مسی و رونالدو هم خلاف کنند زیاد صلیبی پاره می‌کنند!

ولی‌الله صالح‌نیا از این می‌گوید که عدم استراحت،شب زنده‌داری و تغییر سبک زندگی از دلایل اصلی مصدومیت‌ این روزهای بازیکنان فوتبال است.

مرتضی رضایی:فوتبالی ها همیشه یک ضرب المثل ویژه دارند؛اینکه یک بدنساز خوب از نان شب هم واجب تر است.ضعف بدنی بازیکنان،کم آوردن بدن آنها از دقیقه 60 بازی به بعد و از همه مهمتر مصدومیت های پی در پی را خیلی ها به دلیل نداشتن یک بدنساز خوب می دانند.این نظر ولی الله صالح نیا،مربی سابق تیم ملی و استقلال هم هست.مردی که سالیان سال در تیم های مختلفی فعالیت کرده،کوله بارش  پر از تجربه است و به قول خودش:«اگر ورزش به من کم لطفی کند؛ درحقیقت به خودش کم لطفی کرده است.»
مصدومیت های پی در پی بازیکنان استقلال بهانه ای شد برای گپ زدن با این مربی کارکشته.کسی که فوت کوزه گری را تا آخر یاد شاگردانش داده اما...زمانه بی معرفت تر از آن است که این روزها کسی سراغ استادش را بگیرد.  

آقای صالح نیا چه خبر؟خیلی وقت است که خبری از شما نیست.
از قدیم گفته اند آب که سربالا برود قورباغه ابوعطا می خواند.این روزها فقط من در حاشیه نیستم.بشمارید دانه به دانه آدم ها را.چند نفر بیرون هستند؟مگر ما سرمایه های این مملکت نیستیم؟مگر روی ما سرمایه گذاری نکرده اند؟این تجربیاتی که کسب کرده ایم را کجا باید خرج کنیم؟ماها مدیون این آب و خاک هستیم.متاسفانه آن دست های پشت پرده ای که همیشه می گویند! وجود دارد.کسی هیچ خبری به ما نمی دهد و کسی اصلا نمی پرسد حالت چطور است.غیر از شما دوستان خبرنگار کسی نیست،انگار نه انگار. 

شاید خیلی از اتفاق هایی که این روزها می افتد به دلیل شرایط سخت باشد.کرونا،قرنطینه و خیلی دیگر از مسائل هم دست در دست هم داده است تا شرایط از حالت طبیعی خودش خارج شود.
قبلا که کرونا نبود.البته مشکلی نیست.هر انسانی یک آرزو شخصی و یک آرزو جمعی دارد. در وهله اول آرزو دارم که همه ایرانی ها به اهدافشان در سراسر مراحل زندگی دست پیدا کنند. خوشحالی مردم باعث خوشحالی من است. چه در دوره قهرمانی و چه در دوره مربیگری در تیمهای مردمی کار کردم.دوم هم این که سایه سنگین این ویروس منحوس از سر جهان برداشته شود.در خدمت شما هستم.  

این روزها به نظر جای خیلی از نفرات در تیم های بزرگ احساس می شود.شما سال ها تخصص در تیم های مطرح کشور داشته اید و به خصوص استقلال.مشکلی که این روزها استقلال دارد هم مصدومیت است.می خواستیم در این باره حرف بزنید.از اینکه این همه مصدومیت چرا و چگونه اتفاق می افتد؟
من اگر بخواهم ریشه ای بحث کنم باید یک کتاب درباره اش بنویسم.اما داستانی که وجود دارد مسئله سازندگی است.چند درصد تیم های ما سازنده هستند؟منظورم هم از لحاظ روحی و هم از لحاظ جسمی است.البته این روزها کرونا ضربات سنگینی زده است و این را قبول دارم.بحث دیگری که باید به آن اشاره کنم زمین تمرین است.هفته ای نیست که استقلالی ها از شرایط زمین تمرین گلایه نکنند.اینجا می آییم و از چمن مصنوعی استفاده می کنیم.نقد هم که بکنیم می گویند همه جای جهان همین است اما آنجا همیشگی نیست.چون زیرسازی سفتی که این زمین دارد باعث آسیب زانو، مچ، لگن و حتی دست و پا و کمر می شود و نمی توان به راحتی از آن گذشت.
 

بازیکنی که استراحت کافی نداشته باشد،بازیکنی که شب و روزش مشخص نباشد،نتوان آن را کنترل کرد و در گفتمان اجتماعی خودمانی ورزشکاری که چارچوب ها را می شکند و تخلف می کند،بیشتر آسیب می بیند

الان استقلالی ها که مدام در چمن مصنوعی تمرین نمی کنند.دلیل مصدومیت ها و ...
من نظر شخصی ام را می گویم.استقلالی ها خوب بدنسازی نکرده اند.در چمن مصنوعی تمرین نکرده اند اما زمین تمرین خوب هم نداشته اند.نداشتن زمین تمرین خوب به شدت آسیب می زند.یادم می آید آن سال ها که تازه چمن های مصنوعی بود اجازه نمی دادیم که بازیکنان زیاد روی این نوع چمن ها بازی کنند.من که می گفتم همان زمین خاکی های قدیمی با چمن تزئینی بهتر بود.
 

معمولا چند هفته زمان لازم است تا یک تیم به شرایط معمولی از نظر شما برسد؟
به خیلی از فاکتورها بستگی دارد اما برای بدنسازی بین 6 تا 8 هفته.آن هم تا رس یدن به مرز آمادگی برای بازی تدارکاتی نه قرار گرفتن در کوران مسابقات.من فکر می کنم استقلال این شرایط را کمتر داشته است.به همین دلیل هم هست که آسیب دیدگی های این تیم افزایش پیدا کرده است.
زمانی که شما در استقلال بودید حجم بازی های تا این اندازه فشرده نبود.قبول دارید که خیلی از مصدومیت های به دلیل این فشردگی هاست؟
نه فقط فشردگی بازی ها بلکه من عقیده دارم ذهن درگیر بازیکنان که عواملش شامل عدم دریافت حق و حقوق،رقم قرارداد،تعویض پی در پی مدیران و مربیان و ...می شود.این روزها که صفحات مجازی آمده می بینیم که بازیکنان تا پاسی از شب بیدار هستند و استراحت کافی نمی کنند.قدیم ها یک منصور پورحیدری،حجازی،پروین و ...بودند که بازیکنان حرف آنها را گوش می کردند.الان اوضاع بهم ریخته است.استراحت،تغذیه و خیلی از عوامل دست در دست هم داده است تا این اتفاق ها بیفتد.

خیلی از پزشکان بر این عقیده هستند که سبک زندگی بعضی از ورزشکاران باعث می شود تا آنها بیش از اندازه مصدوم شوند و حتی این آسیب دیدگی ها به پارگی رباط صلیبی کشیده شود.
وضع فوتبال که بهم ریخته است و در آن شکی نیست.آن پزشکان محترم هم دقیقا درست حرف می زنند.بازیکنی که استراحت کافی نداشته باشد،بازیکنی که شب و روزش مشخص نباشد،نتوان آن را کنترل کرد و در گفتمان اجتماعی خودمانی ورزشکاری که چارچوب ها را می شکند و تخلف می کند،بیشتر آسیب می بیند.زمان  ما خیلی از چیزها کنترل شده بود.البته این را هم بگویم که بازیکنانی هم داشتیم که در استقلال و پرسپولیس شش ماه بیشتر دوام نیاوردند،آمدند،ستاره شدند،سوختند و رفتند.این سبک زندگی را اگر مسی و رونالدو هم رعایت نکنند تند تند مصدوم می شوند و اصلا نمی توانند فوتبال بازی کنند.

شما غیر از فوتبال با چهره های سرشناس زیادی هم کار کرده اید درست است؟
از علیرضا دبیر بپرسید زمانی که نخستین مدال جهانی اش را گرفت مربی بدنسازش چه کسی بود؟از ترکان سوال کنید یوردانوف را که برد مربی بدنسازش چه کسی بود؟عباس جدیدی،غلامرضا محمدی،برادران خادم و به نوعی کلی ورزشکار المپیکی.22  سال در 22 رشته ورزشی و ملی فعالیت کردم و افتخار هم می کنم.وظیفه ام بوده اما خب روزگار است دیگر.انشاءالله که خدا همه را سلامت نگه دارد.
 

251 251

کد خبر 1463443

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 2 =