نامه مهم دولت به آیت‌الله جنتی درباره مصوبه جنجالی مجلس

ایرنا نوشت: اسحاق جهانگیری معاون اول رییس جمهوری از نامه دولت به شورای نگهبان درباره مصوبه روز گذشته مجلس شورای اسلامی خبر داد.

«اسحاق جهانگیری» امروز چهارشنبه و در حاشیه جلسه هیات دولت اظهار داشت: بحث مهمی که امروز در دولت انجام گرفت و من هم نامه آن را برای آیت‌الله جنتی تهیه کردم که نظرات دولت را بفرستم درباره مصوبه‌ای بود که مجلس بعد از ظهر روز گذشته انجام داد.

جهانگیری با بیان اینکه بحث هسته‌ای بیش از دو دهه است که در دستور کار جمهوری اسلامی قرار دارد و مسائل پیرامونی بسیار زیادی داشته است، اظهار داشت: تدبیری که رهبر انقلاب براساس قانون اساسی کردند مدیریت مسئله هسته‌ای به شورای عالی امنیت ملی واگذار شده و از اصلی‌ترین مسائل امنیت ملی کشور است.

وی افزود: در دنیا براساس برداشت اشتباه، مسئله هسته‌ای کشور را به یک مسئله مهم تبدیل کردند کشورهای متعدد، شورای امنیت، آژانس بین‌المللی انرژی اتمی و سازمان‌های مختلفی در دنیا مدعی شدند و لازم بود که در ایران از یک جا مدیریت شود که این مساله بتواند به خوبی پیش برود.

 معاون اول رییس جمهوری اضافه کرد: حتی ما هم به عنوان دولت در حد گزارش‌هایی که اعضای دولت که در شورای امنیت عضو هستند و به دولت گزارش ارائه می‌کردند در حد گزارش‌گیری در جریان قرار می‌گرفتند وگرنه دولت هم در تصمیم‌گیری هیچ دخالتی نمی‌کرد که بتواند مدیریت واحد باشد. همه مصوبات شورای عالی امنیت ملی هم بعد از اینکه به تایید رهبر انقلاب می‌رسد لازم‌الاجرا می‌شود لذا  این مسئله یک موضوع مهم و حیاتی است. 

جهانگیری یادآور شد: اینکه مجلس به این موضوع ورود کرده به نظر ما به مصلحت نیست خصوصاً اینکه بعد از سال ۱۳۹۷ که آمریکایی‌ها از برجام خارج شدند و فشارهای اقتصادی سنگینی بر کشور وارد کردند و به تعبیر خودشان فشار حداکثری را در پیش گرفتنند، جمهوری اسلامی با راهبردی که رهبر انقلاب ترسیم کردند مقاومت هوشمند در مقابل راهبرد فشار حداکثری شکل گرفت.

وی همچنین درباره ارائه لایحه بودجه کل کشور به مجلس گفت: آقای رییس جمهوری کامل درباره بودجه ۱۴۰۰ توضیح داد این آخرین بودجه دولت است. ما پیش‌بینی مهمی که در بودجه کردیم درباره منابع درآمدی است و فرض بر این است که در سال آینده بتوانیم روزانه ۲ میلیون و ۳۰۰ هزار بشکه به کشورهایی که متقاضی هستند نفت صادر کنیم یا در داخل به صورت پیش‌فروش یا به صورت نقد و ریالی به مردم بفروشیم و آنها بتوانند کار صادرات انجام دهند که این یکی از بخش‌های آن است.

معاون اول رییس جمهوری افزود: از سازمان برنامه و بودجه خواسته شده که به نوعی منابع نفت در بودجه استفاده شود که تکیه بودجه نسبت به سال ۱۳۹۹ در بخش بودجه جاری و نفت افزایش پیدا نکند و عمدتاً منابع در بخش‌های توسعه‌ای و حمایتی مصرف شود و سازمان برنامه و بودجه باید این کار را انجام دهد

وی یادآورشد: بحث تولید، اشتغال و تامین نیازهای اساسی مردم، حمایت از معیشت مردم جزوه مهمترین مسائلی است که در سال جاری با آن روبرو هستیم و به نظر می‌آید در سال آینده هم باید به این بخش‌ها توجه ویژه‌ای کنیم که هم بتوانیم از اشتغال کشور محافظت کنیم.

جهانگیری با بیان اینکه در سال جاری به خاطر کرونا اشتغال آسیب جدی دید، گفت: خیلی از کشورها تعداد بیکارانشان در اثر کرونا چند میلیون نفر شد ما هم در فصل تابستان یک ریزش شغلی حدود یک میلیون و ۲۰۰ هزار نفری داشتیم که فکر می‌کنم با حمایت‌هایی که در بخش صنعت و تولید انجام گرفته جبران شده است.

 معاون اول رییس جمهوری یادآورشد: در بخش صنعت و تولید ریزش خیلی کم بود. ریزش شغل عمدتاً در بخش خدمات و در بخش گردشگری  بوده و کسب و کارهای خدماتی بوده و امیدوار هستیم  این ریزش جبران شود.

216216

کد خبر 1462011

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 6 =