۰ نفر
۲۴ آبان ۱۳۹۹ - ۱۱:۳۰
چه زمانی سرور دست دوم بخریم؟

هنگامی که نام سرور به زبان می آید بسیاری از کاربران به صورت ناخودآگاه یاد سرورهای بزرگ و دیتاسنترهای بزرگ می افتند. گرچه این تصویر درست است اما شرکت های تولید کننده مانند شرکت HPE انواع گوناگونی از سرور و قطعات آن را تولید می کنند.

سرورهای HPE پرطرفدارترین سرورها در کل جهان به شمار می روند زیرا این سرورها بسیار انعطاف پذیر بوده و قابلیت تطابق خوبی با یکدیگر، دیگر تجهیزات شبکه و نرم افزارها دارند. به همین دلیل امکان توسعه سریع شبکه را در اختیار شما قرار می دهند و بسیاری از متخصصان از این سرورها در شبکه خودشان استفاده می کنند.

به طور کلی تجهیزات شبکه مانند سرورها از قیمت بالایی برخوردار هستند. به همین خاطر هنگام خرید سرور اچ پی بودجه زیادی صرف این تجهیزات خواهد شد. البته خرید تجهیزات شبکه دست دوم می تواند تا حدی مشکلات مالی شرکت ها و سازمان ها را حل نماید. اما شاید برای شما هم این سوال پیش آمده باشد که چه موقع می توان این سرورها را به صورت دست دوم ( استوک ) خریداری و در شبکه خود استفاده نماییم؟ آیا استفاده از این تجهیزات در شبکه اختلالی ایجاد نمی کند؟

همانطور که می دانید تجهیزات شبکه طول عمری دارند که ممکن است با گذشت زمان کاهش یابد. اما نوع نگهداری و یا حتی سرویس دوره ای آن می تواند در افزایش این طول عمر بسیار تاثیرگذار باشند. پس استفاده از تجهیزات شبکه دست دوم در صورتی که از کیفیت و کارایی لازم برخوردار باشند در شبکه اختلالی ایجاد نخواهد کرد.

حال چه زمانی می توان از سرور دست دوم استفاده کرد؟

1ـ بررسی نیازها:

یکی از نکات مهم قبل از خرید تجهیزات شبکه، بررسی نیازها می باشد. در برخی موارد ممکن است کارشناس شبکه نیاز سازمان و یا شرکت خود را معین کرده و بر اساس آن اعلام می دارد یک سرور دست دوم نیز می تواند نیاز آنها را برآورده نماید. و در برخی شرکت هایی با حساسیت بالا سرور حتما می بایست به صورت نو باشد.

2ـ بودجه لازم:

همانطور که گفته شد سرورها از جمله تجهیزات شبکه گرانقیمت بوده که خرید آنها بودجه زیادی را لازم دارد. پس ممکن است خرید این تجهیزات برای همه شرکت ها مقدور نباشد. پس بهترین راه حل خرید تجهیزات شبکه دست دوم است که علاوه بر قیمت مناسب می تواند کارایی لازم را نیز در اختیار کاربر قرار دهد.

3ـ نیازمندی های آموزشی:

در برخی موارد نیاز به سرورها ممکن است جنبه آموزشی داشته باشد. آموزشگاه های شبکه جهت ارائه کلاس هایی آموزشی نیازمند تجهیزاتی هستند که جهت ارائه دروس مربوطه وجود آن ها ضرورت دارد. پس شاید برای این آموزشگاه ها استفاده از تجهیزات دست دوم بسیار مقرون به صرفه تر باشد چرا که در این موارد داده ها حسایت بالایی ندارند و پس از ارائه اموزش و پایان دوره تمام اطلاعات پاک خواهند شد و سرور ها برای یک دوره جدید اموزشی آماده خواهند شد.

4ـ پروژه های زمان کوتاه:

در مواردی سرور ها در پروژه هایی با طول عمر کمتر از 6  ماه استفاده می شوند و پس از پایان پروژه و انجام محاسبات لازم استفاده از سرور ها متوقف خواهد شد در این مدل از پروژه ها هم در صورتی که داده ها از حساسیت خیلی بالایی برخوردار نباشند می توان از سرورهای دست دوم استفاده کرد.

5ـ شرکت هایی با حساسیت کم دیتا:

برخی مواقع ما داده هایی با سطح حسایت پایین داریم برای مثال در سرور های رندرگیری، در صورتی که در فرایند رندرگیری مشکلی ایجاد شود برای اصل اطلاعات مشکلی ایجاد نخواهد شد. در این مدل از پروژه ها نیز می توان به جهت کاهش هزینه های عملیاتی از سرور های دست دوم استفاده کرد.
۶- سرور های secondary
گاهی برخی از سرویس های ما برای دارا بودن دسترسی پذیری ۱۰۰٪ نیاز به سرور های secondary  دارند تا در صورتی که به هر دلیلی سرور primary  از مدار خارج شد سرور secondary  به سرعت جای سرور اصلی را بگیرد، تا سرویس و یا خدمت ارائه داده شده در این سیستم به راحتی به کار خود ادامه دهد. در این مدل از سرور ها نیز به دلیل اینکه اغلب مواقع بار کاری بر روی سرور اصلی است برای سرور های ثانویه می توان از سرور های دست دوم استفاده کرد.

در پایان لازم به ذکر است در خرید سرور های دست دوم باید به نکات زیادی توجه کرد ولی مهمترین آنها اعتبار فروشنده و گارانتی دستگاه می باشد چرا که یک سرور دست دوم با یک گارانتی معتبر مثل مسترشبکه می تواند برای شما بهترین بهره وری را به همراه داشته باشد.

2121

کد خبر 1455295