رویارویی بورس با موقعیت فوق ویژه/ اعلام شرط تداوم سبزپوشی

شاخص کل بازار سرمایه امروز هم مانند روز گذشته روندی صعودی داشت و در ساعات ابتدایی معاملات امروز به یک میلیون و ۲۶۸ هزار واحد نیز رسید. البته این بازار در حالی به کار خود پایان داد که شاخص کل در رقم یک میلیون و ۲۵۷ هزار واحد ایستاد.

کامیار فکور-شاخص کل بازار سرمایه با ۹۷۱۷ واحد افزایش رقم یک میلیون و ۲۵۷ هزار واحد را ثبت کرد. شاخص کل با معیار هم وزن نیز ۶۶ واحد افزایش یافت و به رقم ۳۶۹ هزار و ۶۰۰ واحد رسید. در بازار امروز یک میلیون معامله به ارزش ۱۲۶ هزار و ۵۹۶ میلیارد ریال انجام شد.

بیشتر بخوانید:

روزهای روشن بورس در راه/ بحران بازار سرمایه در ایستگاه پایانی

بورس سبز پوش شد

پیش‌بینی کارشناسان از شاخص بورس/ رشد ۱۵ روزه در راه است؟

سرمایه‌گذاری نفت و گاز و پتروشیمی تامین و صنایع پتروشیمی خلیج فارس نسبت به سایر نمادها بیشترین تاثیر منفی و در مقابل ملی صنایع مس ایران، فولاد مبارکه اصفهان، سرمایه‌ گذاری غدیر، پالایش نفت تهران و معدنی و صنعتی گلگهر نسبت به سایر نمادها بیشترین تاثیر مثبت را روی بورس گذاشتند. همچنین ایران خودرو، سایپا، کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران، فولاد مبارکه اصفهان، گسترش سرمایه‌ گذاری ایران خودرو، گروه پتروشیمی سرمایه‌ گذاری ایرانیان و سرمایه‌ گذاری سیمان تامین نمادهای پربیننده بورس بودند.

 اما مسیر حرکت بورس چیست و فردا چه خواهد شد؟

محمد خبری‌زاده، کارشناس بازار سرمایه در گفتگو با خبرگزاری خبرآنلاین، در پاسخ به این سئوال که با توجه به رشد اندک بورس در روز جاری، فکر می‌کنید این روند ادامه داشته باشد؟ گفت: دیروز اکثر سهم‌ها و صف خرید بسته شده بودند، در نتیجه امروز معاملات طوری شروع شد که ساعت نه و نیم ده تقریبا صف‌های خرید را در حال جمع شدن بود اما بعد از یک ساعت همچنان تقاضا در بازار وجود داشت. هرچه جلوتر رفتیم اما عرضه‌ها بیشتر شدند .

نقطه عطف بازار فرداست. اگر در یکی دو ساعت اول بازار بتواند جلوی عرضه ها مقاومت کند،روند تا آخر هفته منفی نخواهد بود.

وی در توضیح این مطلب ادامه داد:روند معاملات امروز بد نبود و ارزش معاملات خرد برای اولین بار در بیست روز اخیر به بالای ۱۰ هزار میلیارد تومان رسید اما فردا بورس روز کاری بسیار سختی است ، با توجه به این که قیمت دلار بعد از ظهر پایین آمد فردا بازار سرمایه برای ادامه رشد کار سختی پیش رو دارد، حتی برای نگهداری بازار در موقعیت و منفی نشدن بازار نیز دشواریهایی وجود دارد.

این تحلیلگر بازار سرمایه در توضیح دلایل مثبت شدن بورس در روزهای اخیر گفت: در این چند وقت قیمت‌ها به جایی رسیده بود که سهم‌ها ارزنده شدند. بازار از چند نکته می‌ترسید.از یک طرف افت شدید دلار در ابتدا بازار را ترساند اما این افت دوام چندانی نداشت،از  سوی دیگر عرضه‌های سهام عدالت بود که البته جلوی این اتفاقات گرفته شد ، از سوی دیگر، ریزش قیمت‌ها سبب شد پی به ای بسیاری از سهم‌ها به ۶ و ۷ برسد، این بدان معناست که سهم‌ها ارزنده هستند.   دلیل رشد اخیر این بود اما برای اینکه ببینیم این رشد موقت بوده یا خیر باید صبر کنیم.  وی تاکید کرد: حجم معاملات فردا شاید به اندازه امروز نباشد. 

بورس

وی در پاسخ به این سئوال که آیا مثبت‌ شدن بورس باعث نمی‌شود ماجرای رسیدگی به حقوقی‌های متخلف فراموش شود؟ گفت:خیر البته من آنچنان حقوقی ها را در نزول بازار مقصر نمی‌دانم. کد متخلف وجود دارد اما آن کد متخلف هم حقیقی هستند و هم حقیقی‌هایی که پشت شرکت حقوقی خرید میکند.

خبری زاده در پاسخ به این سئوال که آیا امسال بورس از محدوده مقاومتی پیشین عبور میکند؟گفت: فکر نمیکنم شاخص به دو میلیون واحد برگردد. خیلی سخت است. توقع سرمایه گذاران بازار سرمایه با همین شرایط فعلی یعنی همین دلار ۲۵ هزار تومان و نرخ بهره ۲۰ درصد محدوده کنونی است و بازار سرمایه کار سختی پیش رو دارد که به عددهای قبلی خود برسد.در این شرایط همین که روند نزولی را بشکنیم  پیروزی بزرگی است.

وی در پاسخ به این سئوال که فضای فعلی را برای خریداران مناسب میدانید؟ گفت: باید حتما معاملات رصد شود. الان اتفاقی که افتاد نرخ بهره بین بانکی ۲۲ درصد شده است و نرخ بانکی هم بیست تا بیست و یک درصد است. این یعنی شما می‌توانید بدون ریسک با پی به ای۵ سود ۲۰ درصد بگیرید. البته اگر که شرایط فعلی باقی بماند شرایط کنونی برای خرید کردن توسط حقیقی‌های غیرحرفه‌ای زود است و بهتر است که خودشان مستقل خرید نکنند و به سمت صندوق‌ها بروند.

وی تاکید کرد: نقطه عطف بازار فرداست. اگر در یکی دو ساعت اول بازار بتواند جلوی عرضه ها مقاومت کند ،روند تا آخر هفته منفی نخواهد بود. اگر فردا نتواند از این کف حمایتی حراست کند،ادامه هفته نیز بازار منفی است البته شایعه بازگشایی شستا در بازار وجود دارد و تا وقتی این اتفاق نیفتد، اضطراب و استرس در بازار وجود دارد. امیدواریم شستا باز شود و ترس بازار بریزد.

خبری زاده در پایان به سهامداران توصیه کرد: امسال افرادی که آمدند و بورس را دیدند فهمیدند که خرید و فروش در بازار کار آسانی نیست. پیشنهاد من به سهامداران این است که اگر سهام دارند و حالا نتوانستند بفروشند دید یکی دو ساله را داشته باشند. مطمئن باشید تمام داده‌ها نشان می‌دهد بازار سرمایه در یک دوره ۳ تا ۵ ساله بیشترین بازدهی را به سهامداران میدهد ، بازدهی بسیار بیشتر از بازارهایی دلار و طلا .در ضمن بهتر است افرادی که ناوارد هستند ، پول شان را به صورت غیرمستقیم از طریق صندوق‌های سرمایه‌گذاری وارد بازار کنند.

۲۲۳۲۲۳

کد خبر 1455944

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 1 =