راه‌اندازی کنسرسیوم‌های بخش صادرات در قزوین

رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان قزوین گفت: در سال جاری به منظور تحقق شعار جهش تولید و توسعه تجارت خارجی استان، راه اندازی و تقویت کنسرسیوم‌های بخش صادرات در دستور کار قرار گرفته است.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین از قزوین؛ عزیزالله افضلی، رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان قزوین گفت: یکی از مشکلات ما در استان، ضعیف بودن یا به نوعی شکل واحد نداشتن کنسرسیوم‌های بخش صادرات است.
او اضافه کرد: یکی از برنامه‌های ما این است که بتوانیم این کنسرسیوم‌ها را در استان قزوین برای سال جاری راه اندازی و تقویت کنیم.
این مقام مسئول گفت: این کنسرسیوم‌ها شامل زیرگروه‌هایی هستند که در هر بخشی به صورت تخصصی با مطالعه کشورهای هدف، براساس ضرورت‌های بازارهای آنها، نوع بسته بندی و نوع کاشت و برداشت محصولات راه اندازی می‌شوند تا بتوانند برندسازی و بازاریابی کنند.
افضلی تصریح کرد: اگر بتوانیم به این مهم دست یابیم، قطعاً با برندی که در استان ایجاد می‌کنیم می‌توانیم حتی محصولات استان‌های دیگر را در استان فراوری و بسته بندی کنیم و از طریق کشورهای هدف به فروش برسانیم.
او با اشاره به تلاش‌های صورت گرفته برای تکمیل و بهره برداری از طرح‌های پایانه صادراتی استان به منظور توسعه تجارت قزوین، افزود: پایانه صادراتی کاسپین، شمس آذر و شرکت نمایشگاهی بین المللی از جمله این طرح‌ها هستند که در شورای برنامه ریزی استان به منظور رفع مشکلات، مورد بررسی قرار گرفتند.
این مقام مسئول در خصوص مشوق‌ها و یارانه‌های حمایتی توسعه زیرساخت‌ها در استان، گفت: قزوین سهم ۱۰میلیارد ریالی از این محل دارد که پیشنهاد ما از این سهم برای پایانه صادراتی شمس آذر پنج میلیارد ریال، برای کاسپین ۲میلیارد-در صورت تصویب شورای برنامه ریزی استان- و شرکت نمایشگاه بین المللی استان سه میلیارد ریال تسهیلات زیرساختی است.

او با تاکید بر جامع و کامل بودن گزارش صادراتی استان، گفت: این گزارش شامل همه محصولات صادراتی استان از کشاورزی، صنعتی و معدنی است ولی ما بخشی از صادرات استان را در این گزارش منعکس می‌کنیم که از محل کارت‌های بازرگانی استان قزوین صورت گرفته باشد.
رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان گفت: متاسفانه بخش زیادی از صادرات و واردات استان با کارت بازرگانی استان‌های دیگر صورت می‌گیرد که این آمار برای ما قابل رویت نیست و باید برای رفع این نقیصه برنامه ریزی لازم صورت گیرد.
هدفگذاری صادراتی استان در سال۹۹، ۳۴۰میلیون دلار بوده که از این میزان تاکنون ۴۷درصد محقق شده است.

46

کد خبر 1457943

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 6 =