ممنوعیت تغییر کاربری در باغستان سنتی قزوین

دادستان قزوین گفت: باغستان سنتی قزوین با فرهنگ و تاریخ این شهر عجین شده و صیانت از آن نیازمند برنامه‌ریزی دقیق و اقدامات پیشگیرانه با مشارکت و همراهی تمامی دستگاه‌ها و سازمان‌های مردم نهاد و باغداران است.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین از قزوین؛ محمد قاسمی، دادستان قزوین در اولین نشست کارگروه صیانت از باغستان سنتی قزوین که در سالن جلسات دادسرای قزوین برگزار شد، گفت: یکی از مشخصه های بارز استان که در کتب تاریخی نیز به آن اشاره شده، وجود باغستان در پیرامون این شهر کهن است و از آنجایی که این باغستان سنتی به ثبت ملی نیز رسیده، حفاظت و صیانت از این میراث باارزش اهمیت دوچندان پیدا کرده و وظیفه همگان است.

او افزود: این کارگروه بر اساس مصوبه شورای حفظ حقوق بیت المال تشکیل شده و انتظار این است، دستگاه های عضو در راستای اجرای مصوبات این کارگروه که در جلسات شورا نهایی می شود، اهتمام ویژه داشته باشند و عدم حضور مدیران و نمایندگان برخی دستگاه های متولی و دخیل در صیانت از باغستان، جای گلایه دارد.

دادستان قزوین در ادامه بیان کرد: تاکنون نشست ها و اقدامات مختلفی در راستای صیانت از باغستان سنتی برگزار و اجرایی شده است، اما همچنان بحث نابودی آن مطرح است. لذا بر اساس مکاتبات مرکز مطالعات استراتژیک دولت با داستانی کل و دستورات صادره به دادستانی قزوین و همچنین در راستای حفظ حقوق عامه و باغداران، دستگاه قضایی در این حوزه ورود کرده و قطعا حضور دستگاه قضایی ضمانت اجرای قوی برای اقدامات هدفمند، در راستای صیانت از باغستان است.

قاسمی همچنین بیان کرد: اجرای برخی پروژه های عمرانی طی سال های گذشته موجب از بین رفتن بخشی از باغستان شده و حتی به دلیل عدم کارشناسی صحیح و عدم اخذ پیوست های زیست محیطی، ادامه روند این پروژه ها به بن بست رسیده و حقوق بیت المال و عامه مورد تضییع قرار گرفته است که دستگاه قضایی نسبت به این موضوع نیز ورود و پیگیری خواهد کرد و مدیران وقت در راستای ترک فعل باید پاسخگو باشند.

این مقام قضایی استان اظهار کرد: با توجه به اهمیت موضوع و به استناد ماده ۸۴ قانون شهرداری ها، سازمان باغستان های سنتی قزوین تشکیل شده و این سازمان شخصیت مستقل حقوقی دارد و تاکنون حمایت های قابل توجهی در راستای حفظ و احیای باغستان داشته است. لذا کلیه اقدامات در حوزه باغستان ابتدا باید به تایید کارشناسان این سازمان برسد و اجرای پروژه های عمرانی شهرداری در محدوده باغستان نیز باید مورد تایید این سازمان باشد و سایر دستگاه های متولی و دخیل نیز باید همکاری های لازم را داشته باشند.

او در ادامه رسیدن به گفتمان واحد را یکی از راهکارهای صیانت از باغستان دانست و تاکید کرد: متاسفانه یکی از مشکلات جدی باغستان سنتی قزوین، تعدد دستگاه های متولی و تصمیم گیر در این حوزه است و گاها اقدامات این دستگاه ها در تعارض با یکدیگر است. لذا رسیدن به زبان مشترک بین دستگاه های اجرایی و خصوصی یکی از راهکارهای اساسی حفظ و احیای باغستان است که امیدواریم این گفتمان واحد در نشست های این کارگروه شکل گیرد، تا اقدامات هدفمند با عزم همگانی اجرایی شود.

قاسمی تصریح کرد: با توجه به صرفه اقتصادی که بحث زمین دارد، متاسفانه هرساله شاهد تخریب، آتش افروزی و نابودی عمدی باغستان سنتی در برخی نقاط با هدف و سودای پیوستن به محدوده شهری هستیم، اما از آنجایی که مساحت باغستان کاملا مشخص بوده و به ثبت ملی نیز رسیده، هر گونه تغییر کاربری و ساخت و ساز در این محدوده ممنوع بوده و حتما قانونی شدن عدم تغییر کاربری در باغستان سنتی قزوین توسط شورای حفظ حقوق بیت المال پیگیری خواهد شد و با متخلفان این حوزه نیز برخورد قانونی می شود و برخی ساخت و سازها و تغییر کاربری هایی که واقع شده، سریعا قلع و قمع می شود.

این مقام مسئول بیان کرد: محور حفظ، احیاء و صیانت از باغستان باید قانون و نظرات کارشناسی باشد و نباید تغییر مدیریت ها باعث شود که از برنامه ریزی ها و اقدامات انجام شده، غافل شویم و اهداف تبیین شده با تغییر مدیران باید به قوت خود پیگیری و اجرایی شود.

قاسمی گفت: باغستان سنتی قزوین با فرهنگ و تاریخ این شهر عجین شده و در راستای صیانت از آن نباید صرفا به اقدامات برخی دستگاه ها اکتفا کرد، بلکه این موضوع نیازمند برنامه ریزی دقیق، اقدامات پیشگیرانه، فرهنگی، کارشناسی و تخصصی با مشارکت و همراهی تمامی دستگاه ها و نهادها بخصوص سازمان های مردم نهاد و باغداران است و در نشست های این کارگروه اینگونه عمل خواهد شد.

وی در ادامه بیان کرد: باغداران با برخی مشکلات و دغدغه ها همچون آبرسانی، عدم امنیت، صرفه اقتصادی، بیمه باغات، حفظ کاربری، شیوه صحیح کشاورزی و... مواجه هستند که تمامی این موارد نیازمند ارائه نظرات کارشناسی و بیان دیدگاه ها است و در نشست های آتی این کارگروه تمامی موارد به صورت موردی و تخصصی بررسی و پیگیری خواهد شد.

دادستان عمومی و انقلاب قزوین در پایان خاطرنشان کرد: بحمدالله در استان قزوین و در راستای صیانت، حفاظت و حراست از بیت المال، منابع طبیعی و محیط زیست، تعامل و همکاری بین تمامی دستگاه ها و نهادها شکل گرفته و حساسیت ها نسبت به موضوعات این حوزه افزایش یافته و امیدواریم با هم پوشانی اقدامات، شناسایی و رفع خلاءها و نواقص،تقویت نقاط قوت، استفاده از تمامی ظرفیت ها، بسیج امکانات و تجهیزات، بتوانیم در راستای حفظ و صیانت از این میراث گران بهاء، گام برداریم.

در این نشست نمایندگان باغداران و سازمان های مردم نهاد و همچنین مدیران و کارشناسان دستگاه های متولی به بیان دیدگاه ها و ارائه نظرات کارشناسی و تخصصی پرداختند و بررسی و پیگیری موارد اعلامی به جلسات آتی این کارگروه موکول شد.

46

کد خبر 1469933

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 6 =