طرح "قطار دانایی" ویژه کودکان و نوجوانان در قزوین اجرا شد

مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان قزوین گفت: به مناسبت هفته کتاب و کتابخوانی طرح قطار دانایی با هدف گسترش، توسعه و ایجاد انگیزه برای مطالعه و نهادینه کردن فرهنگ کتاب و کتابخوانی به کودکان و نوجوانان و خانواده‌ها توسط اداره کل کتابخانه‌های عمومی استان قزوین در بستر فضای مجازی اجرا شد.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین از قزوین؛ فاطمه محمدبیگی، مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان قزوین اظهارکرد: مطالعه کتاب برای کودکان علاوه بر اینکه سرگرمی سالمی است، نقش بسیاری در افزایش آگاهی کودک، اعتماد به نفس، عزت نفس و شکل گیری یک شخصیت فرهیخته و دارای کمالات اخلاقی دارد.
او بیان کرد: برای اینکه عادت به مطالعه در کودکان نهادینه شود باید خانواده‌، مراکز آموزشی و رسانه‌ها  تلاش کنند تا احساس نیاز و علاقه کودکان به مطالعه و کتاب را تقویت کنند.
محمدبیگی با اشاره به نقش مطالعه در افزایش دایره لغات اظهار کرد: هرچه  کودکان بیشتر کتاب بخوانند با کلمات جدیدتر و بیشتری مواجه می‌شوند و ناخودآگاه از آن‌ها بیشتر در مکالمات روزمره‌ی خود استفاده می‌کنند. هر قدر توانایی کودک در شنیدن و یادگیری کلمات جدید بیشتر شود، با مفاهیم و مطالب بیشتری آشنا می‌گردد، به بیان دیگر دنیای ذهنی کودک توسعه می‌یابد و درکش از دنیای اطرافش بیشتر می‌شود. 
محمد بیگی ادامه داد: توسعه خوب دایره لغات کودک در این دوره به افزایش بیشتر هوش زبانی کودک در سالهای بعدی که نیاز به استدلال کلامی برای درک مفاهیم و بیان آنها افزایش می یابد، منجر می شود. برای اطمینان از به فعالیت رسیدن حداکثر پتانسیل کودک در این زمینه باید مهارتهای شنیداری و کلامی کودک را قبل از دبستان و در دوره دبستان به طور جدی مورد توجه قرارداد و این مهم فقط در راستای مطالعه کتاب و کتابخوانی میسر می شود.
مدیرکل کتابخانه های عمومی استان با اشاره به اجرای طرح قطار دانایی گفت: این قطار شامل ۶ایستگاه است که توسط کتابداران و کارشناسان حوزه کتاب و کتابخوانی کتابخانه های عمومی استان قزوین اجرا شده است. در ایستگاه اول به معرفی بخش های کودک و خدمات آن در استان قزوین، توسط ندا امیرلو معاونت اداره کل؛ ایستگاه دوم آشنایی با کتابها و جوایز کتاب کودک و نوجوان، توسط فرزانه پرهیزکاری، کتابدار بخش کودک کتابخانه امام خمینی شهرستان قزوین؛ ایستگاه سوم معرفی نشریات کودک و نوجوان، توسط فرزانه عمومی، کتابدار بخش کودک شهرستان تاکستان؛ ایستگاه چهارم آموزش قصه گویی به مادران، توسط معصومه رضوان مهر، کتابدار بخش کودک شهرستان البرز؛  ایستگاه پنجم معرفی انتشارات کودک و نوجوان، توسط سهیلا امیری، کتابدار بخش کودک کتابخانه شهدا شهرستان قزوین و ایستگاه ششم معرفی نویسندگان کودک و نوجوان، توسط فاطمه قاسمی، کارشناس امور  کتابخانه های اداره کل پرداخته شده است.
علاقمندان برای مشاهده محتوای برنامه های قطار دانایی می توانند به صفحه اینستاگرام اداره کل کتابخانه های عمومی استان قزوین به آدرس آیدی qazvinpl@ مراجعه کنند.

46

کد خبر 1459900

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 1 =