بهره برداری از اسکله نفتی حرا و پالایشگاه نفت سنگین قشم تا پایان سال

استاندار هرمزگان گفت: بر اساس پیش بینی انجام شده، اسکله نفتی حرا و فاز نخست پالایشگاه نفت سنگین قشم تا پایان سال جاری به بهره برداری می‌رسد.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین؛ به نقل از روابط عمومی استانداری هرمزگان، فریدون همتی در نشست بررسی مشکلات سه طرح نفت و انرژی شرکت بهین‌پالایش، اسکله نفتی حرا و پالایشگاه نفت سنگین قشم اظهارداشت: نخست شرکت بهین پالایش نفت قشم با ظرفیت تولید ۳۵هزار بشکه نفت سنگین تا پایان سال جاری به بهره برداری می‌رسد.
وی با اشاره به نشست‌های انجام شده با وزارت نفت به‌منظور تامین خوراک این پالایشگاه بیان داشت: برای راه اندازی فاز ۲ این پالایشگاه، رایزنی لازم برای تأمین فاینانس از طریق بانک صادرات انجام شده است.
استاندارهرمزگان گفت: برق مورد نیاز پالایشگاه نیز از طریق مرحله نخست نیروگاه قشم مولد به ظرفیت ۷۰مگاوات تامین می‌شود که همزمان با بهره‌برداری از پالایشگاه نفت سنگین به بهره‌برداری می‌رسد.
به گفته همتی، تولید روزانه ۱۶هزار متر مکعب آب است که بیش از ۱۴هزار مترمکعب آب‌شرب تولیدی آب شیرین‌کن‌های پالایشگاه، به شبکه آب شرب جزیره تزریق می‌شود.
نماینده عالی دولت در هرمزگان عنوان کرد: توسعه ظرفیت نیروگاهی در مرحله دوم این طرح با هدف تولید ۳۲۰مگاوات برق با همکاری توانیر و برق منطقه ای در حال اجرا است.
وی ادامه داد: زیرساخت‌های پست ۲۳۰کیلوولت با تامین خط لوله ۱۶اینچ گاز این نیروگاه نیز آماده شده و تا هفته دولت سال آینده به بهره‌برداری می‌رسد.
استاندارهرمزگان اضافه کرد: اسکله نفتی حرا نیز با سرمایه گذاری ۵۳میلیون یورو و  با ۱۴.۵میلیون تن ظرفیت تخلیه و بارگیری فرآورده‌های نفتی درحال انجام است و تا پایان سال جاری به مرحله بهره‌برداری می‌رسد.
همتی ابراز داشت: مذاکرات لازم برای دریافت مجوز مرز رسمی صادرات فرآورده‌های نفتی تولیدی پالایشگاه نفت سنگین قشم نیز انجام شده و به دنبال این هستیم که قبل از اتمام مرحله نخست پالایشگاه، مجوز لازم را برای تسهیل روند صادرات فرآورده‌های نفتی فراهم کنیم.
وی خاطرنشان کرد: در نشست با مدیران سه طرح بهین پالایش، اسکله نفتی حرا و قشم مولد، مشکلات این طرح‌ها مورد بررسی قرار گرفت و مقرر شد که هر یک از این شرکت ها نسبت به تامین و تربیت نیروهای متخصص بومی اقدام کنند.

48

کد خبر 1462381

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 11 =