شهرداری کرج مکلف به صدور پروانه ساختمانی املاک قولنامه‌ای شد

عضو شورای شهر گفت: مصوبه نهایی شورا پس از بررسی لایحه ارسالی این است که شهرداری مکلف شده برابر مفاد بند ۲۴ ماده ۵۵ قانون شهرداری‌ها طبق قانون نسبت به صدور پروانه برای آن دسته از املاک قولنامه‌ای که قبل از ابلاغ رای دیوان عدالت اداری برای آنها پرونده تشکیل شده و پرداخت‌هایی صورت گرفته اقدام کند و این مصوبه به تایید فرمانداری نیز رسیده است.

به گزارش خبرآنلاین از البرز؛ «فرج اله ایلیات» در خصوص املاک قولنامه ای اظهار داشت: ماده ۵۵ قانون شهرداری‌ها به وظایف محوله شهرداری‌ها می‌پردازد، همانطور که می‌دانید شهرداری ها در هر منطقه وظایفی بر عهده دارند که عمدتا در راستای توسعه و آبادانی شهر می‌باشد؛ موضوعی که در بند ۲۴ این ماده به عنوان وظیفه شهرداری‌ها عنوان شده، صدور پروانه‌های ساختمانی است.

رئیس کمیسیون برنامه و بودجه، حقوقی و املاک شورای شهر کرج تصریح کرد: برابر شکایت اداره کل بازرسی استان البرز به دیوان عدالت اداری و رأی صادره از سوی این نهاد، مصوبه صدور پروانه ساختمانی برای زمین‌های قولنامه‌ای ابطال و شهرداری‌ها نمی‌توانستند در این خصوص مثل روال گذشته عمل کنند.

ایلیات بیان کرد: هیات عمومی دیوان عدالت اداری طی دادنامه‌ای برابر شکایت سازمان بازرسی کل کشور اقدام به ابطال مصوبات شورای شهر در خصوص صدور پروانه ساختمانی برای املاک قولنامه‌ای و اسناد عادی کرده بود از طرفی مناطق دهگانه تا قبل از ابلاغ رای مذکور برابر امور جاری منجمله اخذ عوارض صدور پروانه ساختمانی، اخذ سرانه خدماتی، تهیه نقشه‌های ساختمانی جهت صدور پروانه ساختمانی اقداماتی انجام داده بودند.

دبیر شورای اسلامی شهر کرج یادآور شد: فرمانداری شهرستان کرج طی نامه ای اعلام کرد: «نظر به اینکه توقف احکام و آرای صادره صرفا برابر حسب تصمیمات قانونی مراجع ذیصلاح بوده لذا اولا شورای شهر مجاز به توقیف اجرای مفاد رای نمی باشد. ثانیا نحوه و چگونگی اجرای رای در مفاد دادنامه اصداری از سوی دیوان عدالت اداری مذکور است ثالثا مشخصا نیت و غرض شورای شهر از تصویب معین نمی باشد بنا به مراتب اساسا طرح موضوع با مفاد رای صادره از سوی دیوان عدالت اداری مغایرت دارد و چنانچه ابهامی نسبت به مفاد رای دارند بایستی از مراجع صادر کننده رای استعلام نمایند.

ایلیات خاطر نشان کرد: این موضوع در دویست و بیست و دومین جلسه رسمی شورای شهر کرج مطرح و با اکثریت آراء حاضرین مقرر شد ضمن تمکین به رای دیوان لایحه فوق به شهرداری عودت تا برابر وظایف قانونی خود از جمله بند ۲۴ ماده ۵۵ قانون شهرداری‌ها، شهرداری اقدام لازم قانونی به عمل آورد.

۴۶

کد خبر 1464726

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 13 =