کشورهای نفتی، بودجه خود را با نفت چند دلاری بستند؟

بازار نفت از اواخر سال گذشته تاکنون پرنوسان ترین روزهای خودش را تجربه کرده است و این نوسانات قیمت نفت بیش از همه برای کشورهای نفتی بحران آفرین بوده است؛ کشورهایی که بودجه خود را به پشتوانه فروش نفت می بندند.

نگارعلی_ از مورد حمله قرار گرفتن آرامکو در سپتامبر سال گذشته و صعود ۱۵ درصدی قیمت هر بشکه نفت گرفته تا منفی شدن قیمت نفت در اپریل سال ۲۰۲۰ با کاهش چشمگیر تقاضا و انباشت بشکه ها در انبارهای ذخیره نفت بازار نفت پرنوسان ترین روزهای خودش را طی این ماه ها تجربه کرده است.

جزئیات بیشتر در: انفجار آرامکو چه بر سر قیمت نفت آورد؟

جزئیات بیشتر در: اتفاق عجیب در بازار نفت/قیمت نفت منفی شد

طبق برآوردهای این صندوق ایران برای متعادل کردن بودجه خود در سال ۲۰۲۱ به نفت ۳۲۱ دلاری نیاز دارد و پس از آن امارات متحده عربی به نفت ۶۶ دلاری، کویت به نفت ۶۰ دلاری و عراق به نفت ۵۵ دلاری در سال آینده نیاز دارند.

عربستان سعودی با میانگین تولید ۱۲ میلیون بشکه نفت در روز پس از آمریکا دومین تولید کننده بزرگ نفت در دنیا است؛ این کشور در حالی بودجه ۲۰۲۰ خود را بر روی نفت ۶۳ دلاری بسته است که میانگین قیمت هر بشکه نفت در سال جاری زیر ۴۰ دلار تخمین زده شده است. این کاهش قیمت نفت در حالی اتفاق می افتاد که این کشور به همراه سایر اعضاء اوپک برای کنترل بازار نفت و جلوگیری از سقوط بیشتر قیمت ها تولید نفت را نیز کاهش داده اند به طوری که از اوایل سال جاری براساس توافق اعضاء اوپک تولید نفت عربستان به ۸ میلیون و ۵۰۰ هزار بشکه در روز رسید اما طبق گفته تحلیلگران این حجم از کاهش تولید برای احیا بازار نفت کافی نیست و به تازگی عربستان و روسیه برای کاهش بیشتر تولید نفت و رساندن آن به ۷.۷ میلیون بشکه در روز در سه ماه اول سال ۲۰۲۱ توافق کردند.

وزارت دارایی عربستان سعودی بر اساس داده های گلدمن ساکس پیش بینی کرده است که قیمت نفت برای سه سال آینده حدود ۵۰ دلار در هر بشکه باشد و این کشور بودجه سال آینده را بر روی نفت ۵۰ تا ۵۵ دلاری بسته است. براساس گفته مقامات سعودی کسری تجاری این کشور از ۱۲.۱ درصد در سال جاری تا ۵.۱ درصد در سال آینده کاهش پیدا خواهد کرد؛ براساس برآوردهای صندوق بین المللی پول عربستان سعودی برای متعادل کردن بودجه خود در سال ۲۰۲۱ به نفت ۶۶ دلاری نیاز دارد.

امارات متحده عربی پس از عربستان سعودی سومین تولیدکننده بزرگ نفت دنیا است که با پاندمی کرونا و کاهش فروش نفت دولت این کشور مجبور به کاهش ۵.۱ درصدی هزینه های خود برای سال ۲۰۲۱ شده است؛ طبق برآوردهای انجام شده بودجه امارات متحده عربی برای سال آینده ۱۵.۸ میلیارد دلار کاهش پیدا کرده است و در حالی که صندوق بین المللی پول پیش بینی کرده است که تا پایان امسال اقتصاد امارات متحده عربی ۶.۶ درصد کوچک می شود در سال آینده پیش بینی می شود که اقتصاد این کشور بهبود ۱.۳درصدی را تجربه کند.

صندوق بین المللی پول در سال گذشته نیاز امارات متحده عربی برای تامین بودجه خود در سال ۲۰۲۰ را به نفت ۷۵ دلاری در هر بشکه تخمین زده بود و امسال این صندوق پیش بینی کرده است که امارات متحده برای تامین بودجه خود به نفت بشکه ۶۶ دلاری نیاز خواهد داشت.

پس از امارات متحده کویت یکی از کشورهایی است که امسال با بیشترین کسری بودجه مواجه شده است به طوری که طبق پیش بینی های مقامات این کشور کویت در سال جاری ۳۰.۳۳ میلیارد دلار کسری بودجه خواهد داشت که کسری بودجه آن نسبت به سال گذشته ۱۹ درصد افزایش یافته است؛ بودجه سال آینده این کشور در حالی بر روی نفت ۵۵ دلاری بسته شده است که سال گذشته قیمت هر بشکه نفت در بودجه این کشور در محدوده ۶۰ تا ۶۵ دلاری تخمین زده شده بود.

عراق یکی دیگر از بزرگترین تولیدکنندگان نفت در دنیا است که در حال حاضر تولید نفت آن به ۵ میلیون بشکه در روز کاهش پیدا کرده است. مقامات این کشور پیش بینی کرده اند که قیمت نفت در سه ماه دوم سال ۲۰۲۱ احیا شود و ظرف شش سال ظرفیت تولید نفت این کشور به ۷ میلیون بشکه در روز برسد گفتنی است که عراق بودجه سال ۲۰۲۱ خود را بر روی نفت ۴۵ دلاری بسته است.

۲۲۳۲۲۷

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 1462298

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 1 =