چراغ سبز اردوغان به بایدن برای بهبود روابط

ایرنا نوشت:رجب طیب اردوغان رییس جمهور ترکیه روز چهارشنبه در سخنانی ملایم در مجلس ملی ترکیه شاخه زیتون به بایدن رییس جمهور منتخب آمریکا دراز و خواستار بهبود روابط ترکیه با آمریکا شد.

اردوغان در سخنان خود با اشاره به وضع تحریمهای آمریکا علیه ترکیه به دلیل خرید سیستم پدافند هوایی اس ۴۰۰ با تاکید بر اینکه ترکیه در مساله خرید سیستم های یاد شده با وضعیتی نابحق مواجه شده است، گفت: اعتقاد دارم که بایدن رییس جمهور منتخب آمریکا به روابط ترکیه و آمریکا اهتمامی که شایسته آن است را نشان خواهد داد.

وی در بخشی از سخنان خود با تاکید بر اینکه ترکیه در مقابل فشار و تهدید سرخم نخواهد کرد، گفت: ما نسبت به هیچ کس پیشداوری، خصومت و دشمنی نداریم.

وی افزود: تا به امروز هر کس گامی برای ما برداشته ما بسوی وی دویده ایم، ما با دوستانی که دست ما را فشرده اند به کار مشترک ادامه خواهیم داد و امیدوارم که در سال جدید یک صفحه جدید در روابط ترکیه با آمریکا و اتحادیه اروپا باز شود.

چند ماه قبل از انتخابات آمریکا و بعد از انتشار یک نوار ویدیوئی از بایدن در جریان سخنرانی در یک موسسه پژوهشی آمریکا و سخنان وی مبنی بر لزوم برکناری اردوغان از قدرت با حمایت از احزاب مخالف، حزب حاکم عدالت و توسعه و نزدیکان اردوغان تیر حملات خود را متوجه بایدن کردند.

در جریان انتخابات و شمارش آرای کسب شده بین ترامپ و بایدن، دیدگاه بایدن در مورد حاکمیت حزب عدالت و توسعه و شخص اردوغان مهمترین موضوع بحث در جامعه رسانه ای ترکیه بود.

اردوغان بعد از پیروزی بایدن در دهم نوامبر و چندین روز پس از قطعی شدن پیروزی وی این پیروزی را به بایدن تبریک گفت و همزمان با ارسال پیامی به ترامپ از وی بخاطر تلاش برای بهبود روابط آمریکا و ترکیه تشکر کرد.

مسوولان حزب حاکم عدالت و توسعه بعد از قطعی شدن پیروزی بایدن در سخنانی با تاکید بر اهمیت روابط ترکیه و آمریکا خواستار درنظرگیری این اهمیت از سوی دولت جدید آمریکا شده اند.

311311

کد خبر 1469175

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 3 =