«بازدارندگی همه‌جانبه» در پاسخ به ترور شهید فخری‌زاده

ربط دادن تمام مسئله عملیات تروریستی دشمن صرفاً به میزان «واکنش» نظامی ایران و نتیجه گرفتن که شدت واکنش رابطه مستقیمی با بازدارندگی دارد، خود یک نگاه تک‌بعدی، تقلیل‌گرانه و ساده‌انگارانه است.

چه بسا هدف اولیه یک عملیات تروریستی ضربه زدن به یک فن‌آوری بومی یا حذف یک دانشمند هسته‌ای نباشد، بلکه ایجاد یک تغییر ناگهانی در روند سیاسی پیش رو و منحرف کردن مسیر آن باشد. چه بسا هدف از یک عملیات تروریستی دقیقاً همان واکنشی باشد که عده‌ای آن را «بازدارنده» تصور می‌کنند.
در تاریخ کم نبوده مواردی که نیروهای امنیتی/نظامی یک کشور متخاصم حتی علیه منافع خود یا متحدان خود عملیات «false flag» انجام داده‌اند تا معادلات سیاسی را برهم بزنند و کشور رقیب را وارد درگیری نظامی یا جنگ‌ تمام عیار کنند یا علیه آن اجماع بین‌الملل جدیدی ایجاد کنند.

جان بولتون چند سال پیش در دفاع از طرح حمله نظامی به ایران گفته بود که میدانیم جنگ با ایران شاید ۲۰ سال منطقه را به بی‌ثباتی بکشاند و آمریکا را در باتلاقی به مراتب بدتر از عراق فرو ببرد، اما این «هزینه»‌ای‌ست که حاضریم بپردازیم. برای او دست‌آورد سیاسی آن به هزینه‌اش می‌ارزید.

اگر قرار بود قدرت‌های سلطه‌جو و جنگ‌طلب صرفاً از «هزینه» بترسند و بر اساس «واکنش» طرف مقابل عقب‌نشینی کنند، قطعاً امروز شاهد این همه ویرانی و خشونت و تروریسم در منطقه و سراسر جهان نبودیم.
البته این بدین معنی نیست که ایران نباید امروز به تروریسم دولتی اسرائیل و همپیمانانش پاسخ درخور جنایتشان را بدهد. اگر نتیجه تحلیل‌ عقلانی و محاسبات استراتژیک و نظامی و دیپلماتیک متخصصان کشور این باشد که پاسخ نظامی لازم است، قطعاً جامعه نیز از این تصمیم حمایت خواهد کرد.

اما اینکه بخواهیم با هیجان‌زدگی و تحلیل‌های سطحی و محاسبات سرانگشتی غیرتخصصی و فضاسازی‌های احساسی در شبکه‌های اجتماعی، مقامات سیاسی و نظامی کشور را تحت فشار افکار عمومی قرار بدهیم تا بلافاصله وارد درگیری نظامی شوند، این رفتار در جهت منافع ملی‌مان نیست.

خشم ما نسبت به جنایات قدرت‌های سلطه‌جو و استعمارگر و تروریست و حکومت‌های فاسد منطقه مربوط به دیروز و امروز نیست. ما در طول تاریخ یاد گرفته‌ایم که چگونه اقتدار و عقلانیت را در کنار هم بکار بگیریم تا توطئه‌های دشمنان را خنثی کنیم و این همواره راز دوام کشورمان بوده.

امروز نیز اجازه بدهیم تا تمام اهداف سیاسی و استراتژیک این عملیات تروریستی دشمن بررسی شود، دام‌گذاری‌های آن شناسایی شود و واکنش‌مان به معنی واقعی خنثی‌کننده و بازدارنده تمام اهداف کوتاه‌مدت و درازمدت آنها باشد.

* منتشر شده در کانال تلگرام نویسنده . ۸ آذر ۱۳۹۹

کد خبر 1460361

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 6 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 5
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • IR ۰۹:۴۲ - ۱۳۹۹/۰۹/۰۸
  1 6
  همین تحلیل های آبکی امثال شماهاست که دشمن را وقیح تر میکنه! شما هم در ریختن خون این عزیزان مقصرید
 • IR ۱۰:۴۸ - ۱۳۹۹/۰۹/۰۸
  3 2
  نفوذیهای بسیار. زیاد نتانیاهو وصهیونیستها اینجا به شدت مشغولن تا اهداف کثیف متحدشون ترامپ و رییسشون نتانیاهو عملی بشه کثافتا
 • IR ۱۱:۱۷ - ۱۳۹۹/۰۹/۰۸
  4 6
  انتقام سخت میخوایم
 • بابازید IR ۰۸:۱۲ - ۱۳۹۹/۰۹/۰۹
  1 0
  غرور ملی ما مدتیست توسط تروریستهای وقیحی مانند ترامپ و نتانیاهو تحقیر شده است،اعتماد عمومی نسبت به مسئولین و دستگاهای امنیتی و اطلاعاتی واقتدار کشور به شدت تضعیف شده است،دیگر مردم به آن حرفهای قبلی مسئواین که ایران را در میان دریای متلاطم دنیا جزیره ثبات می‌دانستند باور ندارند لذا این اتفاقات ورخنه ها وحفره های امنیتی که دشمن ایجاد کرده نیاز به بازسازی و ترمیم وباز گرداندن غرور ملی ایرانیان دارد حالا به چه ترتیبی دست اندرکاران میخواهند پاسخ دهند به نظر این از ضروریات فوری است
 • احمد IR ۰۶:۳۴ - ۱۳۹۹/۰۹/۱۰
  0 0
  مایه شرمساری خجالت است که دستگاههای بیشمار اطلاعاتی مابعد از 40 سال ادعای بینظیر بودن خیلی راحت گول می خورند وپای دشمن جنایتکاراسراییلی را راحت به خیابانهای پایتخت کشورمان بازکرده اندودانشمندان عزیزمان را خیلی راحت ترور می کنندقطعا دشمن در دستگاههای اطلاعاتی مادر سطح خیلی بالایی نفوذ داردوپشت در خانه های ما برای کشتن ما فرزندان این سرزمین کمین کرده است خیلی خیلی خیلی باید هوشیار بود