بورل: روابط فرا آتلانتیک در دوران ترامپ تباه شد

ایرنا نوشت: مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در یادداشتی به مناسبت پیروزی جو بایدن در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا یادآورشد که روابط فرا آتلانتیک در دوره ریاست جمهوری دونالد ترامپ تباه شد.

جوسپ بورل در این یادداشت که در تارنمای سرویس اقدام خارجی اتحادیه اروپا منتشر شد افزود: بر کسی پوشیده نیست که روابط آمریکا و اتحادیه اروپا در چهار سال گذشته پیچیده بود و اختلاف نظرهای متعددی در سیاست‌های دو طرف وجود داشت. حتی شاهد بودیم برخی از قواعدی که پایه روابط فرا آتلانتیک را تشکیل می‌داد ویران و خالی از معنا شد.

وی افزود: اما رئیس جمهوری منتخب آمریکا جو بایدن اعلام کرده که به یکپارچگی و احترام برای احیای نرم‌های دمکراتیک در داخل و خارج آمریکا متعهد است. او همچنین وعده داده که با متحدان آمریکا بر پایه شراکت واقعی همکاری کند.

بورل با بیان اینکه «آمریکا مهم‌ترین متحد و شریک اتحادیه اروپاست و ما معتقدیم که عکس آن نیز صدق می‌کند» تصریح کرد: ما از یک تاریخ طولانی همکاری‌ در زمینه ارزش‌های مشترک و شانس دوباره کار با رئیس جمهوری آمریکا که ما را دشمن قلمداد نکند و یا تصور نکند که اتحادیه اروپا برای سوء استفاده از آمریکا تشکیل نشده برخوردار هستیم.

وی اضافه کرد؛ ما آماده‌ایم تا سهم خود را برای بهبود همکاری‌های دو جانبه ایفا کنیم [...] موتورها را روشن کنیم، وارد گفت‌وگوهای واقعی شویم، برای پیشبرد یک راهبرد مشترک برنامه‌ریزی کنیم و جایی که نیاز باشد منابع را در اختیار اهدافمان قرار دهیم.

این سیاستمدار اسپانیایی در همین حال تصریح کرد که باید از مذاکرات بی حاصل و فرضیات غلطی چون انتخاب بین دو گزینه «فرا آتلانتیک» یا «اروپایی» اجتناب کرد. «برای من سرمایه گذاری در یک اروپایی قوی همان معنای سرمایه گذاری در یک همکاری فرا آتلانتیک احیا شده را می‌دهد»

وی سپس طیف مختلفی از حوزه‌هایی که دو طرف می‌توانند با یکدیگر همکاری کنند از جمله تغییرات آب و هوایی، توافق هسته‌ای ایران، ناتو و مسائل امنیتی را مورد اشاره قرار داد و تصریح کرد که اروپای توانمند و آگاه بهترین شریک برای آمریکا خواهد بود. 

مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا عنوان کرد که در هفته های پیش رو با دولت جدید آمریکا در تماس خواهد بود تا درباره نحوه همکاری‌های دو طرف رایزنی کند. وی افزود: در حالی که شرکای آمریکایی ما درگیر تغییر و تحولات قدرت در داخل هستند ما هم باید روی انتظارات اروپا و پیشنهادهای‌مان متمرکز شویم.

بورل اضافه کرد: رهبران اتحادیه اروپا و وزرای امور خارجه نیز درباره بهره‌برداری از فصل جدیدی از همکاری‌های فرا آتلانتیک که در حال گشایش است رایزنی خواهند کرد.

311311
کد خبر 1453654

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 11 =