پیشرفت ۵۰% پروژه های بیولوژیکی منابع طبیعی استان سمنان

علی اصغر جلالی معاون فنی اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان سمنان اظهار داشت: اقدامات بیولوژیکی احیا و اصلاحی جنگل‌ها و مراتع این استان به پیشرفت بیش از۵۰ درصدی رسیده است.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین استان سمنان جلالی با اشاره به اهمیت منابع طبیعی وحفظ جنگل ها و مراتع در توسعه پایدار گفت: اقدامات بیولوژیکی در بخش مرتع و جنگل با پیش بینی اعتبار یک میلیارد و ۲۰۰ میلیون تومان از محل منابع صندوق توسعه ملی در ۸ شهرستان به مرحله اجرا درآمده است.
وی با ذکر اهمیت تاثیر توجه به مراتع در تولید علوفه و تامین گوشت افزود: حفظ مراتع و تقویت پوشش گیاهی به عنوان اولویت اصلی در پایش مراتع در راستای اقتصاد مقاومتی و افزایش تولیدات لبنی و گوشتی مورد توجه است.
جلالی اضافه کرد: عملیات بیولوژی شامل «کُپه‌کاری» در سطح ۳۵۰هکتاربذر پاشی ۴۳۰هکتار و ذخیره نزولات در سطح ۱۵۰هکتار از اراضی ملی استان و در حوضه آبخیز ۸ شهرستان به مرحله اجرا درآمده و تا پایان سال جاری نیز این طرح‌ها ادامه دارد.
معاون فنی اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان سمنان درباره اقدامات بیولوژیکی در بخش جنگل نیز گفت: با هدف توسعه وصیانت از جنگل‌ها از ابتدای سالجاری عملیات جنگل کاری با کاشت گونه‌های جنگلی و نهال های چوبده در سطح ۱۱۰ هکتار احیاء و غنی سازی جنگل با بذر و نهال در سطح ۱۰۰هکتار را در سال جاری اغاز نموده است.
وی اضافه کرد: به همراه جنگل کاری تشتک ها و هلالی های آبگیر ایجاد شده که موجب استفاده حداکثری از نزولات آسمانی و همچنین ذخیره نزولات شده که در تداوم و بقای بذرکاری ها و تأمین آب مورد نیاز نهال های کاشته شده بسیار مفید است.
معاون فنی اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان سمنان تاکید کرد: هدف گذاری برای حضور مردم یکی از شرایط مهم برای حفظ مراتع و جنگل‌ها است و به دلیل نبود اعتبارات کافی، افزایش نقش مردم در حفاظت بیشتر از منابع طبیعی از برنامه های مهم در سال جهش تولید است.

46

کد خبر 1460643

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 10 =