۲ نفر
۲۷ آذر ۱۳۹۹ - ۰۷:۱۵
مساله خنثی‌سازی تحریم‌ها

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب اسلامی روز چهارشنبه ۲۶ آذرماه در دیدار اعضای ستاد بزرگداشت سالگرد سپهبد سردار سلیمانی و خانواده آن شهید والامقام، با بیان این واقعیت که «رفع تحریم به دست دشمن است اما خنثی‌سازی آن به دست خودمان است»، گفتند: بنابراین باید بیش از آنکه به فکر رفع تحریم باشیم بر خنثی کردن آن تمرکز کنیم.

بیانات مقام معظم رهبری ناظر بر این است که جمهوری اسلامی ایران در مواجهه با تحریم‌ها دارای دو گزینه است. گزینه اول اتکا بر ظرفیت‌ها و توانایی‌های داخلی و حرکت در مسیر اقتصاد مقاومتی که راه «خنثی‌سازی تحریم‌ها و غلبه بر آن‌ها» است. گزینه دوم، اعتماد کردن و امید بستن به آمریکا و اروپا برای «رفع تحریم» که البته گزینه دوم بارها مورداستفاده قرارگرفته و به نتیجه نرسیده است.

مذاکرات جمهوری اسلامی ایران با کشورهای ۱+۵ که نهایتاً به توافق هسته‌ای (برجام) منجر شد، قرار بود به لغو تحریم‌های اصلی در حوزه‌های نفتی، مالی و بانکی بیانجامد. این مقصود با خروج آمریکا، نه‌تنها حاصل نگردید بلکه منجر به افزایش تحریم‌های بیشتری شد. کشورهای اروپایی‌ هم علیرغم وعده‌های خود نتوانستند یا نخواستند که باسیاست‌های یک‌جانبه گرایانه ترامپ مقابله کرده و لغو تحریم‌ها را ممکن سازند. اکنون حتی برای افراد خوش‌بین نیز روشن‌شده که هدف غربی‌ها چه آمریکا و چه اروپا علیرغم تفاوت درروش ها، جلوگیری از پیشرفت اقتصادی ایران و تبدیل‌شدن به یک الگوی منطقه‌ای است.

در سوی دیگر، تکیه‌بر ظرفیت‌ها و توانمندسازی‌های فراوان داخلی برای خنثی کردن تحریم‌ها، اگرچه سختی‌های خود را داشت اما منجر به رونق تولید شد و مسیر جهش تولید را هموار کرد. در سایه مقاومت ملی و اراده برای مقاوم‌سازی اقتصاد، امروز ایران از یک واردکننده بنزین به صادرکننده آن تبدیل‌شده، درآمد حاصله از صادرات غیرنفتی به سطحی بی‌سابقه رسیده، در تولید بسیاری از محصولات کشاورزی و صنعتی و پزشکی همچون گندم، دارو، فولاد و پتروشیمی خودکفا شده ویا در مسیر خودکفایی قرار دارد. ایران در صنایع نظامی و تولید تسلیحات بازدارنده، به قدرت اول منطقه تبدیل شده و ایجاد امنیت در خلیج‌فارس و دریای عمان و کشورهای همسایه را بدون وابستگی به نیروهای فرا منطقه‌ای، هدف‌گذاری کرده است. در تولید انرژی هسته‌ای برای مقاصد صلح‌آمیز نیز گام‌های بلندی برداشته‌شده است. این دستاوردها نشان می‌دهد که برای خنثی کردن تحریم‌ها، همت بلند، نگاه به توان داخلی و قوی سازی بنیادهای تولید و اقتصاد کشور و اجرای دقیق رویکرد اقتصاد مقاومتی، نتیجه‌بخش است و موجب ایجاد ثبات اقتصادی و سیاسی می‌شود. در این صورت است که دشمنان بعد از مشاهده بی‌اثر شدن فشارهای اقتصادی، به‌تدریج از ادامه تحریم منصرف خواهند شد.

امروز مسئولین عالی‌رتبه کشور در قوای سه‌گانه با نصب العین قرار دادن رهنمودهای مقام معظم رهبری، کم‌وبیش در مسیر خنثی‌سازی تحریم‌ها حرکت می‌کنند و روی سخن با صاحبنطرانی است که هنوز به مذاکره با آمریکا و اعتماد به اروپا دل‌بسته‌اند. به این افراد یادآور می‌شود که تابه‌حال در چند مقطع در اجرای تصمیم نظام، به‌طور محدود و با موضوعاتی همچون بالکان، افغانستان، عراق و برنامه هسته‌ای با آمریکا مذاکره شده است. در تمام این مذاکرات، این آمریکا بوده که باروحیه استکباری، بدعهدی کرده و حتی ایران را محور شرارت نامیده است. کشورهای اروپایی نیز از اول پیروزی انقلاب اسلامی، در مقاطع متعدد نسبت به ایران خصومت کرده و همراه با کاخ سفید بوده‌اند. این کشورها دشمنان انقلاب اسلامی و ملت ایران هستند و امروز لغو تحریم‌ها در دست آن‌هاست، آیا می‌توان کشور را معطل دشمن گذاشت؟ هر ایرانی وطن‌دوست و علاقه‌مند به تعالی و پیشرفت ایران به این پرسش، پاسخ منفی می‌دهد.

امید است مسئولین نظام با تجربه گرفتن از گذشته و با اتحاد و یکپارچگی، در مسیر برآورده ساختن انتظارات مقام معظم رهبری، به دنبال اجرای اهداف اقتصاد مقاومتی و خنثی‌سازی تحریم‌ها باشند.
طبعاً هم‌افزائی قوای سه‌گانه که مطالبه رهبر معظم انقلاب است و تلاش برای کاهش اختلافات و ایفای نقش رسانه‌ها برای حفظ آرامش اقتصادی و ایجاد محیط پراُمید در کشور می‌تواند هر تهدیدی را به فرصت تبدیل نماید.

کد خبر 1466922

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 13 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 6
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • IR ۰۸:۲۰ - ۱۳۹۹/۰۹/۲۷
  4 0
  در اینجا نقش دستگاه های نظارتی از همه مهم تر است تا با خیل به ظاهر تولید کنندگانی که کالای به ظاهر ایرانی و با برچسب و آرم ایرانی اما تولید شده در زیر زمین های چین هست مقابله کنند .
 • IR ۱۱:۴۸ - ۱۳۹۹/۰۹/۲۷
  25 3
  در حین خنثی سازی منفجر شد!
 • آرش DE ۱۲:۵۲ - ۱۳۹۹/۰۹/۲۷
  16 1
  فقط شعار و باز هم در عمل کوچک کردن سفره ملت چرا خجالت نمی کشید بابا برگردید اونجا که تویش تخصصص دارید
 • IR ۲۱:۳۳ - ۱۳۹۹/۰۹/۲۷
  1 1
  راه سومم هست یک کشور مثل بقیه دنیا بشیم تا کسی کاری به ما نداشته باشه
 • محمد IR ۰۲:۲۱ - ۱۳۹۹/۰۹/۲۸
  0 1
  آقا جلوی رانت خواری اختلاس و طمع ورزی خواص را بگیرند انجام شدنی است اما چه فایده که بیشتر خواص دست پرورده دشمن و نان خور آنانند
 • IR ۰۶:۵۴ - ۱۳۹۹/۰۹/۲۸
  1 1
  چراگره ای که با دست باز میشود رامیخواهید با دندان بازکنید