خبرهای نگران کننده درباره کرونا از زبان ربیعی /با سیاست های آمریکا کار داریم نه سیاستمدارانش /افرادی سازمان یافته نرخ ارز و سکه را بالا بردند

سخنگوی دولت از مردم خواست که از رعایت پروتکل ها خسته نشوند و در عین حال تاکید کرد که انتقال ویروس از انسان به حیوان در ایران مشاهده شده است.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، علی ربیعی سخنگوی دولت در نشست خبری امروز (سه‌شنبه) خود با خبرنگاران گفت: خصوصیات کرونا نسبت به شروعش تهاجمی شده است.  ۸۵ درصد افراد فوت شده از سالمندان و افراد دارای بیماری های زمینه ای بودند اما  اکنون به سنین کمتر هم رسیده است.

وی با تاکید بر اینکه مردم نباید از رعایت پروتکل ها خسته شوند، اظهار داشت: اگر رعایت پروتکل ها به ۹۰ درصد برسد می‌توان ضمانت زندگی بهتر داد. در گزارش جلسات ستاد آمده که بیشترین گرفتاری ها دورهم نشینی است که در اسپانیا ۳۱ درصد اما در ایران احتمالاً ۵۰ درصد است.

ربیعی همچنین خاطرنشان کرد: انتقال ویروس از انسان به حیوان در ایران مشاهده شده است. 

سخنگوی دولت در بخشی دیگر از اظهاراتش گفت: موضع ما در مقابل رهبران آمریکا روشن است ما به سیاست های آمریکا کار داریم نه سیاستمداران این کشور.

اهم اظهارات سخنگوی دولت را به نقل از ایرنا و فارس بخوانید؛

*{با اشاره به انتخابات ریاست جمهوری ‌آمریکا}: برگزاری انتخابات ریاست جمهوری آمریکا در هفته گذشته یکی از مهمترین اتفاقات در فضای بین‌المللی بود.

* موضع ما در برابر رهبران آمریکا روشن است. همانطور که بارها تاکید کردیم به سیاست‌ها کار داریم نه به سیاستمداران. آنچه واضح بود، خود مردم آمریکا در این انتخابات به نژادپرستی، جنسیت زدگی، قانون شکنی و ایجاد دردسرهای جهانی نه گفتند. 

 ترامپ چهره آمریکا را مخدوش کرد

* ترامپ با این صفات چهره آمریکا را در نزد افکار عمومی و ملت خود و ملت‌های جهان  مخدوش کرد، اکثریت قاطع رای مردم در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا نشان دادند که ملت آمریکا به خوبی تشخیص داد که  اقدامات غیرانسانی دولت آمریکا در چهارسال گذشته به چهره و جایگاه آمریکا لطمه جدی وارد کرده است.  

* این حقیقت که در اکثر قریب به اتفاق کشورهای جهان، مردم از این انتخاب ملت آمریکا در نه گفتن به سیاست‌های ضد جهانی دولت ترامپ خرسند شده و خوشحالند یک واقعیت است. امیدواریم دولت بعدی آمریکا نماینده‌ای  شایسته از آرا و دیدگاه‌های مردم آمریکا باشد و اظهارات خود را در نقض معاهدات بین المللی توسط دولت قبل مدنظر قرار دهد.

* تحولات را با دقت بررسی می‌کنیم و قضاوت را به آینده موکول خواهیم کرد.

*{با اشاره به آخرین وضعیت شیوع کرونا}: کرونا با افزایش ابعاد فاجعه‌آمیزش و تهدید جان انسان‌ها از مهم‌ترین مسایل دولت و مردم است. متاسفانه ویروس کرونا شباهت کمتری به اجداد خود داشته و از رفتار  آنها تبعیت نمی‌کند. به طوری که خصوصیات ویروس نسبت به آغاز شیوع، دچار تغییرات جهشی شده و امروز تهاجمی‌تر و با خشونت بیشتر عمل می‌کند. ۶۰۰ مرگ روزانه در فرانسه نشان از این تغییرات دارد.  

گذر زمان نباید باعث خستگی در مبارزه با کرونا شود

* تاکنون ۸۸ درصد افرادی که دچار مرگ و میر می‌شدند از سالمندان و افراد دارای بیماری زمینه‌ای بودند، اما هم‌اکنون این ویروس، سنین پایین‌تر را هم مورد درگیری شدید قرار می‌دهد.  

* گذر زمان نه تنها نباید سبب خستگی از مبارزه بی‌امان با کرونا و عادی انگاری ما شود بلکه برعکس، باید سبب ایجاد رویکرد جدی‌تر به سبک زندگی همراه با سلامت شده و رعایت پروتکل‌های بهداشتی ابعاد گسترده‌تری در زندگی روزمره ما بیابد. با این‌حال، به رغم تمامی محدودیت‌ها و توصیه‌های بهداشتی، همچنان با زندگی بهداشتی متناسب فاصله زیادی داریم.

* تمامی کارشناسان سلامت و اپیدمیولوژیست‌ها رعایت پروتکل‌های بهداشتی بیش از ۹۰ درصد را، راه حل بی‌بدیل و اجتناب‌ناپذیر این مقابله می‌دانند. دولت و ستاد ملی کرونا، دائما تدابیر و تصمیمات جدیدی را برای مقابله با کرونا می‌اندیشند اما راهکار مقابله اصلی، ایجاد یک جنبش عظیم اجتماعی مسئولیت‌پذیری برای حفظ جان خود و دیگران است.

* چاره‌ای جز یک نهادینه‌سازی گسترده از شهر و روستا تا محیط‌های اداری، تولیدی، آموزشی و خدماتی و مهم‌تر از همه در میان خانه‌ها نیست.

بیش از ۵۰ درصد ابتلا به کرونا به خاطر دورهمی‌های خانوادگی است 

* یافته‌های مطالعات در اسپانیا نشان می‌دهد که ۳۱ درصد مبتلاها به خاطر دورهمی‌های خانوادگی بوده است. تحلیلگران سلامت معتقد هستند در ایران بیش از ۵۰ درصد موارد ابتلا به خاطر دورهمی‌های خانوادگی است. با طولانی شدن شب‌ها در زمستان، درخواست ما از هموطنان این است که از تجمعات دوستانه فامیلی و خانوادگی به صورت گسترده کاسته شود.

*بحث مهم دیگر ضرورت انجام تهویه مناسب در فضاهای بسته است. مطالعات نشان می‌دهد تهویه مناسب باعث کاهش بسیار جدی در شیوع خواهد بود. علاوه بر این گزارشاتی از انتقال ویروس از انسان به حیوان خانگی مشاهده شده است. این موضوع می‌تواند به فزایندگی ویروس کمک کند.

*متاسفانه این روزها، به نقل از افراد مختلف، اخبار گوناگون نادرست یا ناقص بیان و منتشر می‌شود. این‌گونه اخبار باعث سردرگمی بیشتر مردم می‌شود. از این رو ستاد ملی مقابله با کرونا، سخنگویی مشخص تعیین کرده است.

* توصیه دولت به همگان این است که صرفا به اظهارات سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا توجه و استناد کنند و هر گونه اظهار نظری مغایر با سخنان ایشان فاقد صلاحیت هست.

*{با اشاره به موضوعات مطرح در جلسه هیات دولت}: در این جلسه، ضرورت اتخاذ سیاست‌های متناسب در ابعاد منطقه‌ای، بین‌المللی، همسایگان و نیز  سیاست‌های اقتصادی متناسب با تاکید بر افزایش پایداری اقتصادی، اجتماعی و سیاسی و توجه به فرصت‌های جهانی و فرصت‌های پیش‌رو و در حوزه اقتصاد  مورد بحث و چارچوب‌های کلی آنها مورد بررسی قرار گرفت.  

* علاوه بر آن، علل و ابعاد مختلف افزایش غیرمنطقی قیمت‌ها در این جلسه نیز به بحث گذاشته شد و وزارتخانه‌های ذیربط هر یک موظف شدند کالاهای مربوط به دستگاه‌های خود را با پیگیری روزانه و دقیق مورد نظارت قرار دهند. وزارت صمت، وزارت جهاد کشاورزی و وزارت دادگستری تکالیف ویژه‌ای در این زمینه عهده‌دار شدند.

* علاوه بر مسئله کاهش قیمت‌ها، دولت با تاکید بر حفظ ارزش پول ملی، حمایت از بازار سرمایه را مورد بحث قرار داد.

*{ با تشریح دو تصمیم دولت برای ترخیص کالاها از گمرک}: تصمیم اول دولت در این زمینه ترخیص کالا بدون کد رهگیری و با تعهد ۳ ماهه بانک برای تامین ارز بود. علاوه بر این بر اساس بخشنامه جدید دولت ۹۰ درصد کالاها ترخیص و الباقی بعد از تامین ارز توسط بانک مرکزی وارد بازار می‌شود.

 تا پایان هفته یک میلیون تن کالای اساسی ترخیص می‌شود

* با استفاده از بخشنامه جدید دولت تا پایان هفته آینده حدود یک میلیون تن کالای اساسی ترخیص می‌شود و ترخیص کالاهای اساسی بعد از این تاریخ هم ادامه خواهد یافت. این تصمیم با توجه به ضرورت ترخیص سریع کالا برای جلوگیری از افزایش قیمت‌ها و عدم کاهش تولید اتخاذ شده است.

* برای روشن شدن برخی از شبهات، تاکید می‌شود این اجازه فوری ترخیص‌ها، صرفا شامل کالاهای اساسی و مواد اولیه تولید است که اولویت آنها تنها توسط وزارت صمت مشخص خواهد  شد. از همین‌جا اعلام می‌کنم خارج از این اولویت گذاری هیچ کالایی به این شکل ترخیص نخواهد شد. بنابراین کالاهای مصرفی، لوکس و غیر ضروری  با این بخشنامه امکان ترخیص ندارند.

* بنابر گزارش رییس گمرک، ‌بلافاصله بعد از این بخشنامه ۲۵ هزار تن برنج از گمرک ترخیص شده است و تا یک میلیون تن کالا به زودی ترخیص خواهد شد.

*{در پاسخ به سوالی درباره تاثیر شکست ترامپ در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا بر مناسبات منطقه‌ای ایران}: دولت کنونی آمریکا تا چه هفته دیگر می‌رود اما همیشه ایران در این منطقه باقی خواهد ماند. این تعبیر زیبا برای همه آنهایی که فکر می‌کنند دشمنی با ایران موجب تزلزل کشورمان می‌شود، پندآموز است. 

*{ با تشریح سیاست‌های منطقه‌ای ایران}: به رغم فشارهای آمریکا حتی در دورانی که تلخ‌ترین و سنگین‌ترین تحریم‌ها علیه ایران ادامه دارد، سیاست‌های منطقه‌ای‌ ما را همواره مبتنی بر ایجاد کردن صلح و فعال کردن دادوستدهای اقتصادی بین مردم‌های منطقه دنبال کردیم. ما در اوج تحریم طرح‌های صلح منطقه‌ای را پیشنهاد کردیم. به همه کشورهای منطقه پیام صلح فرستادیم. 

* ترامپ نتوانست با جنگ اقتصادی، فرهنگ و جغرافیای منطقه را تغییر دهد، آمریکا به رغم فشارهایی که به دولت و کشورهای همسایه ما وارد کرد، اما فرهنگ مشترک، دین مشترک، پیوندهای مشترک و... موجب تمام تبادلات مردمی، فرهنگی، اقتصادی و... شد. ما امروز هم اعلام می‌کنیم کماکان سیاست صلح و دوستی و منطقه عاری از جنگ و خشونت را در دستورکار داریم. 

 امنیت منطقه باید توسط کشورهای منطقه تامین شود

* امیدوارم با کاهش مداخله دولت آمریکا به پیمان‌های جمعی اقتصادی و امنیتی برای بهبود وضعیت مردم منطقه دست پیدا کنیم، هنوز هم معتقدیم امنیت منطقه با ترامپ یا بی ترامپ با کشورهای منطقه باید تامین شود در شرایط جدید و با رفتن جنگ‌افروز سیاسی و اقتصادی، فضای مساعدتری برای پیگیری سیاست‌های اصولی ما فراهم شده است.

* دست دوستی خود را به سمت همه کشورهای منطقه دراز کرده و معتقدیم که عهد و پیمان‌های منطقه‌ای و با کار در منطقه می‌توانیم اقداماتی انجام دهیم که به نفع دولت و ملت‌های منطقه خواهد بود.

*{ در پاسخ سوالی درباره برخورد قاطع دولت با دلالان در زمینه ارز و سکه}: بدیهی است عوامل متعددی در افزایش قیمت ارز موثر بوده اند. این عوامل بخشی اقتصادی و بخش‌هایی عوامل روانی مبتنی بر روانشناسی اجتماعی فعالان اقتصادی و بازار و حتی افراد جامعه، بوده است. 

* علاوه بر اینها متاسفانه در کشور ما همیشه سودجویی و برخی کسب و کارهای ناسالم و حتی بعضی وقتها فعالیت‌هایی مبتنی بر دستکاری های خارجی در فضای ارز و سکه به چشم می‌خورد.

* اخیرا افرادی بطور سازمان یافته اقدام به افزایش نرخ ارز و سکه می کردند که با برخورد سیستم امنیتی دستگیر شدند و در همین راستا کمیته ای بین بانک مرکزی، قوه قضاییه و دستگاه های اطلاعاتی تشکیل شده است و مطلعم که اقدامات مهمی نیز صورت گرفته و افراد در شبکه هایی دستگیر یا متواری شده اند.

*{در پاسخ به سوالی در خصوص کاهش اخیر نرخ ارز با وجود عدم تصویب لوایح Fatf }: پاسخ سوال شما در بطن سوال شما نهفته است. این روزها با چند متناقض نما در اظهارات روبه‌رو هستیم. از طرفی اگر وقتی قیمت دلار بالا رفت، گفته شد ربطی به برجام و تحریم ندارد و ناکارآمدی دولت بوده است، حالا که به تعبیر شما همه از کاهش قیمت ارز و خودرو حرف می‌زنند، می‌فرمایید به تحولات خارجی ربطی ندارد، حداقل پس بگویید مربوط به کارآمدی و عملکرد دولت است.

* ۳ سال قبل گفته شد ترامپ از برجام خارج نمی‌شود، چون این توافق همه منافع آمریکا را تامین کرده است. امروز می‌گویند بایدن به برجام برنمی‌گردد، چون هیچ منافعی در بازگشت به برجام ندارد. همه بحث ما این بود که تروریسم اقتصادی، جنگ اقتصادی و فشار ترامپ، علیه معیشت، رفاه و زندگی ایرانیان بود و هدف ترامپ، سرنگونی ایران، تجزیه ایران، کوچک کردن ایران و فشار بر زندگی مردم و مستاصل کردن جامعه بود.

* متاسفانه عده‌ای در زمان جنگ اقتصادی، حتی حاضر نبودند اسم تحریم بیاورند و علل فشار اقتصادی بر زندگی مردم را بیان کنند و حتی این لاپوشانی به لاپوشانی جنایات آمریکا منجر شد. به طور طبیعی با کنار رفتن محور شرارت و ترامپ و احتمال تغییر سیاست‌های آمریکا باعث شد بخشی از اثر روانی جنگ اقتصادی از فضای جامعه زدوده شد و از ابتدا هم می‌گفتیم که قیمت واقعی ارز این نیست و این قیمت‌ها آثار جنگ اقتصادی و تحریم و آثار روانی آن است؛ و کاهش قیمت‌های این روزها، در حقیقت بخشی از آثار روانی جنگ اقتصادی در حال تخلیه شدن است.

دولت در سال ۹۵ و ۹۶ تورم متوسط بلند مدت را به نصف رساند

* فراموش نشود در دوران جنگ اقتصادی، دولت با تدبیر و برنامه ریزی نگذاشت آمریکا به هدف خود که به دنبال فروپاشی ۳ ماهه، ۶ ماهه و شکستن ایران بود برسد، هر چند در این جنگ اقتصادی، فشار بر دولت، فشار بر زندگی مردم و تلخ شدن زندگی و معیشت مردم پدید آمد و عده‌ای حتی نمی‌خواهند مدیریت مقاومت جامعه را هم ببینند.

*در نهایت باید گفت همین که صدای شکسته شدن صدای ضد ایرانی و فشار حداکثری به گوش مردم ما رسید شاهد این کاهش قیمت‌ها هستیم. صدای شکسته شدن فشار حداکثری را ملت شنید و عده‌ای نشنیدند.

* سوال خوب شما باعث شد به تفسیر علل مسائل اقتصادی سال‌های ۹۷ بپردازیم. این تلاش‌ها و دستاوردهای اقتصادی دولت پیش از تحریم‌ها و جنگ اقتصادی برای مردم و کارشناسان روشن است و همین عملکرد آن‌ها را نسبت به روزهای آینده خوشبین کرده است.

* دولت در سال ۹۵ و ۹۶ تورم متوسط بلند مدت را به نصف رساند. یعنی دو سال پیاپی تورم تک رقمی شد در حالی که تورم بلند مدت ایران۱۸.۲ درصد بوده است. همزمان نرخ رشد تولید ناخالص داخلی را که متوسط بلند مدت آن ۲.۲ درصد است در فواصل سال‌های ۹۴ تا ۹۶ به ۴.۷ درصد رسید. یعنی تورم کمتر از نصف و نرخ رشد تولید بیش از ۲ برابر شد.

* شاخص دیگر خالص ایجاد شغل در متوسط بلند مدت کشور است که میانگین آن ۲۶۱ هزار نفر بوده و در سه سال ۹۴ تا ۹۶ متوسط خالص ایجاد شغل به ۶۸۴ هزار نفر رسیده است. در همین مدت پایه پولی که متوسط بلند مدت ۴۰ ساله اش۲۳.۸ درصد بود به ۱۷.۷ درصد رسید.

*نکته دیگر مسئله وابستگی به نفت است که همیشه از دغدغه‌های مقام معظم رهبری هم بوده است. وابستگی کشور به درآمدهای نفتی در متوسط بلند مدت ۴۸.۵ درصد بوده که در سال‌های ۹۴ تا ۹۶ این وابستگی ۳۰.۵ درصد شده بود. یعنی در زمانی که هنوز وارد جنگ اقتصادی نشده بودیم در چهار شاخص رشد اقتصادی، کاهش تورم، افزایش اشتغال و کاهش وابستگی به نفت دوره افتخارآفرینی داشتیم.

* اکنون نیز در سایه پایمردی مرد و تدابیر دولت در دوران فشار حداکثری آمریکا در آستانه خروج از جنگ تحمیلی اقتصادی هستیم و همه باید رفاه مردم را اولویت اصلی خود قرار دهند.

* فارغ از تصمیماتی که امیدواریم دولت جدید آمریکا به نفع جامعه جهانی و دو ملت اتخاذ کنند، ما برنامه توانمندسازی داخلی خود را ادامه خواهیم داد، گفت: در دوران جنگ اقتصادی آموختیم پایه‌های اقتصاد داخلی را محکم و معیشت مردم که از این جنگ بزرگ آسیب دید ترمیم کنیم. در پاسخ به سناریوهای متخذه، تصمیمات مقتضی براساس شرایط در زمان خود اتخاذ خواهد شد.

* آقای بایدن با این شعار به عرصه انتخابات آمد که خواهان اعاده حیثیت آمریکا در نزد مردم جهان است. او هم معتقد است که اعتبار آمریکا به شدت مخدوش شده است.

* حق مردم کشورمان از اقتصاد جهانی بیش از اینهاست و برای احقاق این حق با آمریکا خواهیم جنگید و ایران از هر فرصتی استفاده می‌کند. امیدوارم که رهبران جدید آمریکا از تجربه ۴ سال اخیر درس‌هایی آموخته باشند، عصر قلدری و یکجانبه گرانی پایان یافته و مسائل جهانی نیازمند تعمیق همکاری بین المللی و احترام به حقوق بین الملل و ملت‌ها است.

* در رابطه با ایران امیدوارم آموخته باشند زبان زور و فشار کارایی ندارد و مشاهده کردند نه تنها ایران تسلیم نشده بلکه در دفاع از کرامت، استقلال و حقوق ایران مقاوم‌تر شد.

*{ در پاسخ به سوالی در خصوص توقع ایران از رئیس جمهور جدید آمریکا چه خواهد بود؟}: انتظارات ما کاملاً روشن است. امیدواریم که دولت بعدی آمریکا تداوم اشتباهات گذشته را متوقف کرده و برای جبران آن‌ها تلاش کند. بازگشت به برجام و تعهد بی قید و شرط به همه الزامات آن، اولین گام در تصحیح این سیاست هاست.

*همینطور امیدواریم دولت آینده آمریکا به خوبی درک کند که سیاست فشار بر ایران شکست خورده و شدیدترین تحریم‌هایی که در تاریخ علیه کشوری اعمال شده نه تنها ما را به تسلیم وادار نکرد بلکه ملت ما را برای ایستادگی بر اصول استقلال، کرامت و شرافت ملی راسخ‌تر کرده است. باید هزینه‌های وارد شده به ملت ایران جبران شود و این حق ملت ماست که بهترین زندگی را در بهترین فضا تجربه کنند و ما در این زمینه متعهد هستیم و تلاشمان در راستای تحقق این موضوع است.

*در برابر ایران و همه ملل مستقل دنیا، تنها زبان صلح، احترام و عزتمداری جواب می‌دهد، ما از نزدیک اقدامات و حرف‌های دولت آینده آمریکا را دنبال می‌کنیم. می‌دانیم که آقای بایدن قول داده توافق‌های چندجانبه، قانونمندی و چندجانبه گرایی بازگردد.

* جهان منتظر است ببیند که چگونه دولت آمریکا به یک قانون‌شکنی بزرگ که بهای آن را ملت ایران با مال و جانشان در عصر همه گیری ویروس کرونا پرداختند، خاتمه خواهد داد. امیدواریم دولت آمریکا این بار از این فرصت تاریخی برای تغییر مسیر به سوی آینده‌ای بهتر و انعکاس دیدگاه واقعی مردم صلح دوست آمریکا استفاده کند.

*امروز گزارش‌های ارائه شده نشان می‌داد که به رغم توافق دولت‌های کره جنوبی و ژاپن و نیز دولت سوئیس در استفاده از کانال سوئیس برای خرید دارو و کالاهای اساسی، در نهایت دولت آمریکا دخالت کرده و گفته است که نیازمند تایید اپک است و جلوی این اقدام را گرفته است. این هم نشان دهنده دروغ پردازی‌های دولت ترامپ مبنی بر عدم جلوگیری از انتقال دارو به ایران است.

۲۷۲۱۵

کد خبر 1453903

برچسب‌ها