چند نکته که باید درباره واکسن کرونای چینی بدانید

ایسنا نوشت: با ادامه مسابقه جهانی برای تولید واکسن کووید ۱۹، به نظر می رسد که چین نیز پیشرفت چشمگیری در این حوزه داشته است که یکی از پیشگامان تولید واکسن کووید ۱۹ در این کشور، شرکت داروسازی Sinovac است.

CoronaVac یک واکسن غیرفعال است که با استفاده از ذرات ویروسی از بین رفته سیستم ایمنی بدن را بدون اینکه پاسخ جدی به بیماری داشته باشد، در معرض ویروس قرار می دهد

واکسن های مودرنا و فایزر واکسن های mRNA هستند این بدان معنی است که بخشی از کد ژنتیکی ویروس کرونا به بدن تزریق می شود و بدن باعث می شود پروتئین های ویروسی تولیدی کند اما نه کل ویروس، که برای آموزش سیستم ایمنی بدن برای حمله کافی است.

پروفسور "لو دهائی" از دانشگاه فناوری نانیانگ درباره واکسن کرونای چینی گفت: CoronaVac یک روش سنتی برای واکسن است که با موفقیت در بسیاری از واکسن های شناخته شده مانند واکسن هاری استفاده می شود.

پروفسور لو اضافه می کند: واکسن های mRNA نوع جدیدی از واکسن ها هستند و در حال حاضر هیچ نمونه موفقی از آنها در جمعیت استفاده نمی شود.

بر روی کاغذ، یکی از مزایای اصلی واکسن شرکت داروسازی Sinovac این است که می توان آن را در یخچال استاندارد با دمای بین ۲ تا ۸ درجه سانتیگراد مانند واکسن آکسفورد که از ویروسی با مهندس ژنتیک ساخته شده و باعث ایجاد سرماخوردگی در شامپانزه ها می شود، نگهداری کرد این در حالی است که واکسن مودرنا باید در دمای منفی ۲۰ درجه سانتیگراد و واکسن فایزر در دمای منفی ۷۰ درجه سانتیگراد نگهداری می شود.

این بدان معناست مه هر دو واکسن Sinovac و دانشگاه آکسفورد برای کشورهای در حال توسعه که ممکن است قادر به ذخیره مقدار زیادی واکسن در چنین دمای پایین را نداشته باشند، بسیار مفیدتر هستند.

تاثیرپذیری این واکسن چقدر است؟

پاسخ به این سوال در این برهه زمانی خیلی دشوار است. طبق گزارش مجله علمی The Lancet، در حال حاضر فقط اطلاعاتی از آزمایشات مرحله اول و دوم CoronaVac مطرح شده است.

یکی از نویسندگانه مقاله دکتر "ژو فنگاچی" در این باره می گوید: این نتایج براساس ۱۴۴ شرکت کننده در مرحله آزمایش اول و ۶۰۰ نفر در مرحله آزمایش دوم گزارش شده است به این معنا که واکسن برای استفاده ضروری مناسب است.

در ماه سپتامبر، آقای "یین" از شرکت داروسازی Sinovac گفت که آزمایشات واکسن این شرکت روی بیش از ۱۰۰۰ داوطلب انجام شده است که در کمتر از ۵ درصد از این شرکت کنندگان خستگی یا ناراحتی جزئی را نشان داده است.

این آزمایشات در اواخر ماه اکتبر در کشور برزیل که دومین آمار کشته شدگان ویروس کرونا در جهان را گزارش کرده است، آغاز شد. این آزمایشات در ماه نوامبر پس از مرگ گزارش شده از یک داوطلب برای مدت کوتاهی متوقف شد اما پس از مشخص شدن عدم ارتباط مرگ این فرد با واکسن، آزمایشات دوباره ادامه یافت.

موسسه بوتانتان، شریک سینوواک در برزیل گفت که انتظار دارد شرکت داروسازی Sinovac نتایج آزمایشات واکسن خود را قبل از ۱۵ دسامبر منتشر کند.

پروفسور لو توضیح می دهد که با توجه به اطلاعات محدود موجود ارائه نظر در مورد اثر واکسن این شرکت در این مرحله دشوار است.

وی گفت: براساس داده های اولیه ارائه شده از سوی شرکت داروسازی سینوواک، احتمالا CoronaVac واکسن موثری است اما ما باید منتظر نتایج آزمایشات فاز سوم این واکسن باشیم.

رییس شرکت داروسازی سینوواک به رسانه های دولتی کشور چین گفته است که سینوواک قادر خواهد بود سالانه ۳۰۰ میلیون دوز در کارخانه این شرکت تولید کند.

این واکسن مانند سایر واکسن های دنیا به دو دوز نیاز دارد به این معنی که در حال حاضر فقط می تواند ۱۵۰ میلیون نفر را در سال تامین کند که کمی بیش از یک دهم جمعیت کشور چین است.

۲۳۵۲۳۷

کد خبر 1464300

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 0 =