رتبه نخست فارس در حمل فرآورده‌های نفتی؛ روغن موتور با نرخ دولتی بین ناوگان حمل و نقل جاده‌ای شیراز توزیع می‌شود

مدیرکل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای استان فارس گفت: فارس با بیش از ۳۶ هزار دستگاه انواع وسائط نقلیه سنگین باری و حمل فرآوردهای نفتی فعال (۱۰.۶ درصد) رتبه نخست کشور را در این زمینه دارا است.

به گزارش خبرآنلاین از فارس : هر چند که حمل و نقل به عنوان تنها عامل توسعه به حساب نمی‌آید و علل و عوامل بسیار دیگری هم وجود دارد که سبب رشد و توسعه اقتصادی می‌شود؛ اما نباید از خاطر دور داشت که یکی از عناصر کلیدی در توسعه اقتصادی، حمل و نقل است.

آثار اقتصادی حمل و نقل را می‌توان در رابطه با همه فعالیت‌های اقتصادی مثل صنایع کشاورزی، خدمات، توریسم و غیره برشمرد. اگر نگاهی به کشورهای پیشرفته جهان بیندازیم مشاهده خواهیم کرد که آنها به موازات سرمایه‌گذاری در بخش‌های مختلف اقتصادی در امر حمل و نقل نیز سرمایه‌گذاری کرده‌اند و این بخش را هم‌زمان تقویت کرده‌اند تا ارتباطات بین بخش‌های فعال مختلف که در جامعه فعالیت می‌کنند را به نحو احسن برقرار کنند.

اهمیت و نقش حمل و نقل برای توسعه اقتصادی و اجتماعی به حدی است که سازمان ملل متحد نیز به منظور بهبود توسعه اقتصادی- اجتماعی کشورهای عقب مانده و یا در حال توسعه، بهبود همه جانبه حمل و نقل و ارتباطات را مطرح می‌کند و با اعلام دهه‌های حمل و نقل، طرح‌ها و پروژه هایی را به منظور توسعه و بهبود سیستم حمل و نقل مطرح می‌کند.

رتبه نخست فارس در حمل فرآورده‌های نفتی

علیرضا سیاهپور، مدیرکل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای استان فارس با اشاره به اهمیت، قابلیت و توانمندی‌های بخش حمل ونقل جاده‌ای کالای فارس با استفاده از امکانات موجود و افزایش قابل توجه صدور بارنامه‌ها علی رغم محدودیت‌های اقتصادی ناشی از فشار تحریم‌ها و تبعات ناشی از گسترش بیماری کووید ۱۹ (کرونا) گفت: فارس با بیش از ۳۶ هزار دستگاه انواع وسائط نقلیه سنگین باری و حمل فرآوردهای نفتی فعال (۶/۱۰درصد) رتبه نخست کشور را در این زمینه دارا است ضمن آنکه از حیث فعالیت مستقیم بیش از ۵۵ هزار راننده حرفه‌ای حمل و نقل جاده‌ای کالا (دارای کارت هوشمند) نیز در جایگاه اول کشور قرار دارد.

وی افزود: با هدف افزایش سطح بهره‌وری در بخش حمل و نقل جاده‌ای کالای استان، شناسایی مشکلات، معضلات و موانع موجود در ارتقاء سطح  فعالیت‌ها و خدمات مرتبط از جمله مباحث مربوط به «طرح پیمایش ناوگان بر اساس تن کیلومتر» و نیز تلاش در جهت تحقق نیازهای فعالان بخش به ویژه رانندگان، برگزاری جلسات با تشکل‌های فعال صنفی کارفرمایی و رانندگان حمل و نقل جاده‌ای کالا و فرآورده‌های نفتی استان در دستور کار ابن اداره کل قرار دارد.

سیاهپور تصریح کرد: ناوگان فعال استان فارس در تحقق شعار ارزنده سال که از سوی مقام معظم رهبری با عنوان «جهش تولید» نام گذاری شده از آمادگی کامل در جابه‌جایی به موقع کالاها از مبادی به مقاصد مختلف در سطح کشور برخوردار است.

وی از جابه‌جایی بیش از ۲۱ میلیون و ۵۷۳ تن کالا توسط ناوگان حمل و نقل فارس در ۸ ماه گذشته خبر داد و افزود: این میزان حمل کالا طی یک میلیون و ۵۷۴ هزار سفر تحت صحابت بارنامه توسط ناوگان فعال کالای حمل و نقل جاده‌ای فارس به مقاصد مختلف درون و برون استانی جابه‌جا شده است.

هرمزگان اولین مقصد ناوگان حمل و نقل کالای فارس

سیاهپور عنوان کرد: عمده کالاهای حمل شده استان فارس به مقاصد مختلف برون استانی به ترتیب به مقصد استان‌های هرمزگان، یزد، تهران، اصفهان و بوشهر صورت پذیرفته و بیشترین کالاها و تولیدات حمل شده نیز شامل انواع سیمان، اوره، خاک نسوز، گندم و گازوئیل بوده که با برنامه‌ریزی‌های مناسب و نقش فعالانه ۲۶۸ شرکت حمل و نقل کالای استان انجام گرفته است.

وی گفت: بیشترین تناژ کالای حمل شده به ترتیب از شهرستان‌های شیراز، مرودشت، آباده، نی‌ریز، فیروزآباد و کوار و کمترین حجم جابه‌جای از مبدا شهرستان‌های خنج، مهر و رستم بوده است.

توزیع روغن موتور با قیمت مصوب بین ناوگان حمل و نقل کالای شیراز

علی یزدانی، معاون حمل و نقل اداره کل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای فارس با بیان اینکه روغن‌های ۷، ۹ و۱۷ هزار با قیمت‌های مصوب که بر روی گالن‌ها حک شده است با صدور حواله به متقاضیان تحویل داده می‌شود، گفت: با توجه به هماهنگی‌های انجام شده از سوی سازمان راهداری و حمل و نقل جاده‌ای کشور و وزارت صمت، روغن موتور به قیمت مصوب دولتی تهیه و به استان فارس ارسال شده است.

وی افزود: با دستور مدیرکل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای استان، مکانی مناسب در پایانه اکبر آباد شیراز در اختیار یکی از عوامل توزیع معتبر قرار گرفت و روزانه ۳۰ تا ۴۰ حواله روغن موتور با قیمت مصوب بین رانندگان بخش حمل و نقل کالای شهرستان شیراز توزیع می‌شود.

یزدانی با بیان اینکه معاونت حمل و نقل اداره کل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای فارس نظارت ویژه روزانه بر امر توزیع را به عهده دارد، خاطرنشان کرد: در تلاش هستیم تا از این ظرفیت ایجاد شده برای ناوگان مسافربری استان نیز استفاده کنیم.

وی با بیان اینکه این طرح هم اکنون مشمول مرکز استان بوده و در آینده نزدیک در سایر شهرستان‌ها نیز روغن موتور مصوب دولتی توزیع خواهد شد، گفت: رانندگان می‌توانند تخلفاتی از قبیل گران فروشی و احتکار روغن موتور را در هر نقطه از استان که مشاهده می‌کنند از طریق تلفن ۱۴۱ این اداره کل و یا سامانه‌های ارتباطی اداره کل صنعت، معدن و تجارت استان گزارش کنند.

46

کد خبر 1461623

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 7 =