گرامیداشت روز کتاب، کتابخوانی و کتابدار در سمنان

در آئین گرامیداشت روز کتاب، کتابخوانی و کتابدار فعالان حوزه کتابخانه‌های عمومی و برگزیدگان دهمین جشنواره کتابخوانی رضوی در استان سمنان معرفی و تقدیر شدند.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین  استان سمنان، مراسم گرامیداشت روز کتاب، کتابخوانی و کتابدار در استان سمنان به‌صورت مجازی با حضور مهدی توکلیان، مدیرکل روابط عمومی و امور بین‌الملل نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور؛ حبیب‌الله خجسته پور، معاون سیاسی و امنیتی و اجتماعی استاندار سمنان؛ امیر بینایی، مدیرکل دفتر امور اجتماعی و فرهنگی استانداری سمنان؛ مهسا شاه‌حسینی، مدیرکل دفتر امور بانوان و خانواده استانداری سمنان؛ سعید دهقانلو، سرپرست کتابخانه‌های عمومی استان سمنان؛ فرشید فلاح، مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان سمنان و ابوالفضل صادقی نژاد، معاون فرهنگی و رسانه‌ای اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان برگزار شد.
 مهدی توکلیان، مدیرکل روابط عمومی و امور بین‌الملل نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور ضمن تبریک هفته کتاب و روز کتاب، کتابخوانی و کتابدار گفت: خوشبختانه کتابداران سراسر کشور فعالیت‌های فرهنگی باکیفیتی را در شبکه‌های مجازی برگزار می‌کنند.
وی با اشاره به این مطلب که مسئولان نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور پیگیر قانون نهاد و ردیف بودجه هستند اظهار داشت: علیرغم تلاش‌های صورت گرفته‌شده نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور در ردیف بودجه با مشکلات بسیاری مواجه است.
توکلیان‌ تصریح کرد: امیدواریم با پیگیری و همفکری مسئولان کشوری و استانی در سال ۱۴۰۰ مشکلات این نهاد فرهنگی برطرف شود.
مدیرکل روابط عمومی و امور بین‌الملل نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور با اشاره به بخشنامه معاون توسعه و ترویج کتابخانه‌های عمومی گفت: در این بخشنامه به رویکرد فرهنگی و اجتماعی کتابخانه‌های عمومی توجه ویژه‌ای شده است و امیدواریم کتابداران با اجرای این بخشنامه موجب توسعه فعالیت‌های فرهنگی در کتابخانه‌ها شوند.
توکلیان با تأکید بر اینکه کتابخانه‌های عمومی به پایگاه فرهنگی و اجتماعی تبدیل‌شده‌اند خواستار تلاش کتابداران در زمینه اخلاق حرفه‌ای و فعالیت‌های سیاسی، اجتماعی و فرهنگی شد.
در ادامه حبیب‌الله خجسته پور، معاون‌ سیاسی،‌ امنیتی و اجتماعی استاندار سمنان گفت: کتابخانه‌های عمومی استان سمنان با توجه به پیشرفت فناوری نوین در عرصه اطلاع‌رسانی و دانش‌افزایی بایستی با سنت‌شکنی و تغییر رویه‌ به پاتوق اهالی فرهنگ و کتاب تبدیل شود.
وی افزود: امروز بیشتر مردم برای آگاهی و دانش‌افزایی از رویدادهای مختلف علمی، فرهنگی، اجتماعی و ... با پیشرفت فناوری، از فضای مجازی بهره‌مند می‌شوند که لازم است کتابخانه‌های عمومی از این فضای نوین برای ترویج کتابخوانی نهایت بهره را ببرد.
معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار سمنان ادامه داد: به‌عنوان‌مثال اگر از قرائت‌خانه کتاب‌خانه‌های عمومی در سطح استان استقبال نمی‌شود این‌ اماکن به محلی برای حضور اهالی فرهنگ و هنر و برگزاری مراسم‌های نقد و بررسی کتاب شود.
وی اضافه کرد: اقداماتی برای معرفی سمنان به‌عنوان پایتخت کتاب در سال ۱۴۰۰ از سوی فرمانداری، شهرداری، شورای اسلامی و دستگاه‌های اجرایی این شهرستان در حال انجام است به‌یقین برنامه‌های در دست انجام در ترویج فرهنگ‌ مطالعه و کتاب در استان بسیار تأثیرگذار است.
خجسته پور گفت: باید بپذیریم بخشی از آسیب‌های اجتماعی ناشی از کاهش سرانه مطالعه در جامعه است و اگر سرانه مطالعه در بین آحاد مردم افزایش یابد، آمار بزهکاری‌های اجتماعی‌ کاهش خواهد یافت.
در ادامه سعید دهقانلو، سرپرست کتابخانه‌های عمومی استان سمنان با اشاره به این مطلب که کتابداران تأثیرگذارترین قشر فرهنگی برای ترویج فرهنگ مطالعه و کتابخوانی هستند گفت: در یک سال گذشته هفت هزار و ۴۰۰ فعالیت فرهنگی در سطح کتابخانه‌های عمومی استان سمنان برگزارشده است و از ابتدای آبان ماه سال جاری تاکنون ۷۳۰ برنامه فرهنگی در بستر فضای مجازی اجراشده است.
دهقانلو با تأکید بر اینکه در سال جاری به دلیل شیوع کرونا جشنواره در بخش رضوی فقط در بستر مجازی برگزار شد، ابراز کرد: بااین‌حال ۳۲ هزار و ۴۸۶ نفر در این جشنواره کتابخوانی شرکت کردند که پویش مجازی و نقاشی استان سمنان توانست حائز رتبه‌های برتر شود که در همین راستا ۱۲۶ نفر از استان سمنان در جشنواره کتابخوانی رضوی سال ۹۹ برگزیده و موردتقدیر قرار گرفتند.
دهقانلو تصریح کرد: بیش از ۲۰ انجمن در سراسر استان در زمینه کتاب در حال فعالیت هستند که در سال جاری این انجمن‌ها توانسته‌اند ۵۷ جلسه با ۳۳۰ مصوبه برگزار کنند.
وی بابیان اینکه از آبان ماه سال گذشته تا هفته کتاب سال جاری ۱۱۵ هزار و ۳۰۷ جلد کتاب توسط مردم و دستگاه‌های اجرایی به کتابخانه اهداشده که در نوع خود بی‌نظیر است، گفت: ۲۸ هزار جلد از این میزان کتاب، مستقیم وارد کتابخانه‌های عمومی شده و مابقی آن‌ها یا در کتابخانه‌ها موجود بوده که به دستگاه‌های اجرایی هدیه شده و یا بلااستفاده محسوب می‌شد که با هزینه خمیر کردن آن‌ها توانستیم کتاب‌های موردنیاز کتابخانه‌ها را خریداری و جایگزین کنیم.
سرپرست کتابخانه‌های عمومی استان سمنان از فعالیت ۵۴ باب کتابخانه‌های نهادی در استان سمنان خبر داد و گفت: قریب به ۴۷ هزار نفر عضو کتابخانه‌های عمومی نهادی در سراسر استان هستند.
 وی با اشاره به این مطلب که در کتاب‌های عمومی قریب به یک‌میلیون جلد کتاب وجود دارد افزود: تلاش داریم با کمک شهروندان و دستگاه‌های اجرایی این میزان را ارتقا دهیم.
دهقانلو افزود: در یک سال اخیر چهار برگزیده کشوری کتابخانه‌های عمومی از استان سمنان معرفی‌شده‌اند که انجمن کتابخانه‌های عمومی شاهرود و سه کتابدار فعال در استان جزء برگزیدگان است.
وی بابیان اینکه در سال جاری به دلیل شیوع کرونا جشنواره رضوی فقط در بستر مجازی برگزار شد، ابراز کرد: بااین‌حال ۳۲ هزار و ۴۸۶ نفر در این جشنواره کتابخوانی شرکت کردند که پویش مجازی و نقاشی استان سمنان توانست رتبه برتر را کسب کند.
گفتنی است، در پایان از برترین‌های حوزه کتابخانه‌های عمومی و برگزیدگان جشنواره کتاب‌خوانی رضوی استان سمنان تقدیر شد. سکینه بهرامی نسب از شهرستان شاهرود و ساناز پیوندی از شهرستان سمنان به‌عنوان کتابداران برتر در حوزه فعالیت‌های ترویجی؛ مرضیه بهادری از شهرستان میامی و حنیفه صفری از کتابخانه مرکزی استان سمنان به‌عنوان کتابدار برتر در فضای مجازی؛ سید حسین شمسی‌پور از شهرستان دامغان به‌عنوان مسئول کتابخانه شاخص و زهرا حسینی به‌عنوان پیشکسوت برتر معرفی و قدردانی شدند. در حوزه کتاب‌خوانان برتر نیز از زهرا عجمی از شهرستان شاهرود در رده سنی نوجوان؛ حسین ابراهیمیان از کتابخانه مرکزی استان سمنان در رده سنی بزرگ‌سالان و حدیث لک‌زایی از شهرستان دامغان رده سنی کودک و در حوزه خدمتگزار برتر از فاطمه عزیزی از شهرستان شاهرود تجلیل شد.
همچنین انجمن کتابخانه‌های عمومی شهرستان گرمسار به ریاست سعید متقی، فرماندار و رئیس انجمن و انجمن کتابخانه‌های عمومی شهرستان میامی به ریاست احمد ملایری، فرماندار و رئیس انجمن، انجمن‌های برتر کتابخانه‌های عمومی استان سمنان شناخته شدند.

48

کد خبر 1456611

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 8 =