پمپئو در گفت‌وگو با چاووش‌اوغلو: اس-۴۰۰ تهدیدی علیه پرسنل آمریکایی است

ایسنا نوشت: وزیر خارجه آمریکا در گفتگویی تلفنی با همتای ترکیه‌ای خود گفت، سیستم‌های روسی اس-۴۰۰ که ترکیه آنها را از مسکو خریداری کرده، تهدیدی علیه امنیت پرسنل آمریکایی هستند.

به گزارش خبرگزاری تاس، کیل براون، معاون سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در بیانیه‌ای اعلام کرد: گفتگوی تلفنی میان مایک پمپئو و مولود چاووش‌اوغلو، وزرای خارجه آمریکا و ترکیه بر روی سیستم‌های اس- ۴۰۰ روسی متمرکز بود. وزیر خارجه آمریکا این مساله را به صورت واضح اعلام کرد که خرید این سامانه‌های دفاع موشکی از روسیه امنیت پرسنل آمریکایی و فناوری نظامی آمریکا را در معرض خطر قرار می‌دهد و به روسیه این اجازه را می‌دهد تا به نیروهای مسلح و صنعت دفاعی ترکیه دسترسی پیدا کند.

در ادامه این بیانیه همچنین آمده است: پمپئو همچنین از همتای ترکیه‌ای خود خواست تا مساله اس-۴۰۰ها را با روشی مسئولانه و با توجه به همکاری چند دهه‌ای دفاعی بین دو کشور حل و فصل کند.

وزیر خارجه آمریکا همچنین به آنکارا تاکید کرد تا بار دیگر به تعهداتش در قبال الزامات ناتو درباره خرید تسلیحاتی که در راستای این ائتلاف هستند، پای‌بند بماند.

وی همچنین تضمین داد که هدف تحریم‌های واشنگتن علیه ترکیه جلوگیری از دسترسی روسیه به فعالیت‌ها و فناوری‌های نظامی است و ادامه داد: هدف از این تحریم‌ها تضعیف ظرفیت‌های نظامی یا آمادگی دفاعی ترکیه نیست.

۱۴ دسامبر سال جاری میلادی، مقام‌های آمریکایی تحریم‌هایی را علیه صنایع دفاعی ترکیه، روسای آن و سه تن دیگر از شهروندان ترکیه وضع کردند.

وزیر خارجه آمریکا همچنین گفت، این محدودیت‌ها پیامی واضح است که ایالات متحده از "قانون مقابله با دشمنان آمریکا از طریق اعمال تحریم‌ها" به صورت کامل استفاده می‌کند و هیچگونه نقل و انتقال را با بخش دفاعی روسیه تحمل نمی‌کند.

311312

کد خبر 1467232

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 1 =