افزایش چشمگیر پرندگان خشکی‌زی در سرشماری امسال استان چهارمحال و بختیاری

مدیرکل حفاظت محیط زیست چهارمحال و بختیاری: نتایج سرشماری پرندگان، افزایش ۸۲ درصدی مشاهده پرندگان خشکی‌زی در استان را نشان می‌دهد.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین استان چهارمحال وبختیاری ، شهرام احمدی با اعلام نتایج سرشماری حیات وحش در استان اظهارداشت: براساس نتایج پایش و سرشماری پرندگان در استان، تعداد پرندگان خشکی‌زی در ۶ ماهه اول امسال نسبت به سال گذشته رشد ۸۲ درصدی را ثبت کرده است. وی این افزایش را در تعداد پرندگان سرشماری شده عنوان کرد و افزود: از نظر تنوع گونه‌ای، تعداد گونه‌های مشاهده شده ثابت بوده است. 

احمدی افزایش سطح سرشماری در بازه زمانی گفته‌شده را حدود ۱۰ درصد اعلام کرد و اذعان داشت: با توجه به حضور گونه های ارزشمند و حمایت شده در زیستگاه های تحت مدیریت استان، اهمیت سرشماری‌ها جهت مدیریت وضعیت حفاظتی پرندگان ضروری است.

وی تصریح کرد: کارشناسان نظارت بر حیات وحش به همراه گروه‌های یگان حفاظت اداره کل و شهرستان‌های تابعه و همراهی جوامع محلی، معتمدین، اقشار دانشگاهی، علاقمندان به محیط‌زیست و سازمان‌های مردم‌نهاد با استفاده از امکانات و تجهیزات موجود نسبت به سرشماری و آماربرداری و ثبت مستندات لازم از گونه‌های خشکی‌زی حائز اهمیت ملی و بین‌المللی اقدام کردند.

گفتنی است ،پرندگان بر حسب نوع زیستگاه به دو گروه "آبزی و کنار آبزی" و "خشکی‌زی" طبقه بندی می‌شوند. گروه اخیر با این‌که در خارج از محیط‌های آبی و در مناطق خشکی برخوردار از سیمای طبیعی متنوع زندگی می‌کنند ولی به نحو شگفت‌آوری به سوی آب جذب می‌شوند. یک چشمه یا جوی کوچک با کمترین بازده به دلیل داشتن مواد غذایی سرشار، شرایط مساعدی برای آشامیدن و نیز تغذیه بیشتر پرندگان این گروه فراهم می‌آورد.

در ایران تاکنون ۵۲۵ گونه پرنده گزارش‌شده است که ۴۲۲ گونه آن خشکی زی است.

۴۶

کد خبر 1458251

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 10 =