کاش کسی هوای قهرمانان را داشته باشد!

جام جم نوشت: علی پاکدامن قهرمان شمشیربازی ایران گفت: برای رسیدن به دوران اوج قبلی نیازمند اردو هستیم ولی با این شرایط کرونا فعلا امکان پذیر نیست.

علی پاکدامن، ستاره شمشیربازی ایران است. کسی که در بازی‌های آسیایی سال ۲۰۱۸ بعد از ۴۴ سال موفق شد اولین مدال سابر انفرادی ایران را به دست آورد و بارها و بارها بدرخشد. پاکدامن که این روزها سفیر محیط زیست هم هست، او در خصوص شرایط این روزهای زندگی، تمرین، درخشش تیم ملی شمشیربازی ایران در کسب سهمیه المپیک و بار این مسئولیت صحبت کرد. 

در روزهای کرونایی، اوضاع زندگی همه کمی فرق کرده. شرایط شما چطور است؟

شرایط ما هم بهتر از دیگران نیست و خیلی از عزیزان با این بیماری درگیر هستند. ما هم خیلی نگرانیم و امیدوارم زندگی هرچی زودتر به روال عادی برگردد، بدون دغدغه زندگی کنیم و دوباره کنار هم جمع شویم.

از تمرین چه خبر؟

تمرینات ما شروع شده است. روزهای زوج تمرین شمشیربازی و روزهای فرد بدنسازی داریم.سعی می‌کنم پنج روز در هفته تمرین کنم تا از فرم ایده آل بدنی خارج نشوم. البته برای رسیدن به دوران اوج قبلی نیازمند اردو هستیم ولی با این شرایط کرونا فعلا امکان پذیر نیست.

به صورت مجازی و زیر نظر آقای فخری تمرین داشتید؟

بله من به صورت مجازی و حتی حضوری با رعایت پروتکل‌ها سرمربی و مربیان را می‌بینیم و تمرین می‌کنیم. تلاش می کنیم تا جایی که بشود، شرایط ایده آل را برای خودمان فراهم کنیم.

کرونا چقدر روی فرم بدنی و تمرینات شما اثرگذار بوده است؟

کرونا حتما روی فرم بدنی و تمرینات ما بی‌تاثیرنبود و الان هم شرایط جوری نیست که بتوان مثل قبل تمرین کرد. چند ماه تمرینات خیابانی داشتیم و به صورت انفرادی تمرین می‌کردیم. بعد هم با برنامه ای که کمیته ملی المپیک طراحی کرده بود، در باشگاه‌های خصوصی تمرینات را ادامه دادیم ولی بهرحال از فرم ایده آل کمی فاصله داریم.

از اردو و مسابقات پیش رو چه خبر؟

از مسابقات و اردو خبری نداریم، اما منتظر هستیم که شرایط به سامان برسد و اوضاع کمی بهتر شود.

از ملی پوشان کسی خدایی نکرده به کرونا مبتلا شد؟

شکر خدا و تا جایی که خبر من خبر دارم نه.

این روزها به خاطر تعطیل شدن مسابقات و اردوها، بسیاری از ورزشکاران به مشکل خورده اند. شما در این روزها حمایتی از طرف فدراسیون داشتید؟

بله خدا را شکر.فدراسیون حقوق ما را پرداخت کرده است و من از دکتر باقرزاده ممنونم. با این حال اکثر درآمد ما از مسابقات بود و پاداش‌هایی که در سفرها می‌گرفتیم. در حال حاضر نزدیک به ۷۰ درصد درآمدمان را از دست داده ایم و این شرایط را برای همه مان سخت می‌کند. امیدوارم کمیته ملی المپیک و وزارت ورزش هوای کسانی که سهمیه گرفته‌اند و حرفه‌ای تمرین می‌کنند را داشته باشد. من در رشته‌های دیگر دوستانی دارم که آنها هم بدون مشکل نیستند. امیدوارم که تربیت بدنی استان تهران هم هوای ورزشکاران را داشته باشد. خوشحال هستم که آقای پریچهره آمدند و به ایشان تبریک می‌گویم.امیدوارم مانند دورانی که در مازندران بودند، در تهران هم هوای قهرمانان را بیشتر داشته باشند، به خصوص ما که سهمیه گرفتیم. وزارت ورزش هم پاداش‌های سال ۹۷ ما را داد و معادل سکه ای دو میلیون تومان به ما پرداخت کردند که نمی‌دانم این معادله در این اوضاع و با این قیمت‌ها، چطور انجام شد!

اعلام شد که المپیک هم به تعویق نمی‌افتد. شما سهمیه المپیک را هم دریافت کرده اید و از این بابت نگرانی ندارید.

بله خداراشکر ما سهمیه مان را گرفته ایم و باز هم شکر که المپیک به تعویق نمی‍افتد. الان چون اردو نداریم نمی‌توان در مورد المپیک نظر داد. باید اردوهایمان برگزار شود تا راحت تر بتوان در مورد المپیک نظر داد و شرایط را سنجید. در حال حاضر خوشحالم که المپیک برگزار می‌شود!

شما سفیر محیط زیست هستی. در این روزها برای تلخ تر نشدن اوضاع محیط زیستی، چه کنیم؟

این لطفی بود که خانم دکتر منوچهری به بنده داشتند. دار و ندار ما همین محیط زیستی است که به ما زندگی می‌دهد. تمام سعی من این است که آن را هرچه بهتر برای آیندگان حفظ کنیم. زمین پاک تر، زندگی بهتر می‌آورد. یکی از بهترین راه‌هایش هم، همین تفکیک زباله‌ها است. کاری که خودم انجام می‌دهم.

تو خیلی استقلالی هستی. استقلال را با محمود فکری چطور می‌بینی؟

امیدوارم آقای فکری همانطور که در دوره بازی شان موفق بودند، در مربیگری هم بدرخشند و افرادی که دور استقلال خیلی زیادند و حاشیه سازی می‌کنند را حذف کنند و با هیچکس تعارف نداشته باشند. امیدوارم ایشان تیمی جوان و با انگیزه در سایه برای استقلال درست کنند. امیدوارم ایشان موفق باشند و این سرمایه باشگاه استقلال حفظ شوند.

۲۵۶ ۲۵۱

کد خبر 1452832

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 9 =