توصیف اوباما از نفوذ صهیونیسم در دولت آمریکا

ایسنا نوشت: باراک اوباما بر اساس بخشهایی از کتاب خاطرات جدیدش که قرار است طی روزهای آینده به بازار بیاید بنیامین نتانیاهو را متهم به سازماندهی فشار سیاسی بر دولتش کرده است.

به گزارش میدل ایست آی، باراک اوباما، رئیس جمهور سابق آمریکا در کتاب خاطرات جدیدش تحت نام "یک سرزمین موعود" تصدیق می‌کند که حامیان رژیم صهیونیستی در آمریکا از اتهام یهودی‌ستیزی برای خفه کردن انتقادها از سیاستهای این رژیم علیه فلسطینی‌ها استفاده می‌کنند.

بر اساس بخشهایی از این کتاب که از سوی جوویش اینسایدر منتشر شد، باراک اوباما نوشته است، سیاستمداران آمریکایی که "با صدای بیش از حد بلند از سیاست اسرائیل انتقاد کنند با ریسک برچسب خوردن به عنوان ضد اسرائیل (و احتمالا یهودی ستیز) مواجه شده و در انتخابات بعدی با یک رقیبی که به خوبی پشتیبانی مالی شده روبرو می‌شوند."

این رئیس جمهور سابق آمریکا در این کتاب همچنین به توصیف چالشها در روابطش با بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر رژیم صهیونیستی می‌پردازد.

جوویش اینسایدر نوشت، اوباما نخست وزیر اسرائیل را متهم کرد به اینکه "خودش را طوری در مقام مدافع ارشد مردم یهود میبیند که تقریبا هر کاری که او را در قدرت نگه دارد برای خود توجیه می‌کند".

اوباما هم‌چنین به لابی قدرتمند آیپک که حامی اسرائیل است نیز حمله کرده و گفت، این گروه به لحاظ ایدئولوژیک به راستگرایی میل کرد تا دولت نتانیاهو را بازتاب دهد و از اسرائیل حتی زمانی که اقداماتش "ضد سیاست آمریکا باشد" دفاع کند.

این رئیس جمهور سابق همچنین فاش کرد که به هنگام انتقاد از شهرکسازی‌های اسرائیل با برخوردهایی از جانب حزب خودش مواجه شده است.

به نوشته جوویش اینسایدر، اوباما نوشت، با وجود اینکه جمهوریخواهان کنگره اهمیتی به حقوق فلسطینی‌ها نمی‌دهند، همتایان دموکرات آنها "نگران" خشمگین ساختن آیپک و از دست دادن حمایت آن بوده‌اند.

اوباما اضافه کرد، فشارهای حامیان اسرائیل بر دولتش از سوی نتانیاهو "هماهنگ شد" تا به رئیس جمهور آمریکا یادآوری کند "اختلافات سیاسی معمولی با یک نخست وزیر اسرائیل موجب هزینه سیاسی داخلی می‌شود".

این رئیس جمهور سابق آمریکا در عین حال نتانیاهو را "باهوش، زیرک، سرسخت و دارای مهارت ارتباط برقرار کردن" توصیف می‌کند که از دانشش درباره سیاست آمریکا و رسانه با هدف مقاومت کردن در برابر سیاستهای دولت که با آنها مخالف باشد، استفاده می‌کند.

اوباما شرح داد که یک بار رام امانوئل، رئیس دفتر سابقش به هنگامی که به ریاست جمهوری رسید به او گفت: زمانی رئیس جمهور آمریکا و نخست وزیر اسرائیل متعلق به پیش زمینه‌های سیاسی متفاوت باشند، شما پیشرفتی در قبال صلح ندارید. اوباما گفت که این دیدگاه امانوئل را بعد از صرف زمانی با نتانیاهو و محمود عباس، رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین درک کرد.

اوباما نوشت که در زمان رقابت سال ۲۰۰۸ برای ریاست جمهوری، هدف یک "کمپین نجوا" برای آنکه او را "فاقد حمایت کافی از اسرائیل یا حتی متخاصم با آن نشان دهد" قرار گرفته است.

او همچنین نوشت که انتخابش به ریاست جمهوری در پیشرفت دونالد ترامپ در به قدرت رسیدن به سبب دامن زدن به اختلافات نژادی نقش داشته و اینکه اختلافات در آمریکا "عمیق هستند". به گفته اوباما، کنار رفتن ترامپ از ریاست جمهوری برای رفع این اختلافات کافی نخواهد بود.

311311

کد خبر 1455719

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 1 =

نظرات

  • نظرات منتشر شده: 1
  • نظرات در صف انتشار: 0
  • نظرات غیرقابل انتشار: 0
  • IR ۱۲:۳۶ - ۱۳۹۹/۰۸/۲۵
    1 0
    اوباما را باید یکی از عمیقترین و فکورترین روسای آمریکا دانست. درست بر خلاف بوش و ریگان و کلینتون و کارتر و با هزاران پله فاصله با ترامپ