۰ نفر
۲۶ آذر ۱۳۹۹ - ۱۱:۰۴
بلافاصله بعد از غذا مسواک نزنید

خبرنیوز نوشت:دکتر مصطفی محاوری متخصص دندانپزشکی کودکان، فلوشیپ ارتودونسی، فلوشیب دندانپزشکی بیمارستانی و عضو هیئت علمی دانشگاه شهید بهشتی با حضور در برنامه مادر کودک تندرستی از شبکه سلامت در مورد مراقبت های دهان و دندان توصیه هایی ارایه کرد.

در ادامه مهم ترین بخش این گفت و گو را می خوانید.

اولین قدم در حفظ و نگهداری دندان های سالم، تغذیه است؛ استفاده از مواد لبنی استفاده از موادی که می تواند ساختار کلسیم از دندان ها را تامین کند.

همه مواد قندی در نوشابه، مواد شیرین شیرینی ها و موادی که می‌تواند در دهان تبدیل به اسید شود و همچنین مواد ترش مانند لواشک می تواند باعث پوسیدگی در دهان کودکان شود.

از پیدایش و رویش اولین دندان باید مسواک زدن آغاز شود، برای کودکان زیر 1 سال از مسواک های انگشتی بدون خمیر دندان استفاده شود این کار باعث ماساژ برای لثه ها نیز می شود.

برای کودکان 1 تا 2 سال باید از مسواک های دسته دار بدون خمیر دندان یا با با استفاده از آب نمک و برای 3 سال به بالا مسواک های معمولی با خمیر دندان توصیه می شود.

بهداشت دندان برای کودکان آموزشی است که والدین باید مسائل بهداشت را از 2 سالگی به او آموزش دهند.

مسواک زدن نباید بلافاصله بعد از وعده های غذایی باشد؛ معمولا 20 دقیقه پس از خوردن مواد شیرینی دهان شروع به تولید اسید می کند و اگر در این زمان شروع به مسواک زدن کنید اسید تشدید و باعث پوسیدگی و تخریب بیشتر دندان ها می شود.

مسواک باید در روز 2 بار به مدت 3 الی 4 دقیقه انجام شود، شب ها قبل از خواب و صبح ها قبل از صبحانه بهترین زمان برای مسواک زدن است.

بعد از هر وعده غذایی و بعد از خوردن مواد های قندی حتما دهان باید با آب عادی شسته شود.

شب هنگام اگر مسواک زدن با نخ دندان همراه باشد بهترین شست و شوی و بهداشت دهان و دندان است.

توصیه می شود بعد از 1 سالگی فلوراید تراپی آغاز و هر 4 ماه یک بار انجام شود.

1717

کد خبر 1466582

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 1 =