واکنش جنبش فتح به بازدید پمپئو از کرانه باختری

ایرنا نوشت:عضو کمیته مرکزی جنبش فتح فلسطین روز جمعه در واکنش به قصد بازدید «مایک پمپئو» وزیر خارجه آمریکا از شهرک‌های صهیونیستی در کرانه باختری گفت که این اقدام دولت آمریکا تهدیدی برای حقوق بین الملل است.

به گزارش خبرگزاری آناتولی ترکیه، حسین الشیخ گفت: این بازدید چالشی برای مواضع همه دولت های پیشین آمریکاست که شهرک های صهیونیستی در اراضی اشغالی فلسطینی را غیرقانونی دانستند.

روز پنجشنبه تارنمای آکسیوس در گزارشی اعلام کرده بود که مایک پمپئو قصد دارد در سفر خود به فلسطین اشغالی از بلندی‌های جولان اشغالی، برخی شهرک‌های کرانه باختری و یک کارخانه در  «پساگوت» دیدار کند.

بر اساس این گزارش، پمپئو نخستین وزیر خارجه آمریکا خواهد بود که از بلندی های جولان اشغالی و شهرک های غیرقانونی اسرائیلی دیدن می کند.

از سال ۱۹۶۷ میلادی تمام دولت های آمریکا بلندی های جولان و شهرک های صهیونیستی در کرانه باختری را به عنوان اراضی اشغالی می شناختند اما در دولت دونالد ترامپ رییس جمهوری مستقر در آمریکا، سیاست واشنگتن نسبت به شهرک های غیرقانونی تغییر کرد و به آن مشروعیت داد.

پمپئو نوامبر گذشته سیاست وزارت خارجه آمریکا نسبت به شهرک های رژیم صهیونیستی در کرانه باختری که متناقض با قوانین بین المللی تدوین شده بود را لغو کرد.

وزیر خارجه آمریکا قرار است روز جمعه واشنگتن را به مقصد پاریس ترک کند. وی در یک تور ۱۰ روزه بعد از فرانسه به ترکیه، گرجستان، فلسطین اشغالی، امارات، قطر و عربستان سفر خواهد کرد.

311312

کد خبر 1454942

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 5 =