باند بزرگ قطع درختان جنگلی در شیراز متلاشی شد

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان فارس گفت: با تلاش شبانه‌روزی نیروهای یگان حفاظت منابع طبیعی در یک عملیات گشت و مراقبت پیچیده، شب گذشته باند بزرگ قاچاق چوب درختان جنگلی بلوط در شیراز شناسایی و متلاشی شد.

به گزارش خبرآنلاین از فارس : عبدالحسن صمدنژاد اظهار داشت: با تلاش شبانه روزی نیروهای یگان حفاظت منابع طبیعی در یک عملیات گشت و مراقبت پیچیده، شب گذشته باند بزرگ قاچاق چوب درختان جنگلی بلوط در شیراز شناسایی و متلاشی شد.

وی در تشریح جزییات این عملیات گفت: در پی انجام عملیات گشت و کنترل نامحسوس نیروهای منابع طبیعی در شهرستان‌های جنگلی استان یک باند سازماندهی شده که با پوشش خودروهای سواری اقدام به حمل مقطوعات جنگلی و انتقال آن به یکی از باغات اطراف شیراز می‌کردند شناسایی و در دام نیروهای منابع طبیعی گرفتار شدند.

صمدنژاد افزود: اعضای این باند درختان ارزشمند بلوط را با هدف تبدیل نمودن مقطوعات به زغال از مناطق جنگلی شهرستانی های سپیدان، ممسنی، رستم و حتی استان کهگیلویه و بویراحمد قطع نموده و به طرز ماهرانه‌ای در خودروهای سواری جاسازی و در باغی در نزدیکی شیراز انبار می‌کردند.

وی افزود: هدف بعدی اعضای این باند انتقال چوب‌آلات به مقصد کوره‌های زغال سیمکان جهرم بود که شب گذشته در دام نیروهای جان برکف منابع طبیعی گرفتار شدند.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری فارس میزان چوب‌آلات کشف شده را بیش از ۱۰ تن برآورد کرد و افزود: مقطوعات پس از بارگیری و توزین به انبار منابع طبیعی منتقل و متهمان نیز جهت سیر مراحل قانونی به مراجع قضایی ارجاع داده شدند.

وی با قدردانی از دستگاه قضایی به ویژه دادستان عمومی و انقلاب شیراز که در این عملیات با نیروهای یگان حفاظت منابع طبیعی همکاری داشتند گفت: متخلفان قطع درختان ارزشمند جنگلی بدانند که گشت های نامحسوس یگان حفاظت منابع طبیعی در هر ساعت از شبانه روز در حال رصد و کنترل گلوگاه‌های استان بوده و هر گونه تحرکی از سوی قاچاقچیان و متخلفان را تحت نظر دارند.

صمدنژاد با هشدار جدی به سودجویان و قاچاقچیان درختان جنگلی افزود: برخی سودجویان با خیال واهی سوءاستفاده از شرایط قرنطینه اقدام به قطع و حمل چوب آلات درختان جنگلی می‌کنند غافل از اینکه حفاظت از عرصه‌های منابع طبیعی تعطیل‌بردار نیست و خادمان و حافظان منابع طبیعی منسجم‌تر از قبل در حال حفاظت از این گنجینه‌های ارزشمند طبیعی هستند.

وی گفت: خوشبختانه با تمهیدات اندیشیده شده در سال جاری جریمه قطع درختان جنگلی ۲۵ برابر افزایش پیدا کرده و امیدواریم با حمایت‌های خوب قضایی دست سودجویان و متخلفان از جنگل‌های استان کوتاه و روند تخلفات در این حوزه کاهش یابد.

صمدنژاد ضمن تقدیر از همه نیروهای شرکت کننده در عملیات شب گذشته از عموم مردم به خصوص طبیعت دوستان خواست در صورت مشاهده قطع، حمل و یا نگهداری چوب‌آلات جنگلی در هر ساعت از شبانه روز از طریق تماس با تلفن ۱۵۰۴ یگان امداد جنگل و مرتع را مطلع کنند.

48

کد خبر 1458076

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 7 =