفات آنها از ما بیشتر خواهد بود.

نمونه مدال شجاعت در دوره صدام

روزنامه نیویورک تایمز نیز در ترسیم حالت صدام در این مراسم نوشت: هنگامی که صدام حسین در مراسم توزیع مدالهای افسران عراقی آنان را مورد خطاب قرار می‌داد، شور و حرارت کمتری داشت.

بی بی سی نیز در این باره گزارش داد: دیدار روز یکشنبه صدام از خطوط اول جبهه کوششی در راه تقویت نیروهای عراقی و حاکی از ضعف روحی آنان بود؛ به ویژه هنگامی که وی گفت که اگر نیروهای عراقی مواضع خود را ترک نکنند تلفات کمتری خواهند داشت تا آنکه بدون نقشه اقدام به ترک آن مواضع کنند.

منبع:

روزشمار جنگ ایران و عراق (۱ آبان تا ۳۰ آذر ۱۳۶۱)، کتاب بیست و دوم؛ عملیات محرم، مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس.

2323
کد خبر 1452049

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 5 =