تیمسار! وزرای دولت شما مثل گربه مرتضی علی چهاردست وپا روی زمین می آیند

دستورجلسه روز 30آبان1357 مجلس شورای ملی، به موضوع رای اعتماد به کابینه تیمسار ارتشبد غلامرضا ازهاری اختصاص داشت. محمدرضا پهلوی پس از شکست دولت شریف امامی که حتی برقراری حکومت نظامی هم نتوانست آن را حفظ کند، ازهاری را به نخست وزیری منصوب کرد.

در جلسه 30آبان 57 دکتر کاظم رحمانی نماینده قوچان،اولین نماینده ای بود که درمخالفت با کابینه ازهاری سخنرانی کرد.

بخشهایی از اظهارات او را می خوانید:

"...ترکیب کابینه شما قابل بحث و تعمق است. از یک سو ژنرال‌ها امرای محترم ارتش... متأسفم که باید به عرض برسانم این تیمساران عزیز ممکن است در حرفه نظامی‌گری بی‌مانند و بی‌نظیر باشند. مطمئناً در وطن‌پرستی و شاهدوستی آنها بحثی نیست. ممکن است در میادین رزم از سلحشورترین افسران دنیا باشند ولی آیا یک ژنرال خوب می‌تواند وزیر خوبی شود؟آن هم در این موقعیت از تاریخ زمان ما ؟ آنها فرمان گرفته اند و فرمان داده‌اند. هر دستوری را از مافوق اجرا کرده و به زیردست درست یا غلط تحمیل نموده‌اند. وزیر امروز باید مردمی، با گذشت ، عمیق  و بردبار و در بحث‌ها و گفتگوها هر جا لازم باشد عدول نماید و جنبه حق و حقیقت را از دست ندهد.

چطور امیری بعد از 30 سال، 40 سال، 50 سال که در محیط خشک نظامی پرورش یافته امروز قادر است دارای چنین خصایلی باشد؟ ما دیدیم که ده‌ها نفر از افراد سویل [= شهروند عادی]را گرفتند و بازداشت کردند ولی وقتی نوبت به امیری رسید نتوانست آن قدر تحمل داشته باشد که روبه‌روی بازپرس قرار گرفته و به سؤالاتی که شاید برای مملکت ضروری و لازم بود جواب دهد و با یک گلوله زندگی خود را خاتمه داد. مطمئن باشید که اینان نمی‌توانند در مقابل این همه سؤال و پرسش تحمل داشته باشند.


و اما در مورد بقیه اعضای کابینه شما به استثنای یکی دو نفر که تا حدی جدیدالولاده هستند بقیه همان‌هایی هستند که تاکنون ملت ایران آنها را در چهره‌های مختلف سنگرهای مختلف با دولت‌های مختلف دیده است اینها در حقیقت گربه‌های مرتضی علی هستند که همیشه با چهار دست و پا به زمین می‌آیند .ملت ایران آنها را نمی‌پذیرد . چه اکثر آنها در کابینه آقای هویدا، آقای آموزگار، آقای شریف امامی شرکت داشته‌اند... این لعبت‌ها مرد زمان فعلی نیستند چه اگر آنها درست بودند چرا با نادرستان همکاری کردند؟ اگر آنها پاک بودند چطور توانستند با ناپاکان در یک سنگر باشند؟ آنچه امروز در این مملکت به وقوع پیوسته نتیجه سهل‌انگاری و ندانم‌کاری همین آقایان منتهی در چهره‌ای دیگر بوده است و منتظر باشید که اگر فردا هم کابینه‌ای از هر گروه درست شود باز حضرات در آن تشریف خواهند داشت.
در برنامه خود صحبت از امنیت کرده‌اید .آیا می‌دانید در همین چند روزه چه ناامنی‌هایی به وجود آورده‌اید؟ چه آشوب‌ها و بلواها به راه انداخته‌اید؟ کدام شهر ایران از دستبرد برنامه‌ریزان دولت شما و دست‌های مظنونی که این آشوب‌ها را هدایت می‌کند مصون بوده است؟ ... اگر امنیت را در این می‌دانید که وسایل ارتباط جمعی را سانسور کنید؛ اگر امنیت را در این می‌دانید که دانشگاه‌ها و مدارس عالی و مدارس متوسطه را تعطیل نمایید؛ اگر امنیت را در این می‌دانید که از زمین و هوا به روی مردم رگبارهای گلوله را بگشایید ؛ اگر امنیت را در این می‌دانید که مردم شهرها را مقابل هم بسیج کنید و شهری را در مقابل روستایی و روستایی را بر علیه شهری برانگیزید با تأسف عمیق باید بگویم که اینها بی‌نظمی آشوب هرج و مرج سلب آزادی و آزادگی است که شما اسم آزادی بر آن می‌نهید...

سانسور روزنامه و کلیه وسایل ارتباط جمعی چرا؟ شما باید آنچنان فضای باز سیاسی را تقویت می‌کردید و حقایق را صادقانه در اختیار مردم می‌گذاشتید که آنها معتاد به خبرگزاری‌های خارجی به خصوص بی.بی.سی نباشند تا مطالبی راست و دروغ تحریک‌آمیز و مخرب از آن بشنوند...باید آنچنان دستگاهی می‌داشتید که می‌تواست به این یاوه‌گویان و مفسدین مملکت که باز هم هوای استعمار ایران را در سرمی‌پرورانند جواب‌گویی می‌کرد.
در شروع کار بزرگ‌ترین خبط تاریخی خود را مرتکب شدید و نام همه آنها را امنیت عمومی قلمداد کردید در حالی که یک دیکتاتوری بی‌نظیر از رئیس دولت نظامی است..."

لازم به یادآوری است دکترکاظم رحمانی(پزشک) در آدرماه1394 از دنیا رفت و آگهی مراسم ترحیم او در مشهد در روزنامه خراسان منتشر شد.

1717

کد خبر 323303

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 4 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 4
 • نظرات در صف انتشار: 3
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • بهمن IR ۰۸:۰۴ - ۱۳۹۲/۰۸/۲۸
  2 0
  دست خدا به همراهتان .
 • بی نام IR ۰۸:۰۴ - ۱۳۹۲/۰۸/۲۸
  0 5
  فقط دکتر جلیلی می‌تونست مسائل هسته‌ای رو برطرف کنه. (البته اگه می‌گذاشتند به کارش ادامه بده)
 • بی نام A1 ۰۸:۰۷ - ۱۳۹۲/۰۸/۲۸
  3 1
  برو خدا به همرات............کور بشن دشمنای داخلی و خارجی از اسرائیل تا کیهان
 • بی نام A1 ۰۸:۱۱ - ۱۳۹۲/۰۸/۲۸
  1 2
  آقای ظریف پس کدخدا چی؟؟ قدرت او را فراموش کردی از رپیس خودت بپرس