زمان و مکان واکنش ایران به ترور شهید فخری زاده مشخص شد؟

میزان نوشت:متعاقب ترور شهید «محسن فخری‌زاده» توسط ایادی استکبار، واکنش های بسیاری در سطح داخلی و بین‌المللی در محکومیت این اقدام صورت گرفت و آنچه که امروز به مطالبه مردمی تبدیل شده، مجازات آمران و عاملان این جنایت کوردلانه است.

عصر روز جمعه هفتم آذر ماه بعد از ساعت‌ها گمانه زنی و اخبار ضد و نقیض درباره ترور یکی از دانشمندان هسته‌ای و دفاعی کشورمان توسط یک تیم تروریستی مسلح در شهر آبسرد شهرستان دماوند، وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح با صدور اطلاعیه‌ای ترور و شهادت «محسن فخری‌زاده» معاون وزیر و رئیس سازمان پژوهش و نوآوری‌های دفاعی (سپند) در یک عملیات تروریستی را تائید کرد.

در خصوص ویژگی‌های شخصیتی و کاری شهید فخری‌زاده، «علی شمخانی» دبیر شورای‌عالی امنیت ملی کشورمان اظهارداشت: شهید فخری زاده به معنای واقعی کلمه، فردی مبتکر، صاحب سبک و خلاق در حوزه فناوری بود و همیشه گمنام بود، ولی در نوک پیکان به ملت ایران خدمت می‌کرد.

فخری‌زاده بیست سال در لیست ترور دستگاه اطلاعاتی دشمنان کشورمان قرار داشت و آن‌ها چندین مرتبه در راستای ترور وی تلاش کردند که همگی با شکست مواجه شد.
 
دانشمند ممتاز هسته‌ای و دفاعی

«رهبر معطم انقلاب» در پیامی شهید فخری‌زاده را اینگونه خطاب کردند: «دانشمند برجسته و ممتاز هسته‌ئی و دفاعی کشور جناب آقای محسن فخری‌زاده به دست مزدوران جنایتکار و شقاوت‌پیشه به شهادت رسید. این عنصر علمی کم‌نظیر جان عزیز و گرانبها را به خاطر تلاش‌های علمی بزرگ و ماندگار خود، در راه خدا مبذول داشت و مقام والای شهادت، پاداش الهی اوست.»

دستگاه‌های اطلاعاتی و امنیتی کشور، بلافاصله پس از حادث شدن این ترور با کلیه توان و ظرفیت خود نسبت به شناسایی عاملان حادثه و البته کشف سرنخ‌هایی برای دستگیری آن‌ها اقدامات خود را آغاز کردند.

آنطور که  کارشناسان می‌گویند ترور انجام شده  توسط ایادی و مزدوران سرویس اطلاعاتی رژیم صهیونیستی انجام شده که البته این اقدام می‌تواند با کمک دیگر سرویس‌های اطلاعاتی همسو با تلاویو صورت گرفته باشد.

دشمنی تمام قد رژیم صهیونیستی با نظام جمهوری اسلامی ایران بر کسی پوشیده نیست و آن‌ها می‌دانند که تنها قدرتی که در منطقه توان نابودی آن رژیم جعلی را دارد ایران است.

وجه اشتراک بسیاری از پیام‌های صادر شده از سوی مقامات لشکری و کشوری ایران متعاقب ترور شهید دانشمند محسن فخری زاده، تاکید بر مجازات آمران و عاملان این حادثه تروریستی بود.

در همین ارتباط سردار «امیرعلی حاجی‌زاده» فرمانده نیروی هوافضای سپاه پاسداران، اظهار داشت: «دشمنان ما از ترس مرگ دست به خودکشی زدند و بدانند که قطعا تقاص خواهند داد.»

حق قانونی ایران در اقدام متقابل

بر اساس قواعد و حقوق بین‌المللی جمهوری اسلامی ایران این حق قانونی را دارد که اقدامی متقابل انجام داده و آن طور که از سوی مقامات مختلف مطرح شده این اقدام از در زمان مناسب و به شکل متناسب و مقتضی صورت خواهد گرفت.

در تایید این موضوع، «مسعود اخوان‌فرد» معاون پیشین سازمان انرژی اتمی در گفت‌وگو با میزان اظهارداشت: «بر اساس تمامی کنوانسیون‌های بین‌المللی که در این خصوص قواعدی را مطرح کرده‌اند، این حق برای جمهوری اسلامی ایران محفوظ است که اقدام متقابل انجام دهد.»

بنابراین با توجه به اینکه اقدام متقابل حق قانونی و مشروع ایران در نسبت به حادثه تروریستی اخیر محسوب می‌شود و از طرف واکنش قاطع جدی و متناسب با این ضایعه جبران ناپذیر به عنوان یک مطالبه عمومی از سوی آحاد ملت مطرح می‌شود شده، این انتظار می‌رود که به زودی شاهده اقدامی متناسب در واکنش به این حادثه تروریستی باشیم.

سرلشکر «محمد باقری» رئیس ستاد کل نیروهای مسلح نیز در همین این خصوص، گفت: «گروه‌های تروریستی و آمران و عاملان ترور محسن فخری‌زاده بدانند که انتقام سختی در انتظار آن‌ها خواهد بود.»
 

واکنش متقابل ایران چگونه خواهد بود؟

در خصوص واکنش ایران به این اقدام تروریستی اخیر تحلیل‌های متفاوتی در داخل و خارج از کشور وجود دارد. عده‌ای معتقدند که ایران اقدامی متقابل و آشکار انجام خواهد داد و این مهم را به استدلال این موضوع مطرح می‌کنند که مسئولان کشور از سوی افکار عمومی تحت فشار هستند و باید در زمانی کوتاه اقدامی در قالب واکنش ایران از خود نشان دهند.

اما عده دیگری معتقدند که مسئولان تصمیم‌گیر ایران، علی‌رغم خواست دشمنان که به دنبال تحریک آن هستند تا واکنشی هیجانی انجام داده تا با استفاده از ابزار رسانه و تبلیغات، فضا را سمپاشی و جای جلاد و شهید را عوض کنند، با حوصله و هوشمندی همیشگی خود واکنشی را به صورت مقتضی و در زمان لازم انجام خواهند داد به نحوی که بهانه‌ای به طرف مقابل نداده باشند.

در پایان باید گفت، اینکه ایران واکنشی به حادثه ترور اخیر خواهد داشت قطعی است، اما زمان، مکان، نوع و سطح اقدام هنوز مشخص نیست و همین می‌تواند موجبات نگرانی طرف مقابل را فراهم آورد. در همین ارتباط امیر سرتیپ «امیر حاتمی» وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح گفت: «هیچ جنایت، ترور و کار احمقانه‌ای بی‌پاسخ نخواهد ماند. جنایتکاران را تا انتها تعقیب می‌کنیم و امر فرماندهی کل قوا را اجرا خواهیم کرد.»

2727

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 1463126

برچسب‌ها