حضور فعال «حقیقی‌ها» در سهام غیردلاری / بازگشت سهامداران خرد به بازار سرمایه

دنیای‌اقتصاد نوشت: بورس تهران پس از یک هفته کاهشی، معاملات هفته منتهی به ۳ دی‌ماه را با رشد ۴/ ۲ درصدی پشت سر گذاشت. هر چند اقبال به سهام گروه‌های کوچک بازار سبب شد تا شاخص کل هم‌وزن که نشانی از اثرگذاری یکسان نمادها دارد با افزایش ۳/ ۷ درصدی همراه شود.

در این میان نگاهی به عملکرد بازیگران بورسی نیز حکایت از بازگشت سهامداران خرد پس از دوری یک هفته‌ای به گردونه معاملات بورس تهران دارد. جایی که خالص خرید حقیقی‌ها به بیشترین میزان در یک ماه گذشته رسید.

در هفته‌ای که گذشت فعالان بورس تهران شاهد جابه‌جایی سهامی به ارزش یک هزار و ۴۶۶ میلیارد تومان از پرتفوی بزرگان حقوقی به سبد سهام معامله‌گران حقیقی بازار بودند. این رقم در سهام فرابورسی به ۶۷۴ میلیارد تومان رسید تا در مجموع بازار سهام (بورس و فرابورس) شاهد انتقال سهامی به ارزش ۲۱۴۰ میلیارد تومان در مسیر حقوقی به حقیقی باشد.

حقیقی‌ها چه خریدند؟

بررسی‌ها نشان می‌دهد در میان صنایع ۳۸گانه بورسی، ۲۹ گروه با خالص خرید حقیقی همراه شدند و در مقابل شاهد خروج سرمایه‌های خرد از ۹ گروه بورسی بودیم. معاملات هفتگی بورس تهران در حالی پایان یافت که با افت قیمت‌ جهانی نفت و فلزات که پیش‌تر محرک جدی رشد قیمت در سهام کامودیتی‌محور بود شاهد کاهش اقبال به سهام گروه‌های بزرگ دلاری و حرکت نقدینگی به سمت سهام با ارزش بازار پایین‌تر و عمدتا غیردلاری بودیم. در این شرایط بیشترین ورود پول حقیقی به گروه محصولات غذایی اختصاص پیدا کرد. این گروه هفته گذشته شاهد انتقال سهامی به ارزش ۲۲۲ میلیارد و ۶۳۰ میلیون تومان در مسیر حقوقی به حقیقی بود. گروه بیمه و صندوق بازنشستگی نیز شرایط مشابهی را تجربه کرد و در مجموع معاملات هفته گذشته با جابه‌جایی سهامی به ارزش ۲۱۱ میلیارد و ۵۱۶ میلیون تومان از پرتفوی حقوقی‌ها به سبد سهام معامله‌گران خرد بورس تهران بود. افزایش سرمایه در برخی زیرمجموعه‌های بیمه‌ای مهم‌ترین عامل افزایش توجه به سهام مذکور بود. انبوه‌سازان نیز این هفته در کانون توجه بورس‌بازان حقیقی قرار داشتند. جایی که این دسته از معامله‌گران سهامی به ارزش ۱۸۰ میلیارد و ۶۴۵ میلیون تومان از گروه مذکور را به پرتفوی خود افزودند.

در میان صنایع دلاری اما همچنان نام دو گروه کانه‌های فلزی و محصولات شیمیایی در لیست خرید حقیقی‌ها به چشم می‌خورد. به این ترتیب در هفته منتهی به ۳ دی‌ماه، معدنی‌ها با خالص خرید ۱۶۵ میلیارد و ۶۴۰ میلیون تومانی سهامداران خرد همراه شدند. این رقم در زیرمجموعه‌های پتروشیمی ۱۲۱ میلیارد و ۴۴۷ میلیون تومان برآورد شد. بزرگان غیردلاری نیز در این هفته جایگاه خود را در سبد سهام حقیقی‌ها به دست آوردند. در این خصوص می‌توان به خودروسازان اشاره کرد که هر چند در این هفته با افت ۵/ ۰ درصدی میانگین قیمت زیرمجموعه‌های خود مواجه شدند اما شاهد جابه‌جایی سهامی به ارزش ۷۸ میلیارد و ۴۳۶ میلیون تومان در مسیر حقوقی به حقیقی بودند. بانکی‌ها نیز در شرایطی مشابه پس از اقبال چند روزه حقیقی‌ها در ابتدای هفته، انتقال سهامی به ارزش ۲۴ میلیارد و ۴۸۸ میلیون تومانی در مسیر حقوقی به حقیقی را ثبت کردند.

لیست فروش سهامداران خرد

در هفته‌ای که گذشت بیشترین خالص فروش حقیقی‌ها در زیرمجموعه‌های گروه شرکت‌های چندرشته‌ای صنعتی رقم خورد. این صنعت با محوریت «شستا» شاهد انتقال سهامی به ارزش ۲۴۲ میلیارد و ۹۳۰ میلیون تومان در مسیر حقیقی به حقوقی بود. دومین گروه که با بیشترین فشار فروش از سوی سرمایه‌گذاران خرد بورسی مواجه شد سرمایه‌گذاری بود. این گروه در هفته‌ای که گذشت شاهد جابه‌جایی سهامی به ارزش ۲۳۰ میلیارد و ۸۰۰ میلیون تومان در مسیر حقیقی به حقوقی بود. فرآورده‌های نفتی نیز در هفته مورد بررسی در مجموع شاهد جابه‌جایی سهامی به ارزش ۱۲۴ میلیارد و ۴۶۰ میلیون تومان از سبد سهام سهامداران خرد به پرتفوی حقوقی‌ها بود. از دیگر گروه‌هایی که سهامداران خرد به آنها پشت کردند می‌توان به حمل و نقل، محصولات چرمی، فنی و مهندسی، خرده‌فروشی و تامین آب و برق و گاز و انتشار و چاپ اشاره کرد.

حقوقی‌های فعال در بازار سهام

سازمان اقتصادی کوثر از زیرمجموعه‌های بزرگ بنیاد شهید در هفته گذشته خریدهای پرمقداری در بانک دی رقم زد. این حقوقی بزرگ در مجموع هفته گذشته ۶ میلیون و ۴۰۰ هزار سهم بانک دی را به پرتفوی خود افزود. شرکت بیمه البرز به‌عنوان سهامدار درصدی شرکت سرمایه‌گذاری توکافولاد در هفته‌ای که گذشت بیش از ۴ میلیون و ۸۸۰ هزار سهم این شرکت را خریداری کرد.

شرکت توسعه سرمایه و صنعت غدیر نیز در این هفته در سهام سیمانی فعال بود. این شرکت در حالی ۵ میلیون و ۷۰۸ هزار سهم سیمان کردستان و ۵ میلیون و ۳۴۰ هزار سهم سیمان شرق را به پرتفوی خود افزود که اقدام به عرضه ۵۰۰ هزار سهم سیمان سفید نی‌ریز در بازار کرد.

شرکت صنایع شیر ایران در این هفته تنها فروشنده بود. این شرکت یک میلیون سهم پگاه آذربایجان غربی، ۸ میلیون سهم شیر پاستوریزه پگاه فارس، ۲ میلیون و ۳۵۰ هزار سهم شیر پاستوریزه پگاه گیلان و ۳ میلیون و ۸۰۰ هزار سهم شیر پاستوریزه پگاه گلستان را به فروش رساند. شرکت گروه بهمن نیز از دیگر فروشنده‌های بازار سهام در هفته منتهی به ۳ دی ماه بود. این سهامدار عمده ۳۷ میلیون و ۶۰۰ هزار سهم بیمه ملت و ۴۰ میلیون سهم شرکت بهمن لیزینگ را در بازار سهام عرضه کرد.

صندوق سرمایه‌گذاری بازارگردانی تجارت ایران نیز در این هفته فعال بود. این شرکت در حالی ۴۲۳ میلیون و ۲۵۰ هزار سهم بانک تجارت را خریداری کرد که در شرکت کارت اعتباری ایران کیش در ابتدای هفته فروشنده و در آخر هفته خریدار بود. به این ترتیب این سهامدار عمده در حالی یک میلیون و ۶۵۷ هزار سهم «رکیش» را به فروش رساند که در ادامه اقدام به خریداری بیش از ۵ میلیون سهم مذکور کرد.

صندوق سرمایه‌گذاری تدبیرگران فردا نیز هفته گذشته در ۷ سهم و یک صندوق معاملاتی را به ثبت رساند. به این ترتیب هفته گذشته صندوق مذکور هر دو نوع فعالیت خرید و فروش را در سهام شرکت سرمایه‌گذاری پردیس به ثبت رساند که برآیند کلی آن فروش ۸۴۷ هزار و ۶۷۳ سهم مذکور بود. این سهامدار عمده در شرکت بهساز کاشانه تهران نیز ۱۶ میلیون سهم خریداری کرد. صندوق سرمایه‌گذاری تدبیرگران فردا در شرکت تولید نیروی برق آبادان خرید ۷۲۶ هزار و ۵۹۷ سهمی، در توسعه و عمران امید خرید ۱۰ میلیون و ۲۶۳ هزار سهمی، در لیزینگ ایران و شرق فروش ۵ میلیون سهمی، در مبین وان کیش فروش ۱۴۲ هزار سهمی و در سرمایه‌گذاری پویا خرید ۲۳۳ هزار و ۵۵۰ سهمی را رقم زد.

سهامداران فعال صنایع

در میان خودرویی‌ها، سایپا آذین شاهد خرید ۵ میلیون و ۴۰۰ هزار سهم خود از سوی صندوق سرمایه‌گذاری بازارگردانی سپهر بازار سرمایه بود. خودروسازی سایپا نیز در مجموع هفته شاهد عرضه یک میلیون سهم خود از سوی صندوق سرمایه‌گذاری بازارگردانی سهم آشنا یکم به بازار بود. در میان پالایشی‌ها، ۱۷ میلیون و ۱۲۸ هزار سهم «شبندر» به پرتفوی بانک رفاه کارگران افزوده شد. ۳۸ میلیون و ۵۵۰ هزار سهم «شپنا» نیز از سوی شرکت توسعه سرمایه رفاه خریداری شد.

در میان بانکی‌ها، ۹ میلیون و ۲۷۷ هزار سهم بانک سینا به پرتفوی شرکت مادرتخصصی مالی و سرمایه‌گذاری سینا افزوده شد. صندوق سرمایه‌گذاری بازارگردانی بانک نیز در مجموع ۴۰۰ هزار سهم این بانک را به فروش رساند. در مجموع هفته ۱۰ میلیون و ۳۷۰ سهم بانک سامان از سوی صندوق اختصاصی بازارگردانی پاداش به فروش رسید. این روند در بانک شهر با خرید ۱۷ میلیون سهم بانک مذکور از سوی بازارگردان این بانک دنبال شد. در بانک گردشگری نیز شاهد خرید یک میلیون و ۵۰۰ هزار سهمی از سوی صندوق بازارگردانی گروه گردشگری ایران بودیم.

در گروه محصولات دارویی، ۴۴۰ هزار سهم لابراتوار داروسازی دکتر عبیدی از سوی شرکت کویل دارو به فروش رسید. در شرکت دارویی برکت نیز شرکت کاراندیش دوران معاصر ۱۲ میلیون و ۱۰۰ هزار سهم «برکت» را به فروش رساند. در دارویی لقمان، ۸۶۰ هزار سهم از سوی صندوق بازارگردانی سهم آشنایکم فروخته شد. در گروه دارویی سبحان نیز شاهد فروش ۲۴۰ هزار سهمی از سوی شرکت مدیریت سرمایه‌گذاری ملی ایران بودیم. در ایران‌دارو اما ۲۵۹ هزار سهم از سوی یک شخص حقیقی که سهامدار درصدی این شرکت دارویی است خریداری شد. در شرکت کی‌بی‌سی، شرکت سرمایه‌گذاری البرز یک میلیون و ۵۰۰ هزار سهم و گروه دارویی سبحان یک میلیون و ۶۰۰ هزار سهم این شرکت دارویی را عرضه کرد.

223224

کد خبر 1469794

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 7 =