مخالفت‌ عضوجامعه روحانیت مبارز با کاندیداتوری قالیباف در ۱۴۰۰

برنا نوشت:عضو جامعه روحانیت مبارز گفت: بنده مخالف ورود رئیسی و قالیباف به انتخابات ۱۴۰۰ هستم، رییسی، کارش را در قوه قضاییه آغاز کرده، قالیباف هم در مجلس.

حجت الاسلام «احمد سالک»، عضو جامعه روحانیت مبارز، در پاسخ به این سوال که بسیاری از کاندیداهایی که برای جریان اصولگرایی مطرح می شوند انقلابی هستند اما آنچنان که باید جوان نیستند همچنین تا چه حد بزرگان اصولگرا به نسل جوانان انقلابی اهمیت می‌دهند؟ ارزیابی شما در این باره چیست؟، گفت: ابتدا باید به چند نکته توجه داشت نخست اینکه پیروزی انقلاب اسلامی به رهبری امام(ره) روی دوش انسانهای ارزشی و انسانهایی که انس عمیقی با دین و انقلاب داشتند به ویژه جوانان قرار گرفته است.

او افزود: قبل از پیروزی انقلاب اسلامی که ما چندین بار دستگیر شدیم، بنده جوانی ۲۷ساله بودم که به زندانهای شاه و ساواک افتادم؛ در شش مورد دستگیری های کل کشور دستگیر شدم از شیراز گرفته تا بندرعباس و غیره. بنابراین اصل انقلاب ارزشی و فرهنگی ما روی دوش نسل جوان به تبعیت از امام (ره) بود.

او اضافه کرد: اداره یک کشور غیر از حضور در صحنه ای است که در یک مقطعی از زمان و تاریخ باید یک عملیاتی را انجام دهد، اداره کشور در ابعاد مختلف نیازمند انسانهای باتجربه است؛ لازمه داشتن جوانان باتجربه برای گذراندن دوران اجرایی در مدیریت کشور، حضور در صحنه انتخابات ۱۴۰۰ و ریاست جمهوری است.

این نماینده مجلس دهم درباره دولت جوان انقلابی بیان کرد: بنابراین آن کسی که بخواهد دولت جوان انقلابی را مبتنی بر مجموعه ارزشهای الهی، دینی و انسانی در ۱۴۰۰ شکل دهد، ضرورتا باید دوره ای از مدیریت اجرایی را در کشور گذرانده باشد به تعبیری سردی و گرمی مسائل مختلف کشور را دیده باشد، فراز و فرودهای کشور را درک کرده باشد مسائل اصلی ارزشی مانند اجرای عدالت، انصاف بین جامعه، ارتباط بین توده های مردم و محرومین را تجربه کرده باشد وگرنه هر کسی ممکن است، ادعا کند جوان است و حتما باید در میدان انتخابات حضور پیدا کند.

او تصریح کرد: ریاست جمهوری و دولت جوان یک سری ویژگی ها و شاخصه های خودش را نیاز دارد، هم در سنین جوانی باشد هم از یک سری تجربیات اجرایی برخوردار باشد، هم سختی ها را تحمل کرده باشد و هم انس و ارتباط با مبانیِ دینی و ارزشی داشته باشد و هم ارتباطاتش در داخل کشور و سطح بین المللی و منطقه، تعریف شود.

احمد سالک تشریح کرد: اگر جوانی بیاید و هیچ گونه اطلاعات ملی و جهانی نداشته باشد حضورش در انتخابات ۱۴۰۰، مسئله سنگینی بوده و ساده نیست. رهبری نیز فرمودند که یک دولت حزب اللهیِ جوانِ انقلابی روی کار بیاید.

او در پاسخ به این سوال که آیا در جریان اصولگرایی چنین فردی با ویژگی های فوق وجود دارد؟ گفت: در حال حاضر در مسیر مصداق نمی توانیم صحبتی کنیم یعنی مجموعه این مسائل را به طور مطلق در هیچ کس، نمی توان پیدا کرد اما به طور نسبی افرادی هستند.

سالک در پاسخ به این سوال که آیا جریان اصولگرایی، کاندیدایی که هم برنامه های اقتصادی قوی و هم توانایی دیپلماسی و مذاکره داشته باشد دارد یا خیر؟ عنوان کرد: به هر حال کسی که مدیریت کشور را در اختیار بگیرد باید از اقتصاد، فرهنگ، ارتباطات کشور اطلاع داشته باشد. چه بهتر که از تخصص لازم برخوردار باشد. توانایی مذاکره درست نیست باید گفت قدرت انعطاف در مقابل سیاست های بین المللی در راستای اجرای سیاست های جمهوری اسلامی و حفظ منافع ملی را داشته باشد، در واقع مذاکره معنای دیگری دارد. 

این چهره سیاسی اصولگرا در پاسخ به این سوال که آیا افرادی در جریان اصولگرایی حضور دارند که علاوه بر بحث اقتصادی در حوزه سیاست بین الملل هم توانا باشند؟ اشاره کرد: بله به صورت نسبی هستند. تعیین مصداق زود است نمی دانم چه کسی می آید که بخواهم قضاوتی داشته باشم.

او در این باره که سعید جلیلی و دیگر کاندیداهایی که مطرح هستند، گفت: اینها گمانه زنی هستند هنوز ظهور و بروز خارجی ندارد. 

نماینده پیشین مردم اصفهان در مجلس در این باره که برخی منتظرند ببینند رییسی یا قالیباف وارد انتخابات خواهند شد یا خیر؟ تصریح کرد: بنده مخالف ورود این دو نفر هستم؛ رییسی، کارش را در قوه قضاییه آغاز کرده، قالیباف هم در مجلس. خالی کردن صحنه، بدین معنا که فرد یا افراد دیگری هست درست نیست. این دو نفر باید به کار و وظیفه خود بپردازند هنوز مجلس به یک سال خود نرسیده کجا می خواهند بروند؟!

۲۷۲۷

کد خبر 1455250

برچسب‌ها