واکنش محیط‌زیست به ورود تمساح ۳.۵ متری به دریاچه چیتگر

ایلنا نوشت: رییس اداره محیط زیست شهرستان تهران با اشاره به ماجرای دیده شدن تمساح در دریاچه چیتگر، گفت: اینکه گفته می‌شود آنجا تمساح وجود دارد، کسی هنوز به صورت قطعی نمی‌تواند موضوع را تایید کند و ما هم دقیقا نمی‌دانیم دلیل این نوع پیچیدن خبر و اطلاعات از کجا بوده است.

فاطمه برنا» رییس اداره محیط زیست شهرستان تهران، با اشاره به ماجرای پیدا شدن یک تمساح سه و نیم متری در دریاچه‌ی چیتگر بیان کرد: قاعدتاً شرایط آنجا اجازه زندگی یک تمساح را نمی‌دهد و این گزارشی بود که به ما هم رسیده و تا الان دو بار کارشناسان ما آنجا رفتند و بازدید انجام دادند ولی نتیجه‌ای نگرفتند و حتی اداره کل استان هم آنجا رفته و باز هم بررسی‌ها به نتیجه نرسیده است.

وی ادامه داد: اینکه گفته می‌شود آنجا تمساح وجود دارد، کسی هنوز به صورت قطعی نمی‌تواند موضوع را تایید کند و ما هم دقیقا نمی‌دانیم دلیل این نوع پیچیدن خبر و اطلاعات از کجا بوده، احتمالاتی دادند که هنوز به قطعیت نرسیده و ما هم پیگیر موضوع هستیم.

برنا در مورد رها کردن آبزیان در دریاچه توسط مردم افزود: این موضوع کار بسیار اشتباهی است و اصلاً این موضوع را قبول نداریم، چون بعضی ماهیان آبزی، مثل ماهی قرمز می‌تواند برای سایر ماهی‌ها یک گونه‌ی مهاجم باشد و اینکه این ماهی را در هر جایی رهاسازی کنند کار بسیار اشتباهی است.حتی در دریاچه‌ی چیتگر هم نباید این کار را انجام دهند.

برنا بیان کرد: گونه‌ای مثل تمساح یا کروکودیل‌ قضیه شان با بقیه آبزیان فرق دارد و اصلاً ممنوعیت نگهداری در خانه را دارد و اگر کسی هم آن را در خانه نگه دارد در واقع طبق قانون مرتکب جرم شده است.

وی ادامه داد: اگر هم افراد توانایی نگهداری آن گونه‌ها را ندارند یا از پس آن بر نمی‌آیند باید آن را تحویل محیط زیست بدهند، چون اگر آن را هر جایی رهاسازی کنند کار بسیار اشتباهی است، ضمن اینکه برای خود آنگونه هم باعث ایجاد خطر می‌شود.

برنا افزود: چون هرجایی محیط زندگی و زیستگاه این گونه‌ها نخواهد بود و خواهش من از مردم این است که حتماً اگر مواردی این چنینی را می‌بینند مستقیم با خود محیط زیست تماس بگیرند و اجازه دهند کارشناسان محیط زیستی در این حوزه ورود کنند.

وی در پایان گفت: اگر افراد گونه‌ایی دارند که امکان نگهداری از آن را ندارند، آن را تحویل محیط زیست بدهند و اجازه دهند محیط‌زیست آن را به زیستگاهش برگرداند و خودشان در انتخاب زیستگاه جاندار نقش نداشته باشند.

۲۳۵۲۳۷

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 1465573

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 9 =