حفظ باغات سنتی قزوین با ایجاد انگیزه مالی

استاندار قزوین گفت: رمز حفظ و توسعه باغستان ایجاد انگیزه مالی و اقتصادی برای مالکان است و برای اینکه باغستان حفظ شود، ابتدا باید برای مالکان آن انگیزه ایجاد کنیم.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین از قزوین؛ هدایت‌الله جمالی‌پور، استاندارقزوین در جلسه شورای باغستان که در سالن جلسات دفتر استاندار برگزار شد، اظهار کرد: باغداران حافظ، نگهدارنده و مالک اصلی باغستان سنتی قزوین هستند و باید حفظ و حراست از باغستان سنتی را طوری انجام دهیم که به مطالبات مالکان و صاحبان باغستان هم توجه شود. اگر یک جهتی برویم، به نتیجه نمی‌رسیم؛ همین‌طور که تا امروز به نتیجه نرسیدیم و بخش زیادی از باغستان را از دست داده‌ایم.
جمالی‌پور ضمن صحه گذاشتن بر انتقادات کارشناسان و فعالان میراث فرهنگی و طبیعی استان ادامه داد: انتقاد کارشناسان درست و دلسوزانه است و به این دلیل است که به حفظ میراث کهن و سترگ باغستان سنتی قزوین علاقه قلبی دارند؛ چرا که عمر مجموعه باغستان سنتی به اندازه عمر قزوین است و از روزی که شهر قزوین بنا شده، در کنار آن باغستان هم شکل گرفته است.
استاندارقزوین با اشاره به نقش اقتصادی و زیست‌محیطی باغستان در حفظ و توسعه شهر قزوین یادآور شد: هزاران سال است که باغستان در کنار مردم شهر قزوین حیات دارد و در گذشته نقش زیادی در اقتصاد منطقه و مردم داشته است. امروز هم باغستان یک مرکز زیست‌محیطی مهم است و اگر آسیب ببیند، قزوین هم مانند تهران به یک شهر آلوده تبدیل می‌شود.

48

کد خبر 1468418

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 10 =