۰ نفر
۲۶ آبان ۱۳۹۹ - ۰۶:۵۶
با ۷ تست ساده سطح سلامتی‌تان را بسنجید

مشرق نوشت: اگر به سلامتی خود اهمیت می‌دهید این گزارش برای شما مناسب است. با انجام چند آزمایش ساده ذکر شده در این مطلب می‌توانید از اوضاع سلامتی‌ خود تا حدی مطلع شوید.

۱. انعطاف پذیری

برای انجام این آزمایش، روی زمین بنشینید، پاها را در مقابل‌تان دراز کرده و سعی کنید آن‌ها را با نوک انگشتان‌ خود لمس کنید. اگر می‌توانید این کار را به راحتی انجام دهید، بدن شما فرم خوبی دارد. اگر این کار برای‌ شما دشوار بود بهتر است ورزش کنید تا هم انعطاف‌پذیری بدن‌ بهبود بیابد و هم از ضعف بیش از حد مفاصل‌ جلوگیری شود.

۲. قلب

پنج دقیقه در سکوت و با آرامش بنشینید و سپس چهار انگشت را در سمت داخلی مچ دست‌ خود قرار دهید و نبض‌ خود را پیدا کنید. تعداد ضربان را به مدت یک دقیقه بشمارید. برای بزرگسالان و کودکان بالای ده سال، ۶۰- ۱۰۰ ضربه در دقیقه طبیعی تلقی می‌شود. کم یا بیشتر بودن این عدد ممکن است مشکلات فشار خون را نشان دهد. البته در این رابطه بهتر است به یک پزشک مراجعه کنید.

۳. انگشتان

مقداری آب خیلی سرد درون لیوان بریزید و انگشتان‌ خود را به مدت ۳۰ ثانیه در آن قرار دهید. اگر نوک انگشتان شما سفید یا کبود شد، در این صورت با مشکل گردش خون روبرو هستید. افت قابل توجه دما (یا استرس) می‌تواند باعث انقباض عروق خونی شود که به انگشتان دست، انگشتان پا، بینی و گوش خون می‌رسانند. در نتیجه این قسمت‌های بدن مقدار خون مناسبی ندارند و بی‌حس می‌شوند. توصیه می شود از تغییرات شدید دما جلوگیری کنید.

۴. سیستم تنفسی

یک کبریت روشن کنید، دست‌ خود را دراز کنید و کبریت را مقابل تان نگه دارید. از طریق بینی نفس عمیق بکشید و بعد از طریق دهان نفس‌ خود را بیرون دهید و سعی کنید شعله را خاموش کنید. چند بار برای خاموش کردن شعله تلاش کردید؟ اگر چندین بار امتحان کرده باشید، احتمالاً سیستم تنفسی ضعیفی دارید.

۵. احتباس مایعات

قسمت روی پایین پای‌ خود را با انگشت شست فشار دهید. اگر چند ثانیه بعد از برداشتن انگشت شست، هنوز یک تورفتگی روی پا وجود دارد، احتمال اینکه بدن‌ شما مشکل احتباس مایعات داشته باشد وجود دارد. توصیه می‌شود نمک مصرفی‌ را کاهش دهید و از مصرف محصولات غذایی فرآوری‌شده پرهیز کنید.

۶. تیروئید

چشمان‌ خود را ببندید و دست‌ها را در مقابل‌ دراز کرده، انگشتان‌ را به طرفین باز کنید و از کسی بخواهید که یک ورق کاغذ نازک در دستان شما قرار دهد. اگر تکه کاغذ همراه با انگشتان شروع به لرزیدن کرد، بد نیست به یک متخصص غدد مراجعه کنید.

۷. چشم‌ها

یک چشم را ببندید و از مانیتور خود سه تا پنج قدم عقب بروید. نگاهی به دایره زیر بیندازید. ببینید که آیا بعضی از خطوط تیره‌تر از بقیه هستند یا نه. اگر پاسخ‌ شما مثبت است، بهتر است به یک چشم پزشک مراجعه کنید، زیرا احتمالاً دچار آستیگماتیسم شده‌اید.

اگر روی تصویر زیر عددی نمی‌بینید، ممکن است نشانه نزدیک بینی باشد و باید به یک چشم‌پزشک مراجعه کنید.

 این آزمایشات به هیچ وجه مبنای تشخیص نیستند، زیرا می‌توانند نشانه‌ بیماری‌های مختلف دیگری باشند. با این حال، اگر هر یک از علائم بالا را داشتید، نباید آن‌ها را نادیده بگیرید.

23302

کد خبر 1455964

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 3 =