فیل و فنجان استقلال خنثی شد؟

زوج خطرناک خط حمله استقلال از روزهای اوج خود در زمان استراماچونی فاصله گرفته اند.

عرفان حاج‌بابایی: قایدی و دیاباته دیگر آن جذابیت روزهای نخستین را ندارند. این نکته ای است که اکثر هواداران استقلال و کارشناسان تا حدودی به آن معتقد هستند و می گویند که این دو مهاجم باکیفیت، چند وقتی است که دیگر در کنار هم نتوانسته اند آن روزهای درخشان فصل گذشته را تکرار کنند. به عنوان مثال در هفته های پایانی فصل گذشته دیاباته اکثر گل هایش را از روی نقطه پنالتی به ثمر رساند و مهدی قایدی هم درخشش خود را بیشتر مدیون توانایی های فردی اش بود تا همکاری تنگاتنگ با دیاباته. چیزی دقیقا بر خلاف نیم فصل اول و دوران استراماچونی. یا به عنوان مثال این زوج که در بین آبی ها به فیل و فنجان معروف هستند، در حساس ترین بازی استقلال در لیگ قهرمانان آسیا مقابل پاختاکور ازبکستان در مرحله یک هشتم نهایی، شبی کم فروغ داشتند و نتوانستند با درخشش خود از حذف استقلال جلوگیری کنند.

بی شک افت زوج قایدی و دیاباته دارای عوامل و عللی است که در ادامه به مرور آن خواهیم پرداخت.

*رفتن استراماچونی

آندره آ استراماچونی را بی هیچ تردیدی می توان معمار زوجی دانست که فصل قبل هم عنوان آقای گلی را به خود اختصاص داد و هم عنوان آقای پاس گلی را. شیخ دیاباته با 15 گل بهترین گلزن لیگ شد و قایدی هم با 8 پاس گل برترین آقای پاس گل لیگ برتر.

استراماچونی با شناختی که از قبل از دیاباته داشت و شناختی که از قایدی جوان و ریزنقش پیدا کرد، توانست این دو بازیکن را در سیستم 3-5-2 خود با یکدیگر مچ کند و زوجی ویرانگر بسازد. زوجی که به خوبی همدیگر را تکمیل می کردند. یکی سرشار از قدرت بدنی و توانایی سر زنی و دیگری خلاق و باتکنیک و دریبل زن.

اکثر گل هایی هم که این دو بازیکن در نیم فصل اول به ثمر رساندند، حاصل همکاری و بازی سازی برای یکدیگر بود. به عنوان مثال گل هایی که استقلال در دیدار مقابل تیم های نفت مسجدسلیمان، سپاهان، تراکتور، شهرخودرو و شاهین بوشهر به ثمر رساند، حاصل همکاری و هماهنگی مستقیم این دو بازیکن بود.

با رفتن استراماچونی، بی تردید این زوج هم با آسیبی جدی مواجه شد و مدتی طول کشید تا دیاباته و قایدی یک بار دیگر و این بار تحت نظر فرهاد مجیدی بتوانند با یکدیگر به هماهنگی برسند.

*مصدومیت شیخ

دیاباته علی رغم تمام درخشش هایی که برای استقلال از خود به جای گذاشت، اما بسیاری از بازی های مهم استقلال را هم در فصل قبل به دلیل مصدومیت از دست داد که مهم ترین آن، دربی رفت و برگشت لیگ نوزدهم بود. این اتفاق باعث شد تا دیاباته برای چندین و چند بازی از حضور در کنار قایدی محروم شود و پس از بازگشت به میادین هم همچنان از مشکل عدم آمادگی و هماهنگی با زوج خود در خط حمله استقلال رنج ببرد. همین مسئله یکی از اصلی ترین عواملی بود که طی مدت اخیر و به نسبت نیم فصل اول، کیفیت خط حمله استقلال را کاهش داده بود.

*افت خط هافبک

در دوران استراماچونی و با توجه به سیستم هجومی ای که این مربی برای آبی ها در نظر می گرفت، استقلال حملات زیادی را روی دروازه حریفانش ترتیب می داد و در نتیجه این دو مهاجم بارها با تغذیه شدن از سوی خط هافبک و بال های کناری، در موقعیت گلزنی قرار می گرفتند و دروازه حریفان را با خطر مواجه می کردند.

با این حال در نیم فصل دوم و با جدایی استراماچونی و با تغییر سیستم استقلال به 4-4-2 و همچنین اتفاقاتی نظیر مصدومیت داریوش شجاعیان، افت قابل توجه فرشید اسماعیلی و دور شدن وریا غفوری و میلیچ به عنوان بال های کناری استقلال از دروازه حریف و افزایش وظایف تدافعی آن ها، به مراتب شیخ و قایدی کمتر از قبل دارای فرصت و موقعیت شدند و همین مسئله باعث کاهش جذابیت این زوج نسبت به نیم فصل اول شد.

*شناخت حریفان

بی تردید این دو مهاجم در ابتدای حضورشان در خط حمله استقلال چندان برای رقبا شناخته شده نبودند. شیخ دیاباته به سبب این که تازه به فوتبال ایران آمده بود و مهدی قایدی با توجه به جثه کوچک و سن کمش و این که در فصل های قبل چندان چهره قابل اتکا و ثابتی در ترکیب استقلال نبود، چندان از سوی خط دفاعی حریفان جدی گرفته نمی شدند و همین مسئله کار دست رقبای استقلال می داد چرا که استراماچونی به خوبی می دانست چگونه از 7 و 10 آبی ها بازی بگیرد. با این حال رفته رفته دست شیخ و قایدی برای حریفان رو شد و به ویژه در نیم فصل دوم آن ها با اتخاذ تدابیر دفاعی، در موارد بسیاری توانستند این زوج خطرناک را خنثی کنند و اجازه ندهند که این دو چهره محبوب استقلالی ها کار همیشگی خود را به راحتی انجام دهند.

پربیننده ترین های سرویس ورزشی:

شبی تلخ در زندگی مسعود شجاعی/عکس

گران ترین بازیکن تاریخ فوتبال ایران کیست؟

پرسپولیس در آستانه انفجار

تمام استقلال افت کرده است نه فقط شیخ و قایدی

علی لطیفی از پیشکسوتان تیم استقلال که به عنوان مربی در عرصه فوتبال فعالیت می کند، در خصوص افت دو مهاجم شاخص استقلال گفت:« من صرفا با افت این دو مهاجم موافق نیستم. بلکه فکر می کنم افت کیفی تیم استقلال باعث شده که این دو مهاجم دیگر همانند سابق نتوانند نمایش های خوب خود را تکرار کنند. در دوران استراماچونی استقلال فوتبال شناوری را بازی می کرد. فوتبالی بسیار زیبا که در هر بازی 10 الی 15 خلق موقعیت صورت می گرفت. بعد از رفتن استراماچونی این شرایط تغییر کرد. در واقع من معتقدم فقط مهاجمین نبودند که افت کردند بلکه کلیت تیم افت کرد. مهاجمین احتیاج به خوراک دارند تا گل بزنند. در دوران استراماچونی این خلق موقعیت ها صورت می گرفت و ما قایدی و شیخ دیاباته را بیشتر در جریان بازی می دیدیم. وقتی فرهاد مجیدی آمد، استقلال از آن فوتبال شناور و هجومی فاصله گرفت و طبیعی است که دیگر به آن صورت دیاباته و قایدی را در جریان بازی نبینیم. این روند تا امروز هم که محمود فکری سرمربی استقلال شده است، ادامه دارد.»

لطیفی ادامه داد:« در دوران استراماچونی کارهای ترکیبی به وفور دیده می شد. هافبک ها به شکل مداوم برای مهاجمین موقعیت سازی می کردند و بال های چپ و راست مدام به حمله اضافه می شدند. به عنوان مثال بارها می دیدیم که استقلال روی ارسال وریا غفوری و ضربه سر دیاباته و یا با پاس های عمقی فرشید اسماعیلی و رضاوند و سایرین به گل می رسید. این تنوع در حملات باعث می شد دو مهاجم استقلال در هر مسابقه چندین بار صاحب فرصت شوند. اما بعد از رفتن استراماچونی و با توجه به تغییر تاکتیک استقلال، مهاجمین کمتر در جریان بازی قرار گرفتند چرا که خلق موقعیت استقلال کاهش پیدا کرد و مهاجمین در طول بازی کمتر صاحب توپ و موقعیت شدند. من بر این باورم بیش از آن که مشکل از افت دیاباته،قایدی و یا حتی مطهری باشد، مشکل از افت کلی تیم استقلال است.»

علی لطیفی در پایان و در خصوص آنالیز حریفان استقلال از این دو مهاجم و شناخت مدافعان حریف نسبت به آن ها و کنترل کردن این دو بازیکن گفت:« قطعا شناخت مدافعان به آن ها در مهار دیاباته و قایدی کمک کرده است اما به عنوان مثال لیونل مسی را 15 سال است که مدافعان حریف می شناسند اما نمی توانند کنترلش کنند. فراموش نکنیم که همین لیونل مسی که به باور من بزرگترین بازیکن تاریخ فوتبال است، اگر تیم بارسلونا خوب بازی نکند، نمی تواند یک تنه همه چیز را تغییر دهد و گواه آن هم عملکرد بارسا در فصل جدید لالیگا است. پس بیش از اینکه شناخت از مهاجمان باعث این افت باشد، ضعف تاکتیکی استقلال باعث شده است تا مهاجمان استقلال به نسبت گذشته کمتر دیده شوند.»

254 251

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 1458899

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 2 =