نیمی از جمهوریخواهان معتقدند بایدن به دلیل تقلب پیروز انتخابات شد

تسنیم نوشت: نظرسنجی مشترک رویترز-ایپسوس حاکی است نیمی از جمهوریخواهان معتقدند که علت اصلی پیروزی جو بایدن در انتخابات جنجالی ریاست جمهوری، تقلب بوده و دونالد ترامپ پیروز اصلی انتخابات بوده است.

بر اساس این گزارش، نظرسنجی مذکور نشان می دهد نیمی از جمهوریخواهان بر این باورند که تقلب های گسترده صورت گرفته به نفع جو بایدن موجب شده است تا در نهایت وی به عنوان پیروز انتخابات از سوی برخی رسانه های خبری معرفی شود.

نظرسنجی که طی روزهای ۱۳ تا ۱۷ نوامبر انجام شده حاکی است مخالفت صریح و آشکار ترامپ با پیروزی بایدن به اعتماد عمومی نسبت به دموکراسی آمریکایی به شدت لطمه وارد کرده است به خصوص در بین رای دهندگان جمهوریخواه.

البته به طور کلی ۷۳ درصد شرکت کنندگان در نظرسنجی بر این باورند که بایدن پیروز انتخابات بوده و تنها ۵ درصد ترامپ را پیروز انتخابات دانسته اند. ولی زمانی که این سئوال مطرح شده است که "آیا بایدن پیروز اصلی و حقیقی انتخابات بوده"، جمهوریخواهان نسبت به پیروزی بایدن ابراز تردید و شک کرده اند.

۵۲ درصد جمهوریخواهان گفته اند که ترامپ پیروز اصلی و واقعی انتخابات بوده و تنها ۲۹ درصد بایدن را پیروز واقعی انتخابات دانسته اند.

بیش از ۶۸ درصد جمهوریخواهان بر این باورند که در انتخابات اخیر تقلب شده است. تنها ۱۶ درصد دموکرات ها و یک سوم مستقل ها نسبت به تقلب در انتخابات ابراز نگرانی کرده اند.

از سوی دیگر ۵۵ درصد بزرگسالان آمریکایی گفته اند که انتخابات ۳ نوامبر قانونی و دقیق بوده است. این رقم نسبت به نظرسنجی که پس از انتخابات ۲۰۱۶ انجام شد، ۷ درصد کاهش داشته است.

دونالد ترامپ رئیس‌جمهور آمریکا که بنابر اعلام رسانه‌های این کشور بازنده انتخابات ریاست جمهوری شده و باید تا ژانویه ۲۰۲۱ میلادی دولت را تحویل جو بایدن بدهد، با تأکید بر اینکه در فرآیند برگزاری انتخابات و شمارش آرا تخلف و تقلب گسترده صورت گرفته است، تاکنون از پذیرش نتیجه اعلام شده از سوی رسانه‌ها خودداری کرده و چندین بار نیز خود را برنده انتخابات خوانده است.

۳۱۱۳۱۱

کد خبر 1457142

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 1 =