۰ نفر
۱۲ آذر ۱۳۹۹ - ۰۷:۴۸
ما با این ترورها، مصمم‌تر می‌شویم

آیا ترور دکتر فخری زاده تاثیری بر روند علمی کشور دارد؟ یا به طور کلی ترور این شخصیت های بزرگ...

در شرایطی که دولت و مردم ایران هنوز داغدار فرزند رشید خود، حاج قاسم سلیمانی هستند که در اقدامی کاملا مخالف حقوق بین الملل توسط دولت آمریکا ترور شد، در روزهای گذشته تروریسم سازمان یافته دولتی بار دیگر چهره خشن خود را به ملت ایران نشان داده و با ترور یک دانشمند هسته ای توسط رژیم صهیونیستی، ضربه ای مهلک به اعتبار حقوق بین الملل و کشورهای حامی حقوق بشر زده است. بنابراین در گام نخست باید گفت صرف این اقدام نوعی تجاوز به حاکمیت ملی و امنیت سرزمینی جمهوری اسلامی ایران بوده و این خطایی است که نمی توان به راحتی از کنار آن گذشت.

اما در وهله دوم باید گفت روحیه ایستادگی و مقاومت شیعه و عرق ملی ایرانیان در ادوار مختلف تاریخی ثابت کرده است که حرکتهای حذفی و نابخردانه اینچنینی نه تنها لطمه ای به عزم راسخ ملت ایران برای پیشرفت در ابعاد مختلف، از جمله زمینه های علمی نمی زند، بلکه حس مقاومت و اراده اصلاح و پیشرفت را در آنها دوچندان می کند.

هدف دشمنان از این ترورها
در رابطه با اهداف پشت چنین اقداماتی نیز باید گفت، رژیم صهیونیستی  اهداف و منافع متعددی از ترور دانشمندان هسته ای ایران دنبال می کند. هدف گرفتن مغزهای متفکر برنامه هسته ای ایران که مهمترین عامل پیشرفت کشور در این زمینه هستند، ایجاد فضای رعب و وحشت در بین محققان و پژوهشگران ایرانی و تنگ کردن عرصه بر آنها، به رخ کشیدن توان اطلاعاتی و عملیاتی خود و فرار از موج اعتراضات داخلی با بزرگنمایی خطر یک قدرت خارجی،  از جمله این اهداف هستند. با این وجود در مقطع فعلی که دونالد ترامپ حامی اسرائیل انتخابات را به رقیبش واگذار کرده و در کمتر از دوماه آینده کاخ سفید را ترک می کند، شاید مهمترین هدف اسرائیل، تحریک ایران و آماده سازی فضا برای یک حمله هوایی گسترده به تأسیسات هسته ای کشورمان باشد.

 واکنش ایران نسبت به این ترور
به نظر می رسد در شرایط کنونی تصمیم گیری برای ایران تا حدودی دشوار است؛ از یکسو صبر استراتژیک ایران در سالهای اخیر، هر چند سایه جنگ را از کشور دور ساخته، اما متأسفانه رقبا و دشمنان منطقه ای و بین المللی ایران را یاغی‌تر کرده و اطمینان آنها از عدم واکنش ایران سبب شده است تا آنها جسورانه امنیت و منافع ملی ایران را تضییع کنند. از سوی دیگر هر گونه اقدام شتاب زده و یا واکنش بیش از حد و نامتناسب نیز می تواند خطر جنگ و حمله به تأسیسات هسته ای و زیربنایی کشور را به دنبال داشته باشد.

در چنین شرایطی جمهوری اسلامی ایران باید تلاش کند در گام نخست شکایت خود را از طریق سازمان ملل و شورای امنیت پیش ببرد، کاری که نماینده دائم ایران در سازمان ملل با ارسال نامه به شورای امنیت کلید آن را زده است. اما در صورت عدم واکنش متناسب این سازمان و جامعه بین المللی، ایران بر طبق حقوق بین الملل حق اقدام متقابل را دارد و می تواند با رعایت تناسب به حمله اسرائیل پاسخ دهد. 

* استاد دانشگاه

کد خبر 1461907

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 0 =