وضعیت فعلی نمی‌تواند ادامه پیدا کند،اگر خود تغییر نکنیم تغییرمان خواهند داد آن‌وقت دیگر مایی در کار نخواهد بود

یک کارشناس مسائل سیاسی درباره ترور شهید فخری‌زاده به خبرآنلاین گفت: ترور سردار شهید سلیمانی و شهید فخری زاده اگر کاسه صبر ما را لبریز نکند همان عوامل ترور بسترساز جنگ خواهند شد.

به گزارش خبرآنلاین، صادق ملکی کارشناس سیاسی و سیاست خارجی درباره وضعیت فعلی و انتقام ایران از عوامل ترور و تاثر ان در آینده به خبرآنلاین گفت:

آرزوی مخالفین داخلی و خارجی برجام به بن بست کشاندن هر نوع گفتگو در آینده است.ما دو راه بیشتر نداریم یا باید از برجام خارج شده و هزینه های آن را پرداخت کنیم و یا به دعوت های مذاکره نه براساس اعتماد بلکه راهبرد برد ـ برد به اندازه ظرفیت خویش روی خوش نشان دهیم.‌ ادامه وضعیت موجود نه جنگ و نه مذاکره حتی اگر ما بخواهیم نیز امکان پذیر نیست. ترور سردار شهید سلیمانی و شهید فخری زاده اگر کاسه صبر ما را لبریز نکند همان عوامل ترور بسترساز جنگ خواهند شد که برای توجیه آن عملکرد جمهوری اسلامی ایران را بهانه خواهند کرد. ایران جنگ نمی خواهد اما تل آویو و ریاض خواستار آن هستند. در بحران فعلی  ما در جاده ای دو طرفه هستیم که در خوشبینانه ترین وضعیت پنجاه درصد تصمیم گیری بر عهده ما است؛ اگر طرف یا طرفین مقابل بخواهند به تصادف تن دهند گریز از جنگ امکان پذیر نخواهد بود.

برجام دوره اوباما تمام شد، پس از این اگر برجامی باشد این "برجام بایدن" خواهد بود. در برجام بایدن علاوه بر موضوع هسته‌ای، مسائل منطقه‌ای، موشکی و حقوق بشری نیز در دستور کار طرف های غربی خواهد بود. جمهوری اسلامی ایران برای برجام هزینه می دهد و این در حالی است که از آن بهره مند نمی شود. از همین رو تکلیف ایران با خود و برجام روشن نیست. اگر برجام تضمین کننده منافع ملی کشور نیست از آن خارج شویم؛  اگر اینطور نیست و چنین دیدگاهی نسبت به این توافق وجود ندارد باید به روش هایی فکر کنیم که نتایج حاصل از آن موجب تأمین حداکثری منافع ملی ایران شود. آمریکا از برجام خارج شد و ایران تصمیم به ادامه حضور در آن گرفت، این بدان معنا بود که حضور برای تداوم برجام، بر اساس ارزیابی کلان کشور از اهمیت بسزایی برخوردار است. این تصمیم حاکمیتی بود و به نوعی تداوم سیاست نرمش قهرمانانه ای بود که به دنبال صلح است.

وضعیت فعلی تا ابد نمی تواند ادامه یابد یا با مذاکره و یا با جنگ از این وضعیت خارج خواهیم شد. با توجه به دشمنان  منطقه ای و با مدنظر قرار دادن تنهایی تاریخی و استراتژیک ایران، جنگ نمی تواند گزینه مطلوب ایران باشد. ایران نباید در جنگی وارد شود که شکست نتیجه قطعی آن است. در جوانی که سری پر سودا داشته و احساس سوار بر عقلم بود همیشه از ترک صحنه جنگ چالدران توسط شاه اسماعیل ناراحت بوده و آن را تحقیر قلمداد می کردم. بعدها آموختم که ترک صحنه های جنگ توسط بنیانگذار صفوی،  مهمترین عامل ظهور ایران نوین بوده است.صحنه سیاست و کشور داری برای زمامداران، نباید صحنه سلحشوری باشد. خرد و کلام برخاسته از عقلانیت، تعیین کننده منطق و ادبیات سیاست است.  ما چهار دهه است بر یک سیاق حرکت کرده ایم و جواب مطلوبیت نگرفته ایم. موقع تجدید نظر است. باید تغییر کنیم و اگر خود تغییر نکنیم تغییرمان خواهند داد آن وقت دیگر مایی در کار نخواهد بود. تحولات مرزهای شمالی  و جنوبی کشور را دریافته و پیام های ترورها و بن بست های ایجاد شده را درک کرده و بر مسیر عقل گام نهیم‌. بخاطر ایران و بزرگی آن، به حکمتی تن دهیم که  علت آن  مصلحت و دستاورد آن حفظ عزت ایران و ایرانی باشد.

>>> مشروح گفتگو را در این لینک بخوانید:
آرزوی مخالفین داخلی و خارجی برجام؛هدف اسرائیل از ترورفخری‌زاده چه‌بود؟

310 310

کد خبر 1461490

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 8 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 19
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 3
 • IR ۱۰:۴۴ - ۱۳۹۹/۰۹/۱۱
  13 64
  هر چقدر هم تغییر کنیم باز در تیررس قدرتها خواهیم بود! مگه در جنگهای جهانی که ایران اعلام بیطرفی کامل کرد ایران توسط قدرتهای مختلف اشغال و در واقع استعمار نشد؟! از روسیه تا آمریکا بخاطر پتانسیل قدرت ژئوپلیتیکی و جغرافیایی ایران به ما چشم طمع دارن و مضافا اینکه دشمنی اسراییل هم(جدای از مسائل منطقه ایی) با ما مبنای دینی هم دارد! بالاخره متاسفانه انگار ناگریزیم از جنگ در آینده.....
  • NL ۱۷:۳۲ - ۱۳۹۹/۰۹/۱۱
   42 3
   شما حتی تاریخ رو هم نخوندی عزیز جان ، ایران در جنگ جهانی طرف آلمان بود و به آلمان گرایش داشت که باعث شد اشغال بشه و رضاخان تبعید به جزیره موریس . ایران آنچنان هم بی طرف نبود ! 200 کشور دنیا با آمریکا رابطه دارن ، در تیر رس نیستن فقط ما در تیر رس هستیم .
 • حمید IR ۱۱:۵۷ - ۱۳۹۹/۰۹/۱۱
  11 69
  از حالا نتیجه جنگ را شکست دانسته ایی ولی بدان که آدم های مثل تو با این دیدگاه در مذاکره هم شکست میخورند
  • IR ۱۰:۰۹ - ۱۳۹۹/۰۹/۱۲
   1 0
   جنگ فاجعه است و عاقبتی جز بدبختی بیشتر مردم را نخواهد داشت
 • IR ۱۲:۰۴ - ۱۳۹۹/۰۹/۱۱
  20 34
  بروید دست هایتان را بالا ببرید و تسلیم شوید و قال قضیه را بکنید و تمام کنید .... چرا دست دست می کنید ؟؟ تیم بایدن در انتظار تسلیم شماست ...
 • فونیکس IR ۱۲:۰۹ - ۱۳۹۹/۰۹/۱۱
  15 42
  سرراست داره میگه تسلیم بشیم! .. چرا که این قبلا عامل ظهور ایران نوین بوده! 400 سال اخیر ایران اصلا کجای دنیا قرار داشته؟! اما مردن‌ِ به‌ علت به از ماندن به ذلت!
  • IR ۱۵:۳۱ - ۱۳۹۹/۰۹/۱۱
   14 30
   اگر تسلیم بشیم می میریم شک نکنیم آینده متعلق به بی باک هاست ولی اگر تسلیم نشیم زندگی و رفاه را عزتمندانه توسعه خواهیم داد دیگر اقتصادکلان کشورمان به گره های کور خیمه شب بازی برجام بسته نخواهد بود که با حرکت نخ هایش دلار بالا پایین بشه و همه چی رو بهم بریزه ...... این جماعت رو بدجوری ترسونده اند ودر میان شک و ترس دست و پا می زنند .......
  • دوستدار US ۱۸:۵۴ - ۱۳۹۹/۰۹/۱۱
   32 2
   دوست گرامی شما اگر دوست داری بمیری چرا از جون و زندگی دیگران مایه میزاری شرم آورست که از جان و زندگی کلی ایرانی دیگه که از حق زندگی و سرمایه های این سرزمین حق دارن مایه بگذاری.
  • فونیکس IR ۱۶:۳۴ - ۱۳۹۹/۰۹/۱۲
   0 0
   دوستدار گرامی .. خوش به حال شما که تو این وضع می‌تونی زندگی کنی معلومه جات خوشه! و بیشتر خوش به حالت که هنوز نفهمیدی چه خبره! البته اگر کاربر واقعی باشی...
 • بی نام IR ۱۲:۱۸ - ۱۳۹۹/۰۹/۱۱
  5 10
  بابا ایول
 • سیاوش IR ۱۲:۴۸ - ۱۳۹۹/۰۹/۱۱
  25 23
  احسنت ، تنها نظر کارشناسی معقول و شجاعانه که در سالهای اخیر بیان شده است ، اگر هر کارشناسی که دست به قلم است بترسد و واقعیت را آنچنان که هست بیان نکند، و برای خوشایندعده ای قلم بزند به والله سهیم در خونهای ریخته شده ایرانیان و نابودی کشور در آینده خواهد بود .
 • IR ۱۳:۱۹ - ۱۳۹۹/۰۹/۱۱
  11 77
  ما حاضر به جنگیم.
  • NL ۱۷:۳۷ - ۱۳۹۹/۰۹/۱۱
   39 4
   چرا تشریف نمیبری سوریه که نزدیکتره ؟ اصلا معنی و مفهوم جنگ رو میفهمید یا فقط صرف اینکه حرفی زده باشید یک چیزی میگید ؟ جنگ حلوا خیرات نمیکنن ، جنگ یعنی ویرانی ، کشتار مردم بی گناه ، یعنی از بین رفتن زیر ساخت ها ، یعنی بازگشت به 200 سال قبل ، یعنی از دست دادن کلی جوان ایرانی ! اه خسته شدیم از دست یک مشت افراطی که برای خود شیرینی از بعضی تندرو ها هم تندرو تر هستن.
  • IR ۱۹:۵۳ - ۱۳۹۹/۰۹/۱۱
   0 0
   جنگ نعمت است
 • IR ۱۴:۵۶ - ۱۳۹۹/۰۹/۱۱
  10 14
  حرف حساب
 • IR ۱۶:۰۰ - ۱۳۹۹/۰۹/۱۱
  9 33
  ببینید، اوضاع خیلی بد شده؛ اما واقعاً یک کشور در خاورمیانه می‌تواند قدرت دفاعی و تسلیحاتی نداشته باشد؟ اصلاً خلاف بقاست و نمی‌شود. آمریکا، خلع سلاح ما را می‌خواهد. می‌شود تمام اعتقادات و ارزش‌ها را کنار گذاشت و نسخه حقوق بشر آنها را پذیرفت؟ هر روز فرقه‌ای می‌سازند و باید برای رعایت حقوق اعضای آن فرقه ساختگی، باج بدهیم. مذاکره این است. جنگ هم که مشخصاً مخرب است. باید قوی شویم و هزینه اقدام علیه ایران را بالا ببریم. باید در داخل منسجم و متحد باشیم. آمریکا همه‌چیز را برای خود و نوکری را برای ایران می‌خواهد، بعد هم تجزیه ایران را. به خدا یک نفر آدم عادی هستم و نه کاسب تحریم و نه اصول‌گرا و نه اصلاح‌طلب و نه دلواپس و دشمن دولت فعلی کشورم. نگرانم. می‌گویم نمی‌شود در این گوشه از دنیا سلاح نداشت. قورتمان می‌دهند. لیبی و عراق پیش چشم ماست.
 • محمد IR ۲۰:۵۵ - ۱۳۹۹/۰۹/۱۱
  0 0
  افرین خوشم اومد تحلیل جالبی بود راس میگه تغییر نکنیم اخرش جنگ میشه اونم جنگی که اونا ما رو به سمتش سوق میدن حالا هر چی هم ما طالب جنگ نباشیم
 • IR ۲۲:۵۳ - ۱۳۹۹/۰۹/۱۱
  0 0
  چهل سال و اندی چپاول و غارت وچاپیدن ، و چپاندن مردم . را خاک و خاشاک دانستن،عاقبت خوبی ندارد،اگر اول انقلاب جنگ شد همه رفتن علت این بود کهانقلاب مردمی بود ولی الان حکومت مال خواص و مردم گرسنه ورها به حال روزگار وعده خدا محقق میشه ظلم پایدار نیست
 • ایرانی IR ۱۰:۱۱ - ۱۳۹۹/۰۹/۱۲
  0 1
  هیچ کسی جنگ دوست نداره ولی اینا می گن تسلیم شوید سلاحتون و تحویل بدهید بعد ما رو می کشند امتحان کردیم دیگه حد اقل جنگ تلاشی برای زندگی کردن ه