نحوه محاسبه آلودگی هوای تهران امسال سختگیرانه‌تر است

مهر نوشت: معاون فنی و پژوهشی شرکت کنترل کیفیت هوا، گفت: در ۵ سال گذشته تاکنون میزان آلودگی هوای تهران روند کاهشی را طی کرده است.

 فرشید باباخانی، در مصاحبه با رادیو گفتگو با اشاره بر اینکه تمامی صحبت‌های ما حاصل اطلاعات آماری دقیق است، افزود: مخاطبان می‌توانند برای بررسی صحت گفته‌های ما، آمار و اطلاعاتی را که در خصوص تغییرات آب و هوایی همه روزه به دست ما می‌رسد در وب سایت شرکت کنترل کیفیت هوا مشاهده کنند.

وی با اشاره بر اینکه دو عامل اصلی کیفیت هوا را تحت تأثیر قرار می‌دهد، تصریح کرد: دو پدیده در کنار هم شاخص کیفیت هوا را تحت تأثیر قرار می‌دهد مورد اول میزان آلودگی است که تهران تولید می‌کند و مورد دوم میزان تهویه هوای تهران است.

باباخانی در ادامه افزود: وقتی صحبت از شاخص هوای تهران به میان می‌آید تفاضل و برایند دو پدیده میزان تولید آلودگی هوا و حجم باد وزیده شده در تهران کیفیت هوا را تعریف می‌کند.

وی اضافه کرد: در بحث قوانین ایجاد شده همچون (هوای پاک) فقط به عامل تولید توجه شده است و به عبارتی اگر بخواهیم کیفیت هوای امروز را بررسی کنیم باید بگوییم که هوایی به نسبت پاک و پایداری داشتیم.

معاون فنی و پژوهشی شرکت کنترل کیفیت هوا، با تأکید بر ایجاد تغییر اعلام شاخص پاییز پارسال و امسال توضیح داد: نحوه محاسبه شاخص آلودگی امسال نسبت به پارسال سخت‌گیرانه‌تر بود، به عبارتی اگر پارسال با میزان غلظتی مشخص، هوای قابل قبولی را داشتیم امسال همان میزان غلظت ما را در حوزه هوای ناسالم وارد می‌کرد بنابراین برای بررسی دقیق میزان تغییر آلودگی تصمیم بر آن شد شاخص‌های پارسال را با روش جدید مقایسه کنیم و در نهایت این دو را بر مبنای یک محاسبه مشترک بررسی کنیم.

باباخانی گفت: ماندگاری آلودگی هوا در تهران تجمیعی بوده است، به عبارتی اگر یک باد خوب سه تا پنج متر بر ثانیه در حدود ۳ یا ۴ ساعت بوزد، به طور قطع به سمت کاهش آلودگی هوا خواهیم رفت.

۲۳۵۲۳۷

کد خبر 1469582

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 6 =